لینوکس
5 دی 1395 سایر دوره های شبکه بدون دیدگاه

معرفی دوره های لینوکس

لینوکس

تاریخچه لینوکس

در سال 1984 میلادی ریچارد  استالمن  که رئیس  بنیاد نرم افزارهای آزاد بود  پروژه ی گنو GNU را آغاز کرد . در این پروژه  که یک جنبش نرم افزاری محسوب  میشد برنامه نویسان  با یکدیگر همکاری می کردند که این همکاری تا به حال نیز ادامه دارد .
آن زمان بیشتر ابزارهای پروژه گنو که با زبان برنامه نویسی سی و اسمبلی نوشته شده بود آماده کار بود و تنها یک هسته مناسب و آزاد کم بود ، حتی سیستم عامل مینیکس نیز با وجود در دسترس بودن کد آزاد نبود  و حق نشر مخصوص داشت ، کار در پروژه گنو به سمت طراحی یک هسته مناسب متمرکز می شد و این یک کار زمان بر و طولانی بود.

این تاخیر برای لینوس توروالدز قابل تحمل نبود و با الهام از کد مینیکس کار را آغاز کرد  و در سال  1991 پیامی تاریخی از طرف وی ارسال شد . (که پیامی جالب بود در باره این پیام حتما سرچ کنید)

ساختار سیسنم عامل لینوکس

لینوکس بر خلاف مینیکس از معماری ریز هسته استفاده می کرد و با ایده هسته یکپارچه طراحی شد و اولین نسخه ی آن در سال 1991 در اینترنت منتشر شد . و از آن سال تا کنون هزاران برنامه نویس و هکر بر روی این برنامه کار کرده اند .
پنگوئن نماد هسته ی لینوکس است که به عنوان علامت تجاری این سیستم عامل مورد استفاده قرار گرفته میشود .
از آنجا که سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس عمدتا از  برنامه های پروژه گنو استفاده می کنند  و خود لینوکس با همین برنامه ها بوجود آمد و با توجه به سابقه ی  بیشتر پروژه ی گنو  به لینوکس سیستم عامل  حاصل از لینوکس  و برنامه های پروژه ی گنو  را بدون توجه به نام توزیعش گنو/لینوکس بنامند.

لینوکس

توزیع عای لینوکس

توزیع های لینوکس توسط افراد ، گروههای نه چندان متشکل  و سازمانهای حرفه ای گوناگون ایجاد شد ، این توزیع ها شامل تعدادی نرم افزار سیستمی  برنامه های کاربردی به همراه رویه نصب بر روی کامپیوتر است .
یک توزیع همه منظوره معمولی شامل هسته لینوکس ، کتابخانه ها ، ابزارهای گنو ، پوسته های خط فرمان و انبوه بی شماری از نرم افزارهای کاربردی است .
لینوکس یک سیستم عامل متن باز است و کد آن در اختیار همه  قرار دارد  و همه میتوانند در ساختار آن تغییراتی را به وجود بیاورند

دوره های لینوکس

برای لینوکس دوره های تعریف شده است که در گذشته بر اساس توزیع خاصی این دوره ها تعریف میشد مثلا دوره ی  وredhat  و کسانی که این دوره را میگزاندند تنها میتوانستد با همین سیستم عامل کار کنند .
ولی در حال حاضر این محدودیت برداشته شده است .
سیستم عامل واحدی داریم به نام لینوکس که تشکیل شده از یک کرنل و ابزارهای جانبی . لینوکس بر پایه یونیکس بود  که قابلیت اجرا بر روی پردازنده های 32 بیتی را داشت

در سایت  https://distrowatch.com/ نسخه های مختلف این سیستم عامل را میتوانید مشاهده کنید .

 در ادامه به معرفی خیلی مختصر از دوره های رسمی لینوکس خواهیم پرداخت:

دوره های لینوکس به سه دسته تقسیم میشود :
LPIC1: به دوره تقسیم میشود 101و102
در این دوره ی آموزشی سرفصلهای زیر مورد برسسی قرار میگیرد:
معماری سیستم ها
نصب سیتم عامل لینوکس و مدیریت پکیج ها
نصب نرم افزار بر روی distiru های مختلف
خط فرمانهای GNU و UNIX
فایل سیستم ها
طریقه ی نصب سخت افزارهای
کتاب مرجع این دوره کتاب LPI 101 هست که انتشارات Oraily تولید و نشر شده است و شامل LPI 101  و 102 است.
LPIC2 : به دوره تقسیم میشود 201و 202
LPIC3 : قبلا به چهار دوره 301 , 302 , 303 , 304 تقسیم میشد ، اما از اکتبر 2013 دوره های 301 و 302 در داخل دوره 300 قرار گرفت و بعد از اون LPIC3 به سه دوره 300 , 303 , 304 تقسیم شد.

مطالعه بیشتر دوره های تخصصی در آموزشگاه هیواشبکه

هیواشبکه

ما در مجموعه هیواشبکه شامل :
شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.