9 آبان 1395 70-410 بدون دیدگاه

فصل 3 : پیکربندی Hyper-V

مفهوم مجازی سازی سرور ها طی چند سال گذشته تغییرات زیادی را تجربه کرده است. از یک تجربه ی جدید به یک لابراتوار در دسترس و ابزار تست و آزمون و خطا تا یک استراتژی صحیح گسترش یافته برای درست کردن سرور ها. Windows Server 2012 شامل رول Hyper-V است که Administrator ها را قادر می سازد تا ماشین مجازی ایجاد کنند که هر کدام در محل مجزای خود اجرا می شوند. ماشین های محازی واحد های خود شامل شونده ای هستند که این امکان را برای Administrator ها فراهم می کنند که بتوانند به راحتی از یک کامپیوتر فیزیکی به کامپیوتر دیگر بروند و این امر نقش بسزایی در آسان سازی پردازش Application ها و سرویس های شبکه دارد.

تین فصل درباره ی بعضی از کارهای بنیادی که Administrator ها باید برای ایجاد و توسعه ی سرور های Hyper-V و ماشین مجازی اجرا کنند آموزش می دهد.

درس های این فصل :

 • ساخت و پیکربندی تنظیمات ماشین مجازی
 •  ساخت و پیکربندی حافظه ی ماشین مجازی
 •  ساخت و پیکربندی شبکه های مجازی

{tab درس اول}

درس 1 : ساخت و پیکربندی تنظیمات ماشین مجازی

مجازی سازی سرور در Windows Server 2012 روی مدلی به نام Hypervisor پایه ریزی شده است. Hypervisor مسئولیت خلاصه سازی سخت افزار فیزیکی و ایجاد فضا های سخت افزاری مجازی چندگاده به نام VM (Virtual Machine=ماشین مجازی) را به عهده دارد.هر ماشین مجازی پیکربندی سخت افزاری مجازی خود را دارد و می تواند یک کپی جدا از سیستم عامل را اجرا کند. بنابراین با سخت افزار فیزیکی لازم Licensing صحیح ، یک کامپیوتر که Windows Server 2012 اجرا می کند و رول Hyper-V را نصب شده دارد می تواند تعداد زیادی ماشین مجازی را پشتیبانی کند که اگر آن ها کامپیوتر های جدا بودند Administrator ها می توانستند آن ها را مدیریت کنند.

بعد از گذراندن این دوره قادر خواهید بود که :

 •  پیکربندی Dynamic Memory
 •  پیکربندی Smart Paging
 •  پیکربندی Resource Metering
 •  پیکربندی guest integration services

خلاصه ی درس :

˜ مجازی سازی یک پروسه است که در طی آن یک لایه از چکیده ی حقیقی و فیزیکی سخت افزار را Add می کند که سیستم از آن استفاده کند. به جای این که سرور به سخت افزار کامپیوتر به صورت مستقیم دسترسی داشته باشد ، یک جزء میانبر به نام Hypervisor یک فضای ماشین مجازی ایجاد می کند و سیستم عامل سرور در آن فضا اجرا می شود.

˜ مجازی سازی یک پروسه برای توسعه و نگهداری چند سیستم عامل ، به نام ماشین مجازی ، روی یک کامپیوتر تنهاست.

˜Hyper-V مایکروسافت یک سیستم مجازی سازی بر پایه ی Hypervisor برای کامپیوتر های x64 است که با Windows Server 2008 شروع می شوند. Hypervisor بین سخت افزار و سیتم عامل نصب می شود و یک مولفه ی اصلی است که کامپیوتر های مجازی را مدیریت می کند.

˜برای اهداف Licensing ، مایکروسافت به هریک از ماشین های مجازی که شما روی Hyper-V ایجاد کرده اید ، رجوع می کند. هر ورژن از Windows Server 2012 شامل یک Set Number از ماشین های مجازی است. شما باید این License ها را خریداری کنید تا بتوانید ماشین های مجازی بیشتری ایجاد کنید.

˜ سرور Hyper-V تنها شامل windows Hypervisor ، Windows Server Driver Model و Virtualization Component است.

