26 مهر 1395 70-410 بدون دیدگاه

فصل 2 : پیکربندی Role ها و Feature های سرور

این فصل راجع به بعضی سرویس های بنیادی که بیشتر سرور ها ارائه می دهند آموزش می دهد. در دنیای تجارت ، به اشتراک گذاری فایل ها و پرینترها اولین دلیلی بود که کامپیوتر ها را شبکه کردند و با Windows Server 2012 ، Remote Management به یک المان ضروری برای مدیریت سرور ها تبدیل شده است.

درس های این فصل :

 • پیکربندی File And Share Access
 • پیکربندی Print And document Services
 • پیکربندی سرور ها برای Remote Management

{tab درس اول}

درس 1 : پیکربندی دسترسی به فایل ها و منابع share شده

یک از وظایف مهم و بحرانی administrator های سرور این است که تصمیم بگیرند کاربر ها فایل های خود را کجا ذخیره کنند و چه کسی به آن ها دسترسی داشته باشد.

بعد از گذراندن این دوره قادر خواهید بود:

 •  ایجاد و تظیم share
 •  تنظیم share permission
 •  تنظیم offline file
 •  تنظیم NTFS permission
 •  پیکربندی access-based enumeration (ABE)
 •  