1 مهر 1393 configuring windows 7 بدون دیدگاه

فصل سوم: Deploying System Images

مقدمه

 این فصل درباره استفاده و نصب Image های System صحبت می کند. شما یک Image را وقتی Deploy می کنید که بخواهید آنرا روی یک یا تعداد بیشتری کامپیوتر نصب کنید. این فصل به شما نشان می دهد تا چگونه یک ImageSystem را Mount کنید تا بتوان آنرا Update کرده یا تغییر داد، سپس چگونه این تغییرات را روی Image اصلی اعمال کنید و چگونه آن Image را روی یک تعداد (اغلب تعداد زیادی) از کامپیوترهای کلاینت نصب (Distribute) کنید. مایکروسافت نیز تعدادی ابزار برای مدیریت Image و Deploy آنها فراهم آورده است ، بعضی از آنها مخصوص Image های ویندوز 7 بوده در حالی که بقیه عمومی هستند. بعضی از ابزارها برای مدیریت Image ها به کار می روند ، بعضی دیگر نیز برای Deploy آنها و بعضی از ابزارها برای هر دو کار استفاده می شوند. این مسئولیت شما (به عنوان یک مدیر شبکه) است تا بهترین ابزار برای نیازهای کنونی و آینده خود را انتخاب کرده و آنها را به گونه ای پیکربندی کنید که به خوبی کار کنند.

 اگر کاربران شما پشت کامپیوتری نشسته باشند که ویندوز، درایورها و برنامه های آن که Update هستند و شما آنها را در برابر حملات اینترنتی (یا اینترانتی) محافظت می کنید، کاربران کمتر از شما ناراضی خواهند بود. اگر بتوانید یک کامپیوتر یا 100 کامپیوتر را سریعاً راه بیندازید بدون اینکه خطایی ظاهر شود ، آنگاه رئیس شما نیز کمتر از شما ناراحت خواهد بود. (همه می دانیم که نه کاربران و نه رئیسها هیچ وقت راضی نخواهند بود.)

 اهداف امتحانی این فصل                                

 •  آماده سازی یک ImageSystem برای Deploy کردن
 •    Deploy کردن یک ImageSystem

 درس های این فصل

   درس 1 : مدیریت یک ImageSystem قبل از Deploy کردن

    درس 2 : Deploy کردن ImageSystem  ها

 قبل از شروع

 برای کامل کردن تمرین های این فصل ، لازم است موارد زیر را انجام داده باشید :

 •  سیستم عامل ویندوز 7 را روی یک کامپیوتر کلاینت نصب کرده باشید که چگونگی آن در فصل 1 توضیح داده شده است . برای کامل کردن این تمرین ها ، باید به اینترنت نیز دسترسی داشته باشید.
 •  تمام تمرین های فصل 2 را کامل کنید. به خصوص لازم است که Windows Automated Installation Kit (Windows AIK) را نصب کرده و یک Image آفلاین از کامپیوتر  روی یک VHD قابل بوت داشته باشید .

{tab درس 1: مدیریت یک ImageSystem قبل از Deploy کردن}

گاهی اوقات هنگامی که یک Image از کامپیوتر مرجع تهیه می کنید تا روی کامپیوترهای دیگر Deploy کنید ، ممکن است نیاز پیدا کنید که Image را تغییر دهید. ممکن است نیاز به اضافه کردن درایور جدید، تغییر تنظیمات یا پشتیبانی از زبانهای دیگری داشته باشید. حتی یک تغییر کوچک مانند فعال کردن یک ابزار که روی Image غیرفعال است، می تواند نیازمند کار زیادی باشد به خصوص اگر این کار بعد از نصب Image روی صدها کامپیوتر انجام شده باشد.

یک راه نه چندان خوب برای تغییر یک Image این است آنرا Deploy کنید تغییرات را اعمال کنید و سپس دوباره از آن Image بگیرید. اگر نیاز شما تنها اضافه کردن Update های امنیتی است  بهتر است که Patch های امنیتی را به صورت آفلاین اعمال کنید، وگرنه یک Image ناامن را Deploy کرده اید. اگر به Image به صورت آفلاین سرویس می دهید، نیازی به اجرای ابزار Sysprep نخواهید داشت و بنابراین نیازی به استفاده از یک پارامتر رآرم (Rearm) نخواهید داشت.این درس به شما نشان می دهد که چگونه می توانید از ابزارهای ویندوز AIK مانند ImageX و DISM برای مدیریت کردن  یک ImageSystem استفاده کرده و چگونه از DISM برای مدیریت Image ها ، قرار دادن بسته ها ، قرار دادن Updateها ، فعال یا غیرفعال کردن ابزارها ، مدیریت تنظیمات بین المللی، مدیریت بسته های زبان و فایل های پاسخ غیراستاندارد استفاده کنید.

 بعد از گذراندن این درس قادر خواهید بود:

 • یک Image آفلاین را برای سرویس دادن نصب کنید.
 • از DISM برای مدیریت و اداره Image استفاده کنید.
 • یک یا تعداد بیشتری Answer File را به Image وصل کنید .
 • Image را اجرا کرده و آنرا پیاده کنید.

