25 شهریور 1393 configuring windows 7 بدون دیدگاه

 فصل اول: Install, Migrate, or Upgrade to Windows 7

 

مقدمه:

  آزمون 680-70 برای کسانی مناسب است که حداقل تجربه یک سال کار در محیط شبکه را داشته باشند. این فصل، بر روی نصب ویندوز 7 به صورت نصب Clean، Upgrade یا Migration تمرکز دارد. نصب سیستم عامل بسیار حائز اهمیت است. تصمیمی که در زمان نصب سیستم عامل می گیرید بر چگونگی عملکرد کاربران تاثیر مستقیم خواهد داشت. در این فصل چگونگی نصب ویندوز 7 را فرا خواهید گرفت. به علاوه تفاوت میان نسخه های (Editions) ویندوز 7، نیازمندی های سخت افزاری ویندوز، تفاوت میان منابع نصب ویندوز، و چگونگی Migration از ویندوز XP یا Vista به ویندوز 7 خواهید آموخت.

 در پایان این دوره ، شما به عنوان یک کارشناس شبکه توانایی پشتیبانی از سیستم ها ی کاربران را به عهده  خواهید داشت .

 اهداف آزمون در این فصل:

 ·         نصب ویندوز 7 به صورت Clean Installation

 ·         ارتقا (Upgrade) از نسخه های قبلی ویندوز به ویندوز 7

 ·         انتقال پروفایل های کاربران.

 درس های این فصل:

 •  درس1 : نصب ویندوز 7 
 •  درس2 : ارتقا به ویندوز 7
 • درس3 : مدیریت پروفایل های کاربران

{tab درس 1:نصب ویندوز 7}

هنگامی از نصب صحیح صحبت به میان می آید منظور توجه به نکاتی است که بر روی یک کامپیوتر مشکلی به وجود نمی آورد ولی وقتی روی تعداد زیادی کامپیوتر (مثلا 200 کامپیوتر یک سازمان) نصب می شود می تواند یک فاجعه ایجاد کند. به عنوان مثال اگر یک نرم افزار داشته باشید که فقط روی ویندوز های 32 بیتی نصب می شود ولی ویندوز شما 64 بیتی باشد می توانید یک ویندوز 32 بیتی به صورت Virtual روی ویندوز 64 بیتی خود نصب کنید تا بتوانید از نرم افزار خود استفاده کنید، حال این قضیه را در سطح یک سازمان با 200 کامپیوتر تصور کنید. آیا روی تک تک کامپیوتر ها ویندوز Virtual نصب  می کنید؟!!!

در این درس علاوه بر نصب صحیح ویندوز، درباره حداقل نیازمندی های سخت افزاری برای ویندوز 7، تفاوت نسخه ها، چگونگی انجام یک نصب جدید، و چگونگی پیکربندی ویندوز 7برای بوت دوگانه با سیستم عامل های دیگر یاد خواهید گرفت.

خلاصه درس:

 • ویندوز 7 دارای شش نسخه (Edition) است و هر نسخه دارای ابزار ها و امکانات متفاوتی است. تنها نسخه های Professional، Enterprise، و Ultimate می توانند به یک دامین وصل شوند. تنها نسخه های Enterprise و Ultimate دارای ابزارهای سازمانی مانند Bit Locker، App Locker، Direct Access، و Branch Cache هستند.
 •  ویندوز 7 دارای دو Version متفاوت است، نوع 32 بیتی با عبارت x86 و نوع 64 بیتی که نیز با عبارت x64 شناخته می شود. نوع 32 بیتی حداکثر می تواند از 4 گیگا بایت حافظه رم پشتیبانی کند. ولی نوع 64 بیتی بین 8 تا 128 گیگا بایت حافظه رم را پشتیبانی کند (بستگی به Edition ویندوز دارد).
 •  نسخه های Home Basic و Starter به حداقل 1 گیگا هرتز پردازنده x86 یا x64 ، 512 مگابایت حافظه رم، 20 گیگابایت هارد دیسک، و کارت گرافیک با حافظه 32 مگابایت با پشتیبانی از DirectX9 نیاز دارد.
 • نسخه های Home Premium، Professional، Enterprise و Ultimate به حداقل 1 گیگا هرتز پردازنده x86 یا x64 ، 1 گیگابایت حافظه رم، 20 گیگابایت هارد دیسک، و کارت گرافیک با حافظه 128 مگابایت با پشتیبانی از درایورWDDM ، Pixel Shader 2.0 ، 32 بیت در پیکسل و 9DirectX نیاز دارد.
 • ویندوز 7 را می توان با استفاده از DVD-ROM، درایو فلش USB، یک Network Share، یا یک سرور WDS نصب کرد. نصب با استفاده DVD-ROM یا درایو فلش برای تعداد کم، و نصب با استفاده از سرور WDS برای تعداد زیاد از کامپیوتر ها مناسب است. Network Share نیز برای محیط هایی مناسب است که از WDS پشتیبانی نمی شود.
 • ویندوز 7 را می توان برای Dual Boot (بوت دوگانه) با ویندوز XP، و ویستا و ویندوز 7 تنظیم کرد(یعنی در هنگام بوت شدن سیستم، در کنار ویندوز 7 یک ویندوز دیگر هم داشته باشید و بتوانید از بین آنها انتخاب کنید). اگر کامپیوتر شما دارای ویندوز 7 یا سرور 2008 R2 باشد، می توانید ویندوز 7 را از طریق یک VHD استفاده کنید.

{tab درس 2: ارتقا به ویندوز 7}

 تصور کنید که مدیر شبکه یک سازمان هستید و سازمان شما چندین لپ تاپ خریداری کرده که دارای ویندوز 7  HomeBasic است. ولی شما قابلیت هایی را نیاز دارید که در این نسخه ها موجود نیست مثلا BitLocker ، یا Join شدن به یک دامین. برای رفع این مشکل چه می کنید؟ آیا ویندوز آنها را به کلی پاک می کنید و ویندوز جدیدی از نسخه ای بالاتر نصب می کنید؟

 در این گونه موارد بهتر است نسخه پایین تر را به یک نسخه بالاتر ارتقا (Upgrade) دهید. یکی از بزرگترین مزایای ارتقادادننسبت به نصب یک ویندوز جدید(Clean Installation)، حفظ شدن اطلاعات و برنامه ها است (مثلا اطلاعات پروفایل کاربران).

خلاصه درس:

 •  در هنگام ارتقادادن ویندوز ویستا به ویندوز 7 توجه داشته باشید که فقط می توانید به ویندوز 7 از همان Architecture ارتقا دهید. یعنی از ویستای 32 بیتی به سون 32 بیتی و از ویستای 64 بیتی به سون 64 بیتی می توانید ارتقا دهید. ولی می توانید یک ویندوز سون 32 بیتی را به سون 64 بیتی ارتقا دهید به شرط اینکه هر دو دارای یک نسخه باشند (مثلا Ultimate)
 •  قبل از ارتقا از ویندوز ویستا به ویندوز 7 ، بهتر است برنامه Windows 7 Upgrade Advisor را اجرا کنید تا مطمئن شوید که سخت افزار و نرم افزار نصب شده روی کامپیوتر دارای ویندوز ویستا ، با ویندوز 7 سازگار است.
 •  می توانید یک نسخه از ویندوز 7 با ابزارهای کمتر را به یک نسخه ویندوز با ابزارهای بیشتر ارتقا دهید ، اما عکس این قضیه امکان پذیر نمی باشد، چون این کار به معنی تنزل دادن ویندوز کامپیوترتان است.
 •  به هیچ وجه نمی توانید ویندوز XP را به ویندوز 7 ارتقا دهید.
 •  side by side migrationنیازمند انتقال داده ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر یا از یک پارتیشن به پارتیشن دیگر (در حالت Dual Boot )است.
 •    wipe and load migrationنیازمند انتقال داده های کاربری از یک کامپیوتر به یک مکان مطمئن ، حذف سیستم عامل موجود ، نصب ویندوز 7 و سپس وارد کردن داده های کاربری است.

