دوره های میکروتیک
2 شهریور 1395 اطلاعیه و اخبار بدون دیدگاه

آشنایی با دوره های میکروتیک – MikroTik

Mikrotīkls SIA که با نام MikroTik شناخته می شود، کارخانه ای واقع در کشور لاتویا است که تولید کننده تجیهزات شبکه از جمله Router و دستگاه های Wireless است. این شرکت در سال 1996 میلادی (1375 شمسی) باهدف فروش محصولات Wireless تاسیس شد.

مهمترین محصول شرکت میکروتیک سیستم عاملی بر پایه لینوکس است که با عنوان Mikrotik RouterOS شناخته می شود. این RouterOS هم به صورت کارخانه ای و نصب شده بر روی سخت افزارهای میکروتیک عرضه می شود (RouterBoard) و هم قابلیت نصب بر روی کامپیوتر های با معماری X86 را داراست. با نصب RouterOS بر روی کامپیوتر، آن کامپیوتر تبدیل به یک Router خواهد شد. البته برای استفاده از سرویس های میکروتیک، باید لایسنس خریداری شود.

برخی از امکانات مهمی که در Router های میکروتیک پشتیبانی می شود شامل OSPF، BGP،Multiprotocol Label Switching یا VPLS/MPLS، OpenFlow و IPv6 نام برد.

دوره های میکروتیک:

ساختار دوره ها میکروتیک به صورت زیر است:

تقسیم بندی دوره های میکروتیک


دوره MTCNA یا MikroTik Certified Network Associate: دوره mtcna از زیر شاخه های میکروتیک

این دوره اولین دوره از دوره های میکروتیک هست و هرکسی که علاقه‌مند به گذراندن دوره های میکروتیک است، کار خود را با این دوره آغاز می کند. در این دوره در مورد RouterOS و Routerboard، ساخت و مدیریت یک شبکه ساده، ساختار IP Addressing، NAT، DHCP Server، Firewall، PPP و شبکه های Wireless خواهید آموخت.

پیشنیاز: شناخت کافی از مدل TCP/IP


دوره MTCRE یا MikroTik Certified Routing Engineer: دوره mtcre از زیر شاخه های میکروتیک

 در این دوره مباحث پیشرفته Routing مطرح می شود و هرکسی که این مباحث علاقه‌مند است در این دوره اطلاعات بسیار خوبی به دست خواهد آورد. در این دوره در مورد ساختار Tunnel ها و VLAN، Static Routing، Recursive Routing، ECMP، Point to Point Addressing، VPN، VLAN، QinQ، OSPF-Areas، Neighbors، Cost و مقدمه ای بر BGP و MPLS تدریس می شود.

پیشنیاز: دوره MTCNA


دوره MTCWE یا MikroTik Certified Wireless Engineer: دوره mtcwe از زیر شاخه های میکروتیک

این دوره مخصوص کسانی است که به در زمینه شبکه های Wireless و پروتکل های 802.11a/b/g/n اطلاعات داشته باشد و یک متخصص در زمینه شبکه های وایرلس شود. در این دوره در مورد نصب، استاندارهای Wireless، ابزارهای Wireless، خطایابی شبکه های وایرلس، تنظیمات و پیکربندی های پیشرفته، 802.11 n، امنیت شبکه های وایرلس، WDS e Mesh، Transparent Bridge، Nstreme و Nv2 تدریس خواهد شد.

پیشنیاز: دوره MTCNA


دوره MTCTCE یا MikroTik Certified Traffic Control Engineer: دوره mtctce از زیر شاخه های میکروتیک

 این دوره مناسب ISP ها، Hotspot managers، مدیران شبکه در فضاهای باز و در کل مدیران شبکه های بزرگ است. در این دوره در مورد DNS Client و DNS cache، DHCP، Advanced Firewall، Destination NAT، Source NAT، NAT Traversal، Mangle، HTB، Queue Tree، QoS، Bursts، Queue Types (bFIFO, pFIFO, RED, SFQ, PCQ) و Web Proxy تدریس می شود.

پیشنیاز: دوره MTCNA


دوره MTCUME یا MikroTik Certified User Management Engineer:دوره mtcume از زیر شاخه های میکروتیک

این دوره مناسب مدیران شبکه، ISP ها و API Developer ها است. آن چه در این دوره خواهید آموخت عبارت است از: PPP profile، PPP Secrets، PPTP e L2TP،‌ PPOE Server و PPOE Client، ECMP، Multilink protocol، MLPPP، IPSec، HotSpot Bypass و‌ RADIUS.

پیشنیاز: دوره MTCNA


دوره MTCINE یا MikroTik Certified Inter Network Engineer:دوره mtcine از زیر شاخه های میکروتیک

 این دوره مناسب LIR، مدیران شبکه، ISP های بزرگ و دارندگان AS است. آن چه در این دوره می آموزید عبارت است از: Autonomous System، BGP،‌ Path Vector، BGP و EBGP، سناریو های شبکه های خصوصی، Multihop IBGP + eBGP، Loopback، Static routes، Dynamic Routes و RSVP

پیشنیاز: دوره MTCNA و MTCRE

                                             twitter.com/hivanetwork        googleplus        linkedin         instagram        telegram