voip
7 دی 1395 سایر دوره های شبکه بدون دیدگاه

معرفی VOIP یا unified comunication

voip

تعریف تکنولوژی VOIP

آشنایی با VOIP  :VOIP یا Voice Over IP به تکنولوژی انتقال صدا از طریق شبکه گفته میشود که بر پایه پروتکل اینترنت یا IP بنا شده است .
این تکنولوژی امکان استفاده از پروتکل اینترنت به منظور برقراری مکالمات تلفنی را فراهم میسازد و در مقایسه با تلفن های سنتی مبتنی بر خطوط مخابراتی ، از فناوری دیجیتال استفاده می کند .و در واقع در این فناوری صدا بر بستر شبکه انتقال پیدا می کند .

VOIP میتواند از تجهیزات سخت افزاری استفاده کند و مهمترین ویژگی VOIP به شبکه های PSTN استفاده آن کاهش هزینه است زیرا با فراهم کردن بستر شبکه هر تماسی از طریق VOIP رایگان خواهد بود در هر کجای دنیا.

وضعیت امروزه در تکنولوژی VOIP

امروزه سرویس VOIP به صورت چشم گیری پیشرفت داشته است و همراه با انتقال صدا میتواند به انتقال IM  یا چت ، تصویر ، فکس ، SMS و … هم بپردازد و تنها از انحصاری بودن صدا خارج شده که به این ساختار UNIFIED comunication گفته میشود .

UC

VOIP از چه پروتکلهایی استفاده میکند :

UC از پروتکل های خاصی برای انتقال مدیا استفاده می کند از جمله :
RTP : برای ارسال صدا نمیتوان از پروتکل HTTP استفاده کرد ، پروتکلی برای انتقال صدا ابداع شد به نام RTP که یک پروتکل UDP است و امنیت بالایی ندارد ولی سرعت بالایی دارد که برای ارسال بسته ها به صورت real time مناسب برای ارسال صداو تصویر و … است.
همچنین برای انتقال مدیا در بستر IP نیاز به دو پروتکل داریم : SIP و  H323 که بسته به شرایط از هریک استفاده می شود. که هریک از این پروتکل ها ساختار و روال مشخصی برای انتقال صدا دارند .

مفاهیم و اصلاحات VOIP

آشنایی با VOIP :با مفاهیم و اصطلاحاتی که در یادگیری مبانی VOIP برخورد خواهیم کرد:
PBX: دستکاهها یا نرم افزارها و یا به عبارتی ابزارهایی که برای مسیریابی و تعریف و مدیریت داخلی ها استفاده می شود .
که به دو صورت مبتنی بر IP و غیر مبتنی بر IP است . مثلا elastix مبتنی بر IP و پاناسونیک مبتنی بر IP نیست .

VOIP gateway :برای اتصال تلفنهای داخل شبکه به خطوط شهری از VOIP Gateway استفاده می کنیم .

VOIP Gateway

 که خطوط تلفن یا GMS را به خطوط IP و یا بر عکس منتقل می کنند.

راه اندازی سرویس VOIP

آشنایی با VOIP :با راه اندازی VOIP میتوانیم تلفن بر بستر شبکه داشته باشیم ، تلفن ها میتوانن به صورت نرم افزاری یا Soft phone  باشند و یا به صورت سخت افزاری hard phone
VOIP به دو صورت ارائه شده است :
1. hardware base : در این صورت PBX ها به صورت سخت افزاری هستند مانند IP PBX مربوط به شرکت پاناسونیک و یا شرکت AVAYA

2.software base :  دسته بندی نرم افزاری به 3 دسته تقسیم میشود:
1. open source : مانند Asterisk  که کاملا به صورت خط فرمانی بود و قابلیت تغییر زیادی داشت برای  آن GUI های مختلفی ارائه شد همانند Elastix و free PBX معمولا برای solution های ارزان قیمت مورد استفاده قرار میگیرند .
2. windows base : همانند لینک یا 3CX ، برای solution های بزرگتر مورد استفاده قرار میگیرد قابلیت سازگاری با نرم افزارهای مختلف از جمله اسکایپ و … دارد .
3. cisco : همانند CME که بر روی روتر ها لود می شوند. هم به بر روی سخت افزار ارائه میشود و هم نرم افزار ، بسیار پایدار و گرانفیمت است و در solution هایی پیشنهاد میشود که تعداد شعب زیادی دارند و پایداری برای آنها بسیار اهمیت دارد.

 به طور کلی solution های voip به دو دسته تقسیم میشوند :

1. open source (مانند Asterisk)

2. solution هایی که Open source نیستند (ممکنه لینوکسی باشن ولی باید برای آنها لایسنس تهیه کرد مثل CISCO) و یا لینک که اصلا لینوکسی هم نیست .

آموزش VOIP  با الاستیکس

مطالعه بیشتر دوره های تخصصی در آموزشگاه هیواشبکه

هیواشبکه

ما در مجموعه هیواشبکه شامل :
شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.