آشایی با دوره مجازی سازی سرور

آشنایی با دوره مجازی سازی (VCP-DCV)

پیش از اینکه به سراغ دوره مجازی سازی برویم بهتر است کمی در مورد مجازی سازی بدانیم. مجازی سازی یک فناوری بسیار کاربردی در دنیای شبکه و IT است. مجازی سازی یک محیط مجازی را مشابه با محیط فیزیکی ایجاد می کند. مجازی سازی به سازمان ها اجازه می دهد تا یک کامپیوتر فیزیکی یا سرور را به چندین ماشین مجازی تقسیم کنند. سپس هر ماشین مجازی می‌تواند به‌طور مستقل فعالیت داشته باشد و سیستم‌عامل‌ها یا برنامه‌های مختلف را اجرا کند.

مجازی‌سازی با ایجاد منابع متعدد از یک سرور، مقیاس‌پذیری و بار کاری را بهبود می‌بخشد و در عین حال منجر به استفاده از (منابع فیزیکی)سرورهای کمتر، مصرف انرژی کمتر و هزینه‌های زیرساخت و نگهداری کمتر می‌شود.

دوره مجازی سازی

انواع مجازی سازی

برای شروع یادگیری مجازی سازی باید بدانید دنبال چه هستید. مجازی سازی انواع مختلفی دارد از جمله آن عبارتند از:

 • مجازی سازی دسکتاپ که به یک سرور متمرکز اجازه می دهد تا دسکتاپ های شخصی سازی شده را ارائه و مدیریت کند.
 • مجازی سازی شبکه که برای تقسیم پهنای باند شبکه به کانال های مستقل طراحی شده است. سپس به سرورها یا دستگاه های خاص اختصاص داده می شود.
 • مجازی سازی نرم افزار که اپلیکیشن ها را از سخت افزار و سیستم عامل جدا می کند.
 • مجازی‌سازی ذخیره‌سازی که چندین منبع ذخیره‌سازی شبکه را در یک دستگاه ذخیره‌سازی واحد ترکیب می‌کند که چندین کاربر می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.
 • مجازی سازی سرور چندین سیستم عامل را قادر می سازد تا بر روی یک سرور فیزیکی به عنوان ماشین های مجازی بسیار کارآمد اجرا شوند.
 • و … .

محصولات معروف حوزه مجازی سازی سرور

خوب بعد از اینکه با انواع مجازی سازی ها آشنا شدید، سوال اینجاست که از کجا شروع کنیم؟ در نهایت همه این نوع مجازی سازی ها بر پایه و اساس مجازی سازی سرور یا Server Virtualization می باشد و بهترین انتخاب مجازی سازی سرور می باشد.

شرکت های مختلف محصولات مختلفی را در حوزه مجازی سازی ارائه کرده اند ازجمله VMWare، Citrix، Oracle و… .که در این میان VMWare پیشتاز است. دوره های VMware یکی از جذاب ترین دوره های IT می باشد. به دلیل صرف جویی در وقت و مدیریت متمرکز ناشی ازمجازی سازی، درخواست بازار کار برای استخدام افراد با چنین تخصصی افزایش پیدا کرده است.  شرکت VMware که به نوعی پیشتاز حوزه مجازی سازی می باشد برای افراد فعال در حوزه مجازی سازی و شبکه اقدام به برگزاری دوره های آموزش مجازی سازی و ارائه مدارک بین المللی نموده است.

این شرکت محصولات مختلفی را در حوزه مجازی سازی ارائه نموده است:

 • VMware Workstation  که روی یک سیستم کاربری خانگی نصب می شود و می توانید با استفاده از آن ماشین مجازی بسازید. این برنامه برای یادگیری مباحث شبکه به شما کمک زیادی می کند.
 • VMWare ESXi  محصول مجازی سازی سرور اصلی VMWare است. اگر کار با VMWare Workstation  را می دانید، حالا وقت یادگیری ESXi است
 • MWare NSX  برای مجازی سازی شبکه استفاده می شود.
 • VMWare Horizon View  برای مجازی سازی دسکتاپ یا همان VDI استفاده می شود.
 •  VMware vSphere می توان گفت مجموعه ای از ابزارهای لازم برای متخصص مجازی سازی بودن است.

