23 آبان 1393 configuring windows 7 بدون دیدگاه

فصل دوم: Configuring System Images

مقدمه

یک مدیر شبکه موفق باید یک کامپیوتر مرجع (Reference Computer) ایجاد کند و از روی آن Image تهیه کند تا بتواند هر زمان که نیاز بود Image را روی کلاینت ها نصب کند. منظور از کامپیوتر مرجع، کامپیوتری است که تمام جنبه های ویندوز آن مثل نصب ویندوز، نرم افزار ها، Policy ها، و… به دقت انجام می شود. سپس یک Image از روی آن تهیه کنید تا بجای نصب ویندوز معمولی روی کلاینت ها، Image یک ویندوز سفارشی شده با همه تنظیمات و نرم افزار ها را روی کلاینت ها نصب شود.

یکی از ابزار های ویندوز که در این فصل با آن آشنا می شوید Sysprep است که به شما امکان حذف اطلاعات پروفایلی و اطلاعات سخت افزاری را می دهد. ویندوز سفارشی شده شما ممکن است روی کامپیوتری نصب شود که دارای سخت افزار های متفاوت باشد. به همین دلیل باید اطلاعات سخت افزار فعلی حذف شود تا اطلاعات سخت افزار جدید روی ان قرار گیرد.

هم چنین با ImageX که برای تهیه Image از ویندوز استفاده می شود نیز آشنا خواهید شد.

در سیستم عامل های قبلی مایکروسافت ، استفاده از (Virtual Hard Disks) VHD محدود به محیط های مجازی سازی مثل Microsoft Virtual Server , Hyper-V و Microsoft Virtual PC می شد. در ویندوز 7 ، این امکان پیشرفت داده شده و می توانید فایل های VHD را روی کامپیوترهای واقعی (نه محیط مجازی سازی) ایجاد و استفاده کنید. در ویندوز 7 نسخه Enterprise و Ultimate ، می توانید از VHD ها سیستم خود را بوت کنید.

این فصل نگاهی به چگونگی ایجاد یک Image سیستم و آماده سازی آن برای توزیع روی دیگر کامپیوترها می اندازد. همچنین نگاهی نیز به تنظیم یک VHD برای نگه داشتن Image سیستم و چگونگی قادر ساختن یک کامپیوترِ دارای ویندوز 7 نسخه Enterprise یا Ultimate برای بوت از یک VHD حاوی یک Image سیستم می اندازد. این فصل ابزارها و روش های مختلفی را که برای آماده سازی Image سیستم و مدیریت فایل های VHD نیاز دارید ، پوشش می دهد .

اهداف امتحانی این فصل

 • ایجاد یک Image سیستم
 • تغییر و تنظیم یک VHD

 درس های این فصل

درس 1: ایجاد یک ImageSystem

 درس 2: مدیریت فایل های VHD

برای کامل کردن تمرین های این فصل ، لازم است کارهای زیر را انجام دهید :

 ویندوز 7 را روی یک کامپیوتر با روش های توضیح داده شده در فصل 1 ، نصب کنید. برای کامل کردن این تمرین ها ، نیاز به اینترنت دارید.

 •   یک هارددیسک دوم را روی کامپیوتر نصب کنید تا فایل VHD که ایجاد کرده اید روی آن قرار دهید . (این کار اختیاری است). اگر یک هارددیسک دیگر دارید یا دارای یک هارددیسک اکسترنال هستید ، می توانید از آن استفاده کنید. حداقل به 20 گیگابایت فضای خالی روی این هارددیسک نیاز دارید . این کار اجباری نیست ، زیرا می توانید یک فایل VHD را روی درایو :C ایجاد کنید ، اما با داشتن آنها ، تمرین ها را واقعی تر می کنید.
 • به یک درایو فلش USB با حداقل 4 گیگابایت فضا نیاز دارید.

{tab درس 1: ایجاد یک ImageSystem}

این درس چگونگی آماده سازی یک ImageSystem را به صورت ثبت خودکار یا دستی و چگونگی استفاده از فایل های Windows Image (WIM) و Windows PE و Windows AIK و ابزار خط فرمان Sysprep را موورد بحث قرار می دهد.

هم چنین به صورت خلاصه Microsoft Deployment Toolkit (MDT) 2010 و Deployment Image Servicing and Management (DISM) را مورد بحث قرار می دهد. فصل 3 جزئیات بیشتری را درباره چگونگی استفاده از DISM برای بهبود Image های سیستم و چگونگی بارگذاری و نصب MDT و استفاده از آن برای استفاده از یک Image سیستم را توضیح می دهد.