 خلاصه درس

 •  لازم است که یک فایل ImageSystem را در یک پوشه Mount کنید تا بتوانید به آن سرویس بدهید(به یاد داشته باشید که System Image هایی قابل تغییرند که از نوع Writeable باشند). می توانید از ابزارهای DISM یاImageX  برای Mount کردن یک Image استفاده کنید.
 •  گزینه های سرویس دهی (تغییر دادن) بسیار محدودی برای یک سیستم عامل در حال اجرای آنلاین وجود دارد، با این حال می توانید از ابزار DISM برای به دست آوردن اطلاعات درباره یک Image آنلاین استفاده کنید.
 •  می توانید از ابزار DISM برای اضافه کردن بسته ها، درایورها، و Update ها به یک Image استفاده کنید. می توانید اطلاعاتی نیز درباره برنامه ها و ابزارهای ویندوز به آن اضافه  کنید. هم چنین می توانید ابزارهای ویندوز را فعال یا غیرفعال کرده و تنظیمات پیش فرض و نسخه ویندوز را تغییر دهید. می توانید Answer File را به Image اضافه کنید تا پروسه نصب و کارهای بعد از نصب را بدون نیاز به کاربر انجام دهید. در آخر همه این تغییرات را روی Image اصلی ذخیره کنید.
 •  می توانید از ابزار DISM برای Mount کردن و سرویس دهی به Image های Windows PE استفاده کنید.

{tab درس 2: Deploying Images}

 Deploy کردن Image ها روی تعداد زیادی کامپیوتر یک وظیفه حیاتی در یک محیط های سازمانی است. اگر 100 کامپیوتر جدید خریداری شوند، باید بتوانید سیستم عامل، درایورها، بسته های زبان، و مانند آنها را بدون هیچ خطایی وبدن نیاز به ارتباط با کاربر، روی کامپیوتر ها نصب کنید. اگر یک کاربر جدید اضافه شده یا یک کامپیوتر کلاینت خریداری شود، باید بتوانید آنرا به شبکه وصل کرده و Image مناسب را به خوبی روی آن Deploy کنید. سرعت تغییرات در دنیای IT بسیار بالاست و آیتم هایی که درون ImageSystem هستند ممکن است که سریعا قدیمی شوند. به عنوان مثال یک درایور جدید تولید می شود و یک نسخه جدید  از نرم افزاری که سازمان شما روی آن تکیه دارد به بازار ارائه می شود. Update های جدید نیز تقریبا هر سه شنبه ارسال می شوند. بعضی از آنها به Update های امنیتی مهم هستند و اگر Image خود را بدون آنها Deploy کنید، کلاینت های شما در خطرقرار می گیرند. به علاوه ممکن است شرکت از سخت افزار های جدیدی استفاده کند که Plug and Play نیستند.این درس نگاهی به چگونگی Deploy کردن Image ها روی شبکه، چگونگی کار کردن با Update های Image، و چگونگی Deploy روی کلاینت می اندازد. به علاوه به سراغ ابزارهایی می رود که می توانید از آنها برای انجام این وضایف نظارتی استفاده کنید.

 بعد از گذراندن این درس قادر خواهید بود:

 از MDT برای اضافه کردن Update ها، برنامه ها و بسته های زبان روی یک Image ، و آنلاین و آفلاین کردن Image استفاده کنید.

 • یک مکان به اشتراک گذاشته شده برای نگه داری Image ها ایجاد کنید.
 •   با ابزار های سرور مانند WDS و SCCM 2007 که با MDT 2010 (یا به صورت مستقل) کار می کنند، آشنا شوید.
 •   با نیازمندی های Lite Touch Installation (LTI) و Zero Touch Installation (ZTI) آشنا شوید.

 خلاصه درس:

 •  DT 2010 به شما کمک می کند تا Image ها را مدیریت و اداره کنید و با استفاده از آن می توانید یک ImageSystem را روی کامپیوتر های دیگر شبکه توزیع کنید. قبل از اینکه بتوانید فایل های ImageWIM را ایجاد یا نصب کنید، لازم است Windows AIK را نصب کنید.
 • WDS از Image هایی استفاده می کند که از طریق آن به کامپیوتر های سازگار با PXE اجازه بوت از روی شبکه و دریافت یک Image را می دهد. اگر یک کامپیوتر سازگار با PXE نباشد، می توانید آن کامپیوتر را از طریق یک دیسک قابل بوت، بوت کرده و سپس WDS می تواند یک Image روی آن نصب می کند.
 •   MDT 2010 می توانید با WDS در یک سناریوی LTI کار کند. برای پیاده کردن ZTI، MDT 2010 نیازمند این است که SCCM 2007 و SQL server روی شبکه موجود باشند. MDT 2010 نیازمند این است که Windows AIK نصب شده باشد.

{tab  خلاصه فصل}

 •    می توانید از DISM یا ImageX برای Mount کردن یا پیاده کردن یک ImageSystem استفاده کنید. DISM بسته ها، درایور ها و Update ها را به یک ایمیج Mount شده اضافه کرده و اطلاعاتی درباره ImageSystem های Mount شده آفلاین یا آنلاین دریافت می کند. همچنین می توانید از DISM برای Mount کردن و سرویس دهی به Image های Windows PE استفاده کنید.
 •   MDT 2010 به شما اجازه می دهد تا Image ها را مدیریت کرده و آنها را از طریق شبکه نصب کنید. قبل ازین که بتوانید از MDT 2010 برای نصب Image ها استفاده کنید، لازم است که Windows AIK را نصب کنید.
 • WDS یک منوی بوت ایجاد می کند که می توانید روی یک کامپیوتر سازگار با PXE بوت شده از طریق شبکه به آن دسترسی پیدا کرده و یک ImageSystem را روی کامپیوتر نصب کنید. اگر یک کامپیوتر مقصد سازگار با PXE نباشد، می توانید آن را از یک Discover Image بوت کرده تا بتوانید به منوی بوت دسترسی پیدا کنید.
 • برای اجرای ZTI به MDT 2010Windows AIK) به همراه SCCM 2007 و SQL server نیاز دارید. می توانید LTI  را روی کامپیوترهای سازگار با PXE اجرا کنید که برای این کار از MDT 2010 و WDS استفاده می کنید.

{/tabs}