5 خرداد 1400 آموزش های کاربردی بدون دیدگاه

داکت شبکه چیست؟

داکت شبکه چیست: یکی از ارکان اصلی شبکه کردن سیستم های یک محیط، کابل کشی است. همانطور که می دانید هیچ کابلی ضد آب نیست. بنابراین نیاز به مراقبت و محافظت دارد. داکت ها و البته ترانک ها برای محافظت از کابل ها طراحی و تولید شدند. که استفاده از آن ها در شبکه کردن یک محیط بیشتر رایج است. در این مقاله به معرفی کاملی از داکت و ترانک، مزایا و معایب هر یک و نیز تفاوت این دو می پردازیم.

معرفی داکت

داکت یک کانال محفظه دار پلاستیکی است که برای عبور دادن کابل ها و سیم ها استفاده می شود و دارای درب برای محافظت است. به عنوان مثال شرکت هیوا شبکه را در نظر بگیرید. در این شرکت لازم است کابل کشی برای سیستم های هر یک از افراد شرکت، برای کابل برق، برای سیم تلفن و … انجام شود. در چنین شرایطی حجم بالایی از کابل کشی را شاهد خواهیم بود. بنابراین هم به جهت نظم و زیبایی محیط و هم به جهت محافظت از کابل و سیم از داکت شبکه استفاده می شود.

جنس داکت معمولا از جنس پلاستیک فشرده (PVC) می باشد. که با توجه به نوع برندشان از کیفیت و طول عمر متفاوتی برخوردار هستند. داکت ها در حالت عادی ضدآب نیستند اما آب به راحتی نمی تواند به آن ها نفوذ نمایدبه همین دلیل داکت ها را در فضایی سربسته نصب می کنند تا عواملی مل آب باران به کابل ها آسیب نرساند.

از طرفی با توجه به اینکه جنس داکت از نوع پلاستیک فشرده است، در برابر آتش مقاوم نیستند. با اینکه برخی شرکت ها ادعا نموده اند که می توانند داکتی را تولید نمایند که می تواند تا دمای خاصی را در برابر شعله آتش مقاومت نماید، با اینحال نباید به مقاومت داکت در برابر آتش اطمینان نمود.

مزایای داکت

باعث می شود کابل کشی منظم باشد

جلوی صدمات ناشی از ضربه و پیچ خوردگی کابل را می گیرد.

باعث محافظت و طول عمر کابل می شود.

در صورت استفاده از داکت شبکه، دیگر نیاز به عبور دادن کابل از درون دیوار نیست و با توجه به نوع داکت می توان به صورت روی کار بر روی دیوارها، ستون ها، سقف، و کف نصب کرد.

سایز و اندازه داکت

داکت ها در اندازه های مختلفی ساخته و تولید می شوند اما معمولا در شاخه های دومتری به فروش می رسند. داکت شبکه در سایزهای مختلفی وجود دارد که این سایزبندی بر حسب تعداد کابلی که از آن عبور داده می شود، متفاوت است. شما می توانید با توجه به نوع کاربردی که احتیاج دارید، سایز موردنظر خود را تهیه نمایید. به عنوان مثال داکت 1 دارای اندازه 10*10 میلی متر می باشد که در شاخه 2 متری ارائه می شود. همینطور داکت 2.5 در ابعاد 25*20 میلی متر و در شاخه 2 متری ارائه می شود.

نصب داکت

داکت ها در دو نوع ساده و پشت چسب دار تولید می شوند. داکت های ساده دارای محلی برای نصب داکت با استفاده از پیچ و رول پلاک و دریل می باشد. این نوع داکت بسیار مورد توجه استفاده کنندگان است چرا که محکم بر روی دیوار یا ستون و … نصب می شود.

داکت های پشت چسب دار به سادگی با چسبی که در پشت داکت تعبیه شده است بر روی دیوار یا ستون و… می چسبد. اما ایرادی که در این نوع داکت شبکه وجود دارد، این است که ممکن است به مرور زمان چسب داکت، خاصیت چسبندگی خود را از دست دهد و بر روی دیوار شل شود. استفاده از این نوع داکت در مکان هایی که امکان استفاده از پیچ و دریل نیست، مورد کاربرد است.

انواع داکت

داکت ها در انواع گوناگونی تولید می شوند که با توجه به نوع کاربرد آن متفاوت است. و همینطور دارای قیمت های مختلفی می باشند. انواع داکت ها عبارتند از: داکت ساده، داکت شیاردار، داکت پارتیشن دار، داکت قرنیزی، داکت کف خواب.

داکت ساده

داکت شبکه

داکت ساده پراستفاده ترین نوع داکت شبکه است که درب آن نیز به راحتی باز و بسته می شود. از این نوع داکت می توان در منازل، فروشگاه، شرکت ها و … برای عبور دادن کابل های شبکه و تلفن و برق و … استفاده نمود. داکت ساده در رنگ ها و سایزهای مختلفی تولید می شوند اما پراستفاده ترین آن، رنگ سفید می باشد.

داکت ساده در اندازه های مختلفی تولید می شوند که از طریق سایت های اینترنتی می توانید اقدام به خرید نمایید. در جدول زیر می توانید سایزهای مختلف آن را ببینید.

