26 بهمن 1393 application infrastructure بدون دیدگاه

فصل سوم : نصب و پیکربندی Remote Desktop Service

مقدمه

اگر applicationها و نرم افزارهایی در مجموعه شما وجود دارد که تعداد زیادی کاربر با آن درگیرند می توانید از سرویس Remote Desktop استفاده کنید.در واقع در این تکنولوژی کاربران می توانند به طور همزمان جلسه (session) داشته باشند.(Desktop & application) .این سرویس در ویندوز سرور 2008 قرار دارد که نام قبلی آن در نسخه های قبلی ویندوز، Terminal service بود.

این تکنولوژی ویژگی و ابزارهای مختلفی دارد که در این فصل و فصل بعدی درباره آن صحبت خواهد شد.

درس های این فصل :

 • انتشار سرویس Remote Desktop
 • پیکربندی سرویس Remote Desktop

{tab  درس اول}

عنوان درس اول : انتشار سرویس Remote Desktop

قبل از نصب و استفاده از سرویس Remote Desktop به این نکته توجه کنید که این تکنولوژی با 2008 در آمیخته است.

این سرویس ویژگی های مهم و زیادی دارد که در این درس به آن می پردازیم.

خلاصه درس :

 • سرویس Remote Desktop قابلیت تعامل و ایجاد جلسه desktop و یا application را به کاربران به صورت از راه دور می دهد.
 • این سرویس ویژگی های عملیاتی خود را از طریق Remote Desktop به اشتراک می گذارد.این بحث با فعال بودن Remote Desktop پیش فرض،متفاوت است.با نصب این تکنولوژی به صورت همزمان می توان چند session همزمان برقرار کرد و محدودیت های پیش فرض را از بین برد.
 • در ویندوز سرور 2008 این سرویس شامل ویژگی های زیادی است مثل RD Gateway، Remote app، TS web access و …
 • این سرویس نیاز به CAL (Client Access License) دارد و اگر CAL را نصب نکنید،این سرویس تا 120 روز فعال است.

{tab درس دوم}

عنوان درس دوم : پیکربندی Remote Desktop Service

کنسول Remote Desktop Configuration یک ابزار مهم برای سرویس RD است.بخش متفاوتی در آن وجود دارد.از جمله محیطی که کلاینت ها به سرور متصل می شود،بحث licensing ،بحث کنترل بار (load balancing) و … که در این درس به معرفی و کارکرد هر یک پرداخته شده است.

خلاصه درس  :

 • ابزار اصلی برای پیکربندی RD، کنسول RD Configuration است.تنظیمات مختلفی از جمله رمزنگاری دیتای رد و بدل شده بین کلاینت و سرور،تعیین مدت زمان اتصال کلاینت (Timeout) و … است.همچنین تنظیمات مربوط به licensing،load balancing و محدودیت های logon و … هم می توان انجام داد.
 • از طریق group policy هم تنظیمات اضافه تری می توان انجام داد.مثلا برای بحث تغییر مسیر printer، مثلا اگر برای پرینتری یا درایو آن و … مشکلی پدید آمد مسیر را به یک printer local تغییر داد.

{tab خلاصه فصل}

 • در ویندوز سرور 2008 نام آن Terminal service و در 2008 R2 نام آن به Remote Desktop تغییر یافته است که شامل بخش های مهم مثل RD Gateway Remote app و RD web access است.
 • RD نیاز به CAL دارد تا تمام کامپیوتر ها به سرور متصل شوند در غیر این صورت این سرویس تا 120 روز سرویس دهی می کند.
 • مهم ترین ابزار مدیریتی آن RD configuration است که با استفاده از این کنسول می توان ویژگی های RDP-TCP را تنظیم کرد و ویژگی های دیگر مثل رمزنگاری،مبحث Time out، در دسترس بودن پرینتر و load balancing و مبحث license و محدودیت های logon را پیکربندی کرد.

{/tabs}