بعد از گذراندن این درس قادر خواهید بود

 •  از ابزار های Windows AIK استفاده کنید. به خصوص از ImageX و Oscdimg برای ایجاد Image های سیستم و از Windows System Image Manager (Windows SIM) برای ایجاد یک Answer File که شما را قادر به نصب بدون سوال یک Image از WIM می نماید.
 •   یک دیسک بوتِ Windows PE ایجاد کرده ، سپس از آن بوت کنید و از ویندوز سون Image تهیه کنید.
 • از ابزار Sysprep برای آماده سازی یک کامپیوتر مرجع برای تهیه Image استفاده کنید.
 • عملکرد ابزار MDT را درک کرده و بدانید که می توانید از Deployment Workbench برای دسترسی به اسناد MDT استفاده کرده و بتوانید به یک چک لیست از وظایفی که باید قبل از نصب سیستم عامل انجام دهید آماده کنید . فصل 3 این ابزار را با جزئیات بیشتری توضیح می دهد .

خلاصه درس:

 •   Windows AIK ارائه شده برای ویندوز 7 ، ابزارهای مختلفی برای ایجاد Image های سیستمی ارائه می کند. این ابزارها شامل USMT , DISM , OScdimg , ImageX, Windows SIM و تعدادی ابزارهای Windows PE هستند.
 •   Image های WIM مبتنی بر فایل هستند و می توانند روی یک VHD نصب شده یا روی یک مکانِ به اشتراک گذاشته شده در شبکه قرار بگیرند. می توانید چند Image را درون یک فایل WIM ذخیره کنید.
 •  از ابزار خط فرمان Sysprep برای آماده سازی ویندوز جهت گرفتن Image یا ارسال به یک کاربر استفاده می کنید . به خصوص ، می توانید یک Image را عمومی کنید و اطلاعات خاص یک کامپیوتر مانند SID را حذف کنید.

{tab درس 2: مدیریت فایل های هارددیسک مجازی}

این درس چگونگی ایجاد فایل های VHD از روی یک کامپیوتر دارای ویندوز 7 و چگونگی ارسال ، اجرا ، وصل ، جداکردن و حذف این فایل ها را با استفاده از ابزارهایی مانند Diskpart را مورد بحث قرار می دهد. همچنین این درس درباره فایل های قابل بوت VHD و استفاده از ابزار BCDEdit نیز بحث می کند.

این درس نگاهی به چگونگی استفاده از ابزار خط فرمان Windows Image to Virtual Hard Disk (WIM2VHD) برای ایجاد Image های VHD از یک منبع نصب ویندوز 7 یا از یک Image در یک فایل WIM می اندازد. همچنین این فصل چگونگی استفاده از ابزار Offline Virtual Machine Servicing Tool به منظور به روز کردن یک Image روی یک VHD که به صورت عادی آفلاین است و چگونگی استفاده از ابزارهای WDS برای مدیریت Image ها و نصب آنها روی کامپیوترهای کلاینت و ماشین های مجازی و VHDهای آنلاین را نیز توضیح می دهد.

بعد از گذراندن این درس قادر خواهید بود :

 • فایل های VHD را ایجاد ، ارسال ، متصل و جدا کنید و یک VHD قابل بوت بسازید.
 •  از ابزارهای خط فرمان Disk Management , BCDEdit , Diskpart استفاده کنید.
 • از WIM2VHD برای ایجاد Image های VHD از یک فایل WIM استفاده کنید.
 • ابزار Offline Virtual Machine Servicing Tool و ابزارهای همراه WDS را توضیح دهید.

خلاصه درس

 •   می توانید از ابزار Disk Management یا ابزار خط فرمان DiskPart برای ایجاد VHD روی یک کامپیوتر دارای ویندوز 7 استفاده کنید. همین ابزارها به شما اجازه می دهند تا یک VHD را وصل ، جدا و یا حذف کنید.
 • می توانید از ابزار BVDEdit برای اضافه کردن یک مورد بوت برای یک فایل VHD استفاده کنید.
 •  ابزار خط فرمان WIM2VHD از Image های WIM برای ایجاد VHDهایی که به صورت مستقیم به OOBE بوت می شوند استفاده می کند.
 •   می توانید از ابزار Offline Virtual Machine Servicing Tool برای ایجاد یک به روزرسانی برنامه ریزی شده Image روی VHD قابل بوتی که به صورت عادی آفلاین است استفاده کنید. WDS ابزارهایی فراهم می آورد که به شما اجازه توزیع Image ها روی کامپیوترهای کلاینت و به ماشین های شبیه سازی و VHDهای آنلاین را می دهد.

{/tabs}