{tab درس دوم}

درس 2 : ساخت و پیکربندی حافظه ی ماشین مجازی

وقتی شما در Hyper-V ی Windows Server 2012 یک ماشین مجازی ایجاد می کنید ، همه ی مولفه های فیزیکی استانداردی که معمولا روی یک کامپیوتر فیزیکی پیدا می کنید را شبیه سازی می کنید. وقتی شما حافظه ی مجازی ایجاد می کنید ، همانطور که در درس 1 توضیح داده شد ، شما بخشی از حافظه ی فیزیکی از را انتخاب کرده و بین ماشین های مجازی تقسیم می کنید. درباره ی فضا ی Hard Disk ها هم همینطور. Hyper-V از یک فرمت VHD سفارشی شده برای بسته بندی قست های مختلف فضا روی یک دیسک فیزیکی استفاده می کند و باعث می شود که روی ماشین مجازی ظاهر شود ، با وجود این که یک هارد دیسک فیزیکی است.

وقتی شما با New Virtual Machine Wizard یک ماشین مجازی جدید درست می کنید ، Wizard یک حافظه ی زیرسیستم مجازی ایجاد می کند که از 2 کنترلر Integrated Drive Electronics (IDE) و یک کنترلر کوچک Computer System Interface (SCSI) تشکیل شده. کنترلر های IDE میزبان System Drive ماشین مجازی و DVD Drive آن است. مانند معدل فیزیکی آن ها ، هر کنترلر IDE می تواند از 2 Device میزبانی کند. پس شما می توانید 2 درایو مجازی Additional درست کنید و آن ها را به سیستم اضافه کنید.

کنترلر SCSI در پیکربندی پیش فرض ماشیت مجازی قرار ندارند.. شما می توانید درایو های Additional درست کنید و آن ها را به آن کنترلر Add کنید که ماشین های مجازی با حافظه ی اضافی ارائه دهد.

شما همینطور می توانید کنترلر های SCSIAdditional درست کنید و درایور ها را به آن ها اضافه کنید. با ایجاد چند درایور و کنترلر ، Hyper-V این امکان را به وجود آورده که حافظه ی زیرسیستم مجازی ایجاد کنید که تقریبا هر حافظه ی فیزیکی را شبیه سازی می کند.

بعد از گذراندن این دوره قادر خواهید بود که :

 • ساختن VHDها و VHDX
 • پیکربندی انواع مختلف درایو ها
 • تغییر دادن VHDها
 • پیکربندی یسک های Pass-through
 • مدیریت Snapshotها
 • تکمیل کردن یک Virtual Fiber Channel Adapter

خلاصه ی درس :

˜Hyper-V از یک فرمت VHD سفارشی شده برای بسته بندی قست های مختلف فضا روی یک دیسک فیزیکی استفاده می کند و باعث می شود که روی ماشین مجازی ظاهر شود ، با وجود این که یک هارد دیسک فیزیکی است.

˜Dynamic Hard Disk Image یک فایل Image با سایز ماکسیمم سفارشی است که از یک ظرفیت کوچک شروع شده و تا حدی که سیستم در آن دیتا رایت می کند ، ظرفیت خود را افزایش می دهد.

˜Differencing Hard disk Image File یک Child Image File است که به کی Parent Image خاص وابسته است. سیستم همه ی تغییرات بوجود آمده روی دیتای Parent Image File را روی Child Image می نویسد به این منظور که عقب گرد در زمان های بعدی آسان شود.˜VHD Image Fileها در Windows Server 2012 می توانند به بزرگی 64 TB باشند. همینطور آن ها از بخش های منطقی با سایز 4 KB برای سازگاری با درایو های حدید بومی 4KB پشتیبانی می کنند.

˜ دیسک Pass-through نوعی از دیسک مجازی است که به جای این که به قسمتی از فضای دیسک فیزیکی اشاره کند ، به درایو دیسک فیزیکی نصب شده روی کامپیوتر میزبان اشاره می کند.˜ در Hyper-V ، Snapshot یک تصویر ثبت شده از وضعیت ، دیتا و پیکربندی سخت افزاری ماشین مجازی در یک زمان مشخص است.

