اسکن شبکه
28 شهریور 1401 آموزش های کاربردی / دوره های امنیت بدون دیدگاه

امروزه ابزارهای اسکن شبکه جایگاه مهمی را در حوزه امنیت شبکه به خود اختصاص داده اند. شما به عنوان یک مدیر شبکه، نباید حفره امنیتی و آسیب‌پذیری ها را در شبکه خود داشته باشید زیرا این امر یک اشتباه تجاری بزرگ است که عواقب پرهزینه و جدی در پی خواهد داشت. اینجاست که Network scan وارد عمل می شود.

اسکن شبکه چیست؟

اسکن شبکه به ارزیابی کامل زیرساخت فناوری اطلاعات یک سازمان برای شناسایی نقاط ضعف و حساسیت های موجود کمک می کند. Network scan به تعیین کمیت خطرات و برنامه ریزی فرآیند اصلاح برای رفع مشکل کمک می کند.

به بیانی دیگر می توان اینطور گفت که پویش شبکه، به استفاده از یک شبکه کامپیوتری برای جمع آوری اطلاعات مربوط به سیستم های محاسباتی اشاره دارد. اسکن شبکه عمدتاً برای ارزیابی امنیتی، نگهداری سیستم و همچنین برای جلوگیری از انجام حملات توسط هکرها استفاده می شود.

به عبارت دیگر، اسکن شبکه برای سلامت شبکه مهم است و همه دستگاه ها، نقاط اتصال، سیستم های فیلتر، میزبان های فعال، انواع سیستم عامل ها و ترافیک شبکه را پوشش می دهد. همچنین شامل اسکن پورت، سنجش TCP در میزبان های فعال، و شناسایی سرویس های UDP و TCP در شبکه ها می شود.

اهداف اسکن شبکه

  • شناسایی خدمات شبکه UDP و TCP موجود که روی هاست های مورد نظر اجرا می شوند
  • شناسایی سیستم های فیلتر بین کاربر و میزبان های مورد نظر
  • تعیین سیستم عامل های مورد استفاده با ارزیابی آدرس های IP
  • ارزیابی و پیش بینی شماره توالی TCP هاست هدف برای تعیین حمله پیش‌بینی توالی و جعل TCP

انواع اسکن شبکه

اسکن شبکه مستلزم استفاده از ابزارها و روش های مناسب است. هر روش بر اساس آنچه می خواهید با اسکن خود به دست آورید تعیین می شود. دو نوع عمده از اسکن شبکه وجود دارد 1- اسکن پورت و 2-اسکن آسیب پذیری.

اسکن شبکه | Network scanning1-اسکن پورت

اسکن پورت به شما امکان می دهد پورت های باز را در شبکه شناسایی کنید که می توانند داده ها را دریافت یا ارسال کنند. شما می توانید از آن برای ارسال بسته ها به پورت های هدف یک دستگاه استفاده کنید. این فرآیند نقاط ضعف را بهتر نمایان می کند و بازخورد عملکرد را تجزیه و تحلیل می کند.

اسکن پورت شبکه به روش ارسال بسته های داده از طریق شبکه به شماره های پورت سرویس مشخص شده یک سیستم محاسباتی اشاره دارد (به عنوان مثال، پورت 23 برای Telnet، پورت 80 برای HTTP و غیره). این روش برای شناسایی خدمات شبکه موجود در آن سیستم خاص است و برای عیب یابی مشکلات سیستم یا برای تقویت امنیت سیستم موثر است.

قبل از اجرای اسکن پورت، شما باید لیست دستگاه های فعال و نقشه شبکه را بر اساس آدرس IP آنها شناسایی کنید. هدف اصلی اسکن پورت استفاده از داده هایی است که از دستگاه های فعال به دست می آورد تا سطوح امنیتی را تشخیص دهد.

2-اسکن آسیب پذیری

اسکن آسیب پذیری روشی است که برای کشف آسیب پذیری های شناخته شده سیستم های محاسباتی موجود در شبکه استفاده می شود. این امر به شناسایی نقاط ضعف در یک نرم افزار کاربردی یا سیستم عامل (OS) کمک می کند که می تواند برای از کار انداختن سیستم یا به خطر انداختن آن برای اهداف نامطلوب استفاده شود.