شماره داکتاندازه (بر حسب میلیمتر)
داکت 110*10
داکت 1.510*15
داکت 220*20
داکت 2.520*25
داکت 3 معمولی30*30
داکت 3 ارتفاع کوتاه15*30
داکت 3.545*35
داکت 430*40
داکت 530*50
داکت 6 معمولی45*60
داکت 6 پایه بلند60*60
داکت 9 معمولی45*90
داکت 9 پایه بلند60*90

داکت شیار دار

داکت شبکه

این نوع داکت شبکه بر روی بدنه خود شیارهایی دارد که از آن برای عبور کابل و سیم استفاده می شود. از داکت شیاردار در تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف استفاده می شود. همچنین درب این نوع داکت قفل می باشد تا به راحتی بازنگردد. به دلیل نوع استفاده این داکت، جنس آن از پلاستیک فشرده سخت می باشد. این داکت در رنگ ها و سایز های مختلفی موجود می باشد. انواع سایزهای آن به قرار زیر است:

 • داکت شیار دار 40 * 25 میلیمتر
 • داکت شیار دار 40 * 40 میلیمتر
 • داکت شیار دار 80 * 60 میلیمتر
 • داکت شیار دار 60 * 24 میلیمتر
 • داکت شیار دار 60 * 25 میلیمتر
 • داکت شیار دار 80 * 40 میلیمتر
 • داکت شیار دار 80 * 80 میلیمتر
 • داکت شیار دار 100 * 80 میلیمتر
 • داکت شیار دار 100* 100میلیمتر

داکت پارتیشن دار

داکت شبکه

داکت پارتیشن دار همانطور که از نامش پیداست دارای چند پارتیشن درونی در خود است که باعث می شود بتوان کابل های مختلف را در هر پارتیشن جداگانه قرار داد تا مدیریت آن آسانتر باشد.

یکی از مزایای خوب داکت پارتیشن دار، این است که از ایجاد نویز کابل های مختلف بر هم، جلوگیری می کند. به عنوان مثال فرض کنید برای اتاق یک شرکت، کابل برق و تلفن و شبکه را از درون یک داکت ساده عبور دهیم. در چنین حالتی کابل های مختلف نویز ایجاد می کنند و باعث ایجاد اختلال در شبکه می شوند.

این نوع از داکت شبکه در ادارات دولتی، دفاتر آموزشی و هر مکانی که نیاز به چندین نوع مختلف کابل و سیم دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

داکت پارتیشن دار نیز در سایز های مختلفی ارائه می شود که انواع آن عبارتند از:

 • داکت پارتیشن دار 30 * 15 میلیمتر
 • داکت پارتیشن دار 45 * 15 میلیمتر
 • داکت پارتیشن دار 70 * 20 میلیمتر
 • داکت پارتیشن دار 52 * 52 میلیمتر

داکت قرنیزی

داکت شبکه

همانطور که از نامش پیداست، مشابه قرنیز ساخته شده است و بیشتر در منازل و شرکت ها کاربرد دارد. این داکت حجم کابل کمی را در خود جای میدهد و علاوه بر نظم دادن و محافظت از کابل ها، از زیبایی خاصی نیز برخوردار است. این داکت در طرح های مختلفی از جمله طرح چوب تولید می شود. یکی از موارد کاربرد داکت قرنیزی در منازل برای کابل کشی سیستم های صوتی تصویری و یا سیم تلفن است. سایزهای مختلف داکت قرنیزی عبارتست از:

 • داکت قرنیزی 30 * 15 میلیمتر
 • داکت قرنیزی 45 * 15 میلیمتر
 • داکت قرنیزی 70 * 20 میلیمتر

داکت کف خواب

داکت شبکه

داکت کف خواب بر روی زمین نصب می شود و درون محفظه آن توسط پارتیشن هایی از هم جدا می شود. البته در سایز های کوچک امکان پارتیشن بندی وجود ندارد. کاربرد داکت کف خواب برای عبور دادن کابل شبکه، سیم تلفن، سیم برق و … در دفاتر دولتی و خدماتی و ساختمان های تجاری است. این نوع داکت شبکه نیز در رنگ ها و اندازه های مختلفی ارائه می شود که در ادامهآورده شده است.

 • داکت کف خواب 12 * 50 میلیمتر
 • داکت کف خواب 20 * 70 میلیمتر
 • داکت کف خواب 20 * 90 میلیمتر

نکته لازم توجه این است که داکت مورد استفاده در هر مکانی، به حجم  و تعداد و نوع کابل هایی که مورد استفاده قرار می گیرد، بستگی دارد. یعنی ممکن است شخصی برای منزل خود از کابل پارتیشن دار استفاده نماید و در جایی دیگر در یک شرکت از یک داکت ساده استفاده شود.

نکاتی که قبل از خرید داکت شبکه باید به آن توجه کنید:

 1. در وهله اول متراژ کابل را برای کابل کشی محیط باید بدانید تا بتوانید متراژ داکت را برآورد نمایید.
 2. در مرحله بعد باید بدانید حجم کابل ها چقدر است تا بتوانید سایز و ابعاد داکت را برآورد نمایید.
 3. در مرحله بعد باید انواع کابل مورد استفاده را مشخص نمایید تا بدانید که نیاز به پارتیشن بندی داکت دارید یا خیر.

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.