˜ تکنولوژی های خاص شبکه که در گذشته Fiber Channel SANها را تشکیل می دادند ، امکان استفاده از آن ها را برای سرور های مجازی سخت می کردند. در حالی که در حال حاظر Windows Server 2012 از ساختار Fiber Channel Adapterهای مجازی پشتیبانی می کند.

{tab درس سوم}

درس 3 : ساخت و پیکربندی شبکه های مجازی

شبکه کردن یک بخش حیاتی از معماری ماشین های مجازی است. با توجه به پلن شما برای شبکه ، ماشین های مجازی ای که روی سرور hyper-V ی Windows Server 2012 می سازید می توانند نیازمند ارتباط با بقیه ی ماشین های مجازی ، بقیه ی کامپیوتر ها روی شبکه ی فیزیکی و اینترنت باشند. وقتی با کامپیوتر های فیزیکی یک شبکه تشکیل می دهیم برای هر کامپیوتر یک Network Interface adapter تعریف می کنیم و آن ها را به Switch سخت افزاری وصل می کنیم. این قانون در محیط Hyper-V نیز صادق است. هر ماشین مجازی که شما ایجاد می کنید حداقل یک Network adapter دارد و شما می توانید آن ها را ب Switch مجازی وصل کنید. این شما را قادر می سازد که ماشین های مجازی روی سرور Hyper-V را در پیکربندی های مختلف شبکه ، چه شامل شبکه ی فیزیکی شما بشوند ، چه نشوند ، به هم کانکت کنید.

شما می توانید تعداد زیادی Switch روی سرور Hyper-V و همینطور Network adapter برای هر ماشین مجازی بسازید.این امر این امکان را فراهم می کند که محیط شبکه ی انعطاف پذیری که با هر چیز از لابراتوار تا کلاس شبکه و محیط تولید سازگار باشد. همچنین windows Server 2012 قابلیت ساخت Switch Extension های مجازی را اضافه کرده تا توسعه دهنده های نرم افزار بتوانند توانایی های خود را بهبود ببخشند.

بعد از گذراندن این دوره قادر خواهید بود که :

 

 •  اجرای مجازی سازی شبکه ی Hyper-V
 •  پیکربندی Switch های مجازی Hyper-V
 •  بهینه کردن کارایی شبکه
 •  پیکربندی آدرس های MAC
 •  پیکربندی ایزولاسیون شبکه
 •  پیکربندی Network adapterهای مجازی ترکیبی و ارث بری

خلاصه ی درس :

˜ شبکه کردن یک بخش حیاتی از معماری ماشین های مجازی است. با توجه به پلن شما برای شبکه ، ماشین های مجازی ای که روی سرور hyper-V ی Windows Server 2012 می سازید می توانند نیازمند ارتباط با بقیه ی ماشین های مجازی ، بقیه ی کامپیوتر ها روی شبکه ی فیزیکی و اینترنت باشند.

˜ یک Switch مجازی ، مانند همتای فیزیکی ای ، دستگاهی است که در لایه ی دوم مدل مرجع OSI فعالیت می کند. یک Switch دارای یک سری Port است که هرکدام آن ها به Network Interface Adapter یک کامپیوتر متصل است. هر کامپیوتر که به Switch متصل است می تواند با سایر کامپیوتر های متصل به همان switch انتقال اطلاعات داشته باشد.

˜Hyper-V در Windows Server 2012 از 3 نوع Switch پشتیبانی می کند : External ، Internal و Private. شما قبل از این که کامپیوتر ها را به Switch کانکت کنید آن ها را در Virtual Switch Manager ایجاد می کنید.

˜ هر Network Interface Adapter یک مک آدرس (آدرس سخت افزاری) دارد که هر Device روی شبکه را به صورت انحصاری مشخص می کند.

˜ یک بار که شما Switch مجازی در Hyper-V Manager می سازید می توانید با ساختن و پیکربندی Network Adapter های مجازی ، ماشین های مجازی را به آن ها وصل کنید.

˜ انتخاب Network Adapter Option در صفحه ی Add Hardware ، کلمات فنی شناخته شده در Hyper-V به عنوان یک Network Adapter ترکیبی را می سازد. Hyper-V از دو نوع Adapter شبکه و حافظه پیشتیبانی می کند : ترکیبی و رقابتی (ارثبری).

{/tabs}