11 مهر 1392 کارگاه های تخصصی هیوا بدون دیدگاه

آموزش رایگان

کارگاه عمومی شبکه های کامپیوتری (+Network)

افراد زیادی هستند که در حال آموزش دوره ها ی شبکه و یا در واحد های عملیاتی پروژه های شبکه مشغول به فعالیت هستند، همانطور که می دانیم پیش نیاز تمامی دوره ها NETWORK +  است ، که در دوران تحصیل دانشگاهی و در کتابهای متعدد و … به کرات به  این مفاهیم پرداخته شده است و با توجه به زیاد بودن حجم مطالب امکان سردرگمی و گم بودن برخی از اهداف مهم در این مباحث دیدده می شود . نیاز به جمع بندی و ساختار دهی به مفاهیم اولیه و پایه و ضروری بودن دانش شبکه کارگاه شبکه را ضرورت بخشید.

کارگاه شبکه به مدت 4 ساعت ، به منظور جمع بندی دانش شبکه و ساختار دهی برنامه ریزی شده است که بعد از اتمام کارگاه ، دانشجو می تواند در دادن طرح اولیه ، راه اندازی و مدیریت و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری با اندازه کوچک (workgroup) موفق باشد.

مباحث مورد بررسی در کارگاه:

 1. مفهوم شبکه (تعریف ، دسته بندی و …)
 2. بررسی شبکه به لحاظ ساختار فیزیکی
 3. بررسی شبکه به لحاظ ساختار منطقی
 4. طراحی شبکه
 5. رفع خطاهای شبکه و پشتیبانی

در این کارگاه از تعاریف زیاد خودداری کرده ایم ، کتاب CompTIA  مرجعی کامل برای مفاهیم پایه شبکه است که مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم.

به عنوان یکی از آموزش های رایگان قصد داریم مفاهیم پایه شبکه را در قالب یک کارگاه تصویری به شما دوستان ارائه کنیم .


 کارگاه آموزشی +Network به زبان فارسی

درس اول: مباحث تئوری مفاهیم اولیه شبکه های کامپیوتری

 1. تعریف شبکه های کامپیوتری
 2. دلایل استفاده از شبکه های کامپیوتری
 3. دسته بندی های مختلف شبکه های کامپیوتری

خلاصه این درس :

 در این درس با تعریف شبکه های کامپیوتری  آشنا می شوید :یک شبکه کامپیوتریکه اغلب به طور خلاصه به آن شبکه گفته می‌شود، گروهی از کامپیوترهایی می‌باشد که توسط کانال‌های ارتباطی به هم متصل شده‌اند. شبکه رایانه‌ای باعث تسهیل ارتباطات میان کاربران شده و اجازه می‌دهد کاربران منابع خود را به اشتراک بگذارند. در ادامه دلایل استفاده از شبکه های کامپیوتری را یاد می گیرید که استفاده مشترک از منابع و کاهش هزینه ها دو مورد از دلایل استفاده از شبکه های کامپیوتری است.  و در نهایت با انوع دسته بندی های شبکه های کامپیوتری آشنا خواهید شد. دسته بندی شبکه از لحاظ نوع وظایف ، دسته بندی شبکه از لحاظ وسعت جغرافیایی ، دسته بندی شبکه بر اساس توپولوژی و دسته بندی بر اساس لایه شبکه.

 لینک دانلود فیلم مالتی مدیای آموزشی مفاهیم اولیه شبکه های کامپیوتری

 


درس دوم: مباحث زیرساخت (فیزیکی) طراحی شبکه های کامپیوتری

 1. معرفی توپولوژی های شبکه
 2. معرفی ساختار مدیای ارتباطی شبکه های کامپیوتری
 3. سخت افزار های شبکه های کامپیوتری

خلاصه این درس :

 در این درس به بررسی دقیقتر توپولوژی های شبکه می پردازیم و و مزایا و معایب هر یک از توپولوژی های شبکه را بیان می کنیم. توپولوژی های شبکه مانند  توپولوژی BUS ، توپولوژی Ring ، توپولوژی Star ، توپولوژی Mesh و توپولوژی Wirelessسپس مبحث مربوط به ساخت انواع کابل های شبکه ، استانداردهای ساخت کابل شبکه ، ساخت کابل Stright ، ساخت کابل Cross و مباحث مربوط به سرعت کابل های شبکه می پردازیم. و در بخش پایانی به آموزش انواع سخت افزار  شبکه  می پردازیم. سخت افزار شبکه مانند کارت شبکه NIC ، روتر  Router ، هاب HUB ، سوئیچ Switch  و Access Point .

 
لینک دانلود مباحث زیرساخت (فیزیکی) طراحی شبکه های کامپیوتری

 


درس سوم: مباحث منطقی شبکه های کامپیوتری

 1. مدل های شبکه (OSI و TCP/IP)
 2. آدرس شبکه و آدرس دهی
 3. تنظیمات نهایی راه اندازی شبکه های کامپیوتری

 خلاصه این درس :

 در این درس به مباحث Logical شبکه می پردازیم. مدل های شبکه مانند مدل OSI و مدل TCP/IP را مطرح می کنیم و ساختار هر یک از لایه های شبکه را بررسی می کنیم. با پروتکل های مهم هر یک از لایه های شبکه آشنا می شویم و در بخش پایانی مبحث آموزش IP را خواهیم داشت. مبحث کامل کلاس های IP ، IP های خاص ، مبحث Private IP و Public IP همگی در این درس مطرح خواهد شد.

لینک دانلود مباحث منطقی شبکه های کامپیوتری

توجه: در صورتی که برای مشاهده فیلم های آموزشی به مشکلی برخوردید (و یا فایل ها به صورت صوتی بودند) از نرم افزار Potplayer استفاده کنید. برای دانلود نرم افزار Potplayer بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود نرم افزار Potplayer

 شما می توانید محتویات آموزش شبکه های کامپیوتری را در قالب یک فایل PDF دانلود کرده و مطالعه کنید و سپس فایل های تصویری کارگاه +Network را مشاهده بفرمایید .

  دانلود PDF آموزش فارسی شبکه های کامپیوتری