اسکن آسیب پذیری به شما کمک می کند تا آسیب پذیری هایی را که در شبکه شما وجود دارد شناسایی کنید. انجام یک بررسی روی سیستم شما، تهدیداتی را که از شما پنهان شده بودند، آشکار می کند.

اسکن آسیب پذیری علاوه بر شناسایی نقاط ضعف، ظرفیت امنیتی شبکه شما را در برابر حملات سایبری نیز ارزیابی می کند. این روش از یک پایگاه داده برای تجزیه و تحلیل حملات احتمالی استفاده می کند. این پایگاه داده، اسکنر آسیب‌پذیری را با نقص ها، پیکربندی های پیش‌فرض، مسیرهای داده های حساس و اشکالات کدگذاری ارائه می‌کند که می‌تواند مهاجمان سایبری را قادر به سوء استفاده از شبکه شما نماید.

اسکن پورت شبکه و همچنین اسکن آسیب پذیری یک تکنیک جمع آوری اطلاعات است، اما زمانی که توسط افراد ناشناس انجام می شود، به عنوان مقدمه ای برای حمله تلقی می شود.

مزایای اسکن شبکه چیست؟

اسکن شبکه مزایای متعددی را ارائه می دهد. آنچه مسلم است شبکه شما به جایگاه بهتری ارتقا می یابد. منظور از ارتقا یعنی:

  1. اسکن شبکهافزایش عملکرد شبکه

اسکن شبکه نقش کلیدی در افزایش عملکرد شبکه و به حداکثر رساندن سرعت عملیات شبکه ایفا می کند.

در یک شبکه سازمانی پیچیده، چندین زیرشبکه از آدرس های IP مختلف به چندین دستگاه اختصاص داده می شود تا عملکرد آنها را در سیستم بهبود بخشد. اسکن این دستگاه ها به آشکارسازی مشکلات احتمالی و رفع آنها کمک می کند و جریانی آزاد برای عملکرد بهینه ایجاد می کند.

  1. حفاظت در برابر حملات سایبری

Network scan به قدری مفید است که مجرمان سایبری نیز از آن برای کشف آسیب پذیری های یک شبکه استفاده می کنند. وقتی نمی توانید شبکه تان را از نظر تهدیدها و آسیب‌پذیری ها اسکن کنید، به‌طور غیرمستقیم از مهاجمان برای بازدید دعوت می‌کنید.

انجام منظم اسکن شبکه یک راه موثر برای دور نگه داشتن سیستم شما از حملات سایبری است. این کار شبیه به پیاده سازی سیستم های تشخیص نفوذ برای شناسایی تهدیدات در حال ظهور است.

  1. در زمان و هزینه صرفه جویی کنید

اسکن شبکه به صورت دستی خسته کننده و وقت گیر است. فرآیند اسکن ممکن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشد و کار شما را در حالت تعلیق قرار دهد. این کار در دراز مدت باعث ضرر شما می شود.

Network scan یک فرآیند خودکار است و داده های زیادی را در مدت زمان کوتاهی ارزیابی می کند. اینکار در اسرع وقت به پایان می رسد و همچنین کار شما نیز در روال خود انجام می شود.

جمع بندی

فکر کردن به این موضوع که مورد تهدید مجرمان سایبری نیستید یا قرار نمی گیرید، یک اشتباه بزرگ است. هر شبکه رایانه ای فعال یک هدف بالقوه است و اثرات حملات سایبری در غیاب اقدامات پیشگیرانه یا دفاعی، قوی تر است.

فعال بودن در ایمن سازی سیستم خود با اسکن شبکه ممکن است به طور کامل احتمال حمله سایبری را رد نکند، اما خطر وقوع این حمله را به حداقل ممکن کاهش می دهد. اسکنرهای شما آسیب‌پذیری‌ها و تهدیدات موجود در شبکه‌تان را زودتر و قبل از تشدید آن‌ها شناسایی می‌کنند.

شناسایی تهدیدات و راه های نفوذ به شما کمک می کند قبل از وقوع حملات، راه کارهای جلوگیری را در شبکه خود پیاده سازی نمایید.

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.