چرا باید دوره مجازی سازی (VMWare VCP7 , 8-DCV) شرکت کنیم؟

 • آموزش مرحله به  مرحله
 • این یک دوره‌ی آموزشی از سطح مقدماتی تا پیشرفته است
 • شامل آموزش تئوری و عملی بر روی محیط واقعی می باشد.

دوره مجازی سازی (VMWare VCP 7 , 8-DCV) یک دوره آموزش مجازی‌سازی کاملاً عملی است.

مجموعه هیوا شبکه شامل شرکت فنی و مهندسی هیوا نوآوران داده گستر و آموزشگاه هیوا شبکه می باشد. تمام مطالب ارائه شده در واقع شامل تجربیات پروژه های واقعی ما می باشد. بنابراین آموزش های کاربردی است چون که این تجربیات را در اختیار دانشجویان قرار می دهیم.

همواره از حضور و پشتیبانی استادان در طول دوره بهره‌مند خواهید بود تا بتوانید سوالات خود را مطرح کنید و پاسخ دریافت کنید.

پس از اتمام دوره و قبول شدن در امتحان پایانی، به شما مدرک آموزشگاه هیوا شبکه اهدا می شود. که قابل ارائه در سراسر ایران است.

 1. پس از تکمیل دوره آموزشی سرور های HP ، و دادن آزمون پایانی گواهینامه آموزشگاه هیوا شبکه به شما تحویل داده خواهد شد. که قابل ارائه در سراسر ایران است.
 2. شرکت کنندگان در این دوره علاوه بر افراد حقیقی، شامل بسیاری از سازمان هایی که از تجهیزات این شرکت ها استفاده می کنند نیز می ‌باشند.
 3. آموزشگاه هیوا شکبه تحت نظر فنی حرفه ای می باشد. پس از گذراندن آزمون در صورت تمایل جهت آزمون فنی حرفه ای معرفی می شوید.دوره مجازی سازی
 1. دوره‌ی آموزش مجازی‌سازی به صورت کاملاً گام به گام از مقدمات تا پیشرفته تدریس می شود در این دوره VCP-DCV ، نیازی به داشتن پیش‌زمینه‌ای در زمینه مجازی‌سازی ندارید و از بررسی و معرفی مفاهیم ابتدایی تا انجام پروژه‌های پیشرفته مجازی‌سازی، همه چیز در یک دوره آموزشی برای شما فراهم شده است.
 1. دوره مجازی سازی (VMWare VCP7 , 8-DCV) کاملاً بر اساس استانداردهای بین‌المللی شرکت VMWare طراحی و تدوین شده است و تجربیات واقعی محیط کاری در دنیای مجازی‌سازی در سازمان‌های بزرگ به شما ارائه می‌شود به صورت کاملا سناریو محور و کاربردی می باشد.
 2. پس از یادگیری هر مفهوم مجازی‌سازی در این دوره، شما آن را در قالب کارگاه و سناریو عملی می‌آموزید. و مطمئن باشید که می‌توانید همین کارها را در محیط‌های واقعی نیز انجام دهید. آموزش‌های این دوره کاملاً عملی و گام به گام هستند. و شما را تا انجام پروژه‌های مجازی‌سازی حقیقی هدایت می‌کنند .

دوره مجازی سازی

وضع بازار کار برای تخصص مجازی‌سازی در سرتاسر دنیا چگونه است؟

اخیراً مجازی‌سازی یا Virtualization به عنوان اصلی‌ترین تخصص برای مدیران شبکه در ایران و سراسر جهان شناخته شده است. داشتن تخصص در مجازی‌سازی اکنون به قدرت جدیدی رسیده که تقریباً در هر شبکه‌ای، از اندازه‌های کوچک تا بزرگ، محصولات مختلف مجازی‌سازی مانند Microsoft Hyper-V و به ویژه VMware را مشاهده خواهید کرد

حداقل پیش‌نیاز برای شرکت در دوره‌ی آموزشی  VCP-DCV در زمینه مجازی‌سازی، دوره‌ی آموزش Network+ می‌باشد

بدون شک امروزه، اگر تخصص مجازی‌سازی، به ویژه VMware را به‌دست نیاورید، به عنوان یک مدیر شبکه واقعی تلقی نخواهید شد. با توجه به محبوبیت بالای آن در سازمان‌ها و شرکت‌ها، بازار کار برای متخصصان مجازی‌سازی بسیار فعال است. اما حائز اهمیت است که این تخصص را از کجا و به‌چه صورت یاد بگیرید.

دوره مجازی سازی هیوا

دوره مجازی سازی که هیوا ارایه می دهد دوره VCP-DCV می باشد که همان ESXi است. در این دوره  آخرین ورژن ESXi یعنی ESXi 7 ارایه می شود.

بهترین و کاربردی ترین دوره آموزشی است که می توان در ارائه راهکاری بهینه برای سخت افزارهای شبکه از آن استفاده کرد. در واقع می توان گفت بدون بکارگیری تکنولوژی مجازی سازی استفاده بهینه از سخت افزار شبکه میسر نخواهد بود.

برای آشنایی با شرایط شرکت در دوره و قیمت به لینک زیر مراجعه کنید:

شرایط شرکت در دوره های تخصصی شبکه و امنیت

ویژگی ها و مزایای استفاده از تکنولوژی مجازی سازی با  Vmware ESXi 7

با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی می توان بر روی یک سرور سخت افزاری قوی سیستم عامل آن را نصب کرد و بر روی آن ماشین های مجازی ساخت و با استفاده از کنسول تحت وب می توان آن را مدیریت کرد. کنسول تحت وب از نسخه 7 ESXi منتشر شد و تا قبل از آن از نرم افزاری به نام Vsphere client استفاده می شد که به وسیله آن  Vmware ESXi 6.5  به راحتی مدیریت می شد.

قطعا استفاده از مجازی سازی مزایای زیادی دارد از جمله زمانی که یکی از سرویسها به مشکلی برخورد کرد نیاز نیست سرور سخت افزاری خاموش شود. بلکه می توان تنها همان ماشین مجازی مربوطه را ری استارت کرد.

ما در آموزشگاه هیواشبکه با استفاده از تجهیزات قوی از جمله سرور HP proliant Dl380 G9 لابراتواری بسیار حرفه ای برای آموزش دوره ی مجازی سازی با Vmvare Esxi 7  فراهم کرده ایم تا دانشجویان بتوانند آنچه را که در سازمان خود لازم به پیاده سازی دارند در محیطی حرفه ای تمرین کرده و پس از تسلط بتوانند از پس پروژه های مربوطه بر بیایند و در نهایت با اخذ گواهی معتبر هم از آموزشگاه هیواشبکه و هم معرفی به سازمان فنی و حرفه ای رزومه ی خود را قوی تر نمایند.

دوره مجازی سازی

برای آشنایی بیشتر با دوره مجازی سازی این ویدئو را مشاهده بفرمائید

معرفی دوره مجازی سازی VCP-DCV به همراه مدارک و گرایش های آن

مقدمه ای بر بحث مجازی سازی

مقدمه ای بر مجازی سازی vmware

 نصب و پیکربندی سرورهای ESXi

پیکربندی سرور Vcenter

پیکربندی شبکه VMware

پیکربندی Storage ها در VMware

پیکربندی ماشین های مجازی

پشتیبانی از کنترل های دسترسی

مونیتورینگ VMware

بحث های high availability and data protrction

گسترش و مدیریت دستگاه های مجازی

مدیریت کاربران برای دسترسی به زیرساخت های مجازی

افزایش مقیاس پذیری با استفاده از vCenter Server

کنترل استفاده از منابع توسط vCenter Server

نحوه نصب Patch ها توسط vCenter Update Manager

Advanced TCP/IP

برگزاری دوره Vmware VCP6-DCV در اطلاعیه اخبار و شبکه های اجتماعی آموزشگاه هیواشبکه به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.

 • کلیه علاقمندان به مبحث مجازی سازی
 • تکنسین ها و مدیران شبکه

آموزشگاه هیواشبکهبرگزارکننده ی تخصصی ترین دوره های شبکه و امنیت در استان گیلان (رشت) و برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت به صورت مجازی در سراسر کشور و برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت در ادارات و سازمانهای استان گیلان در خدمت شما عزیزان میباشد . در این اطلاعیه قصد داریم به معرفی دوره های تخصصیمهندسی شبکه مایکروسافت و تعرفه بپردازیم . درصورتی که در مورد هریک از دوره های تخصصی سوالی داشتید میتوانید از طریق راههای ارتباطی با ما در تماس باشید.