 {tab درس 3: مدیریت پروفایل های کاربری}

 به جز وقتی که یک ارتقا مستقیم از ویندوز ویستا به ویندوز 7 انجام می دهید ، برای هر نصب ویندوز 7 باید یک Plan برای انتقال داده های پروفایل کاربری از کامپیوتر قبلی کاربر به کامپیوتر جدید داشته باشید. انتقال داده های کاربری مانند ایمیل ها و بوک مارک ها و وارد کردن آنها به پروفایل جدید، بسیار حائز اهمیت است. اگر نتوانید تمام داده های کاربری روی کامپیوتر قدیمی را به کامپیوتر جدید انتقال دهید، ممکن است کاربران قادر به انجام کارهایشان نباشند. همچنین اگر تنظیمات سیستم عامل قبلی کاربران نیز در اولین حضورشان درون سیستم عامل جدید برقرار نباشد ، ممکن است در کارکردن با سیستم عامل جدید اندکی به مشکل برخورند. در این درس ، شما یاد می گیرید تا چگونه داده های کاربری را انتقال دهید.

 خلاصه درس:

می توانید ازWindowsEasy Transferبرای انتقال داده های پروفایل کاربری از ویندوز های XP ، ویستا و 7 به یک ویندوز 7 استفاده کنید.

 •  برای انتقال اطلاعات با استفاده از Windows Easy Transfer می توانید از کابل مخصوص Windows Easy Transfer یا از طریق شبکه به صورت مستقیم داده ها را از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر انتقال دهد ، به علاوه می توانید داده ها را با استفاده از یک درایو فلش USB جابجا کنید.
 •  USMT 4.0 که از در WAIK موجود است، وقتی استفاده می شود که بخواهید داده های پروفایل را روی تعداد زیادی کامپیوتر انتقال دهید. USMT را برای انجام انتقال آفلاین مورد استفاده قرار می دهند.
 •  برنامه ScanState را روی کامپیوتر منبع اجرا کنید . برنامه LoadState را نیز روی کامپیوتر مقصد اجرا کنید.

   USMT از فایل های XML مانند MigApp.xml ، MigUser.xml ، MigDocs.xml و Config.xml برای کنترل داده هایی که باید از کامپیوتر منبع به کامپیوتر مقصد انتقال داده شوند استفاده می کند.

{tab خلاصه فصل}

 • ویندوز 7 نیازمند یک پردازنده 1 گیگاهرتزی با معماری x86 یا  x64 ، 512 مگابایت حافظه رم برای ویرایش Starter یا Home Basic ، و 1 گیگابایت حافظه رم برای دیگر ویرایش ها می باشد. برای پشتیبانی از Aero UI ، ویندوز 7 نیازمند یک کارت گرافیک با 128 مگابایت حافظه رم می باشد.
 •  ویندوز 7 را  می توان با ویندوزXP   یا ویندوز ویستا به صورت Dual Boot مورد استفاده قرار داد. کامپیوتری که می خواهید از آن برای Dual Boot استفاده کنید ، به حداقل یک پارتیشن برای هر سیستم عامل نیاز دارد.
 •  اگر سخت افزار  متصل به کامپیوتر ویندوز ویستای شما و نرم افزارهای نصب شده روی آن با ویندوز 7 ناسازگار باشند ، ویندوز 7 می تواند به شما اطلاع دهد.
 • تنها می توانید نسخه x86  ویندوز ویستا را به یک نسخه x86 ویندوز 7 ارتقا دهید. تنها می توانید از یک نسخه x64  ویندوز ویستا به یک نسخه x64 ویندوز 7 ارتقا دهید .
 • نمی توانید  مستقیماً از ویندوز XP به ویندوز 7 ارتقا دهید. می توانید تنها از ویندوز ویستا به ویندوز 7 ارتقا دهید.
 •  Windows Easy Transfer  به شما امکان انتقال داده های پروفایل کاربران را از یک کامپیوتر دارای ویندوز XP و ویندوز ویستا به کامپیوتر دارای ویندوز 7 می دهد. این برنامه برای تعداد کم کامپیوتر مناسب است .
 • USMT یک ابزار خط فرمان است که به شما اجازه انتقال چند داده پروفایل کاربری از کامپیوتر دارای ویندوز XP و ویندوز ویستا را به کامپیوترهای دارای ویندوز 7 می دهد . این ابزار برای تعداد زیاد کامپیوتر مناسب است .

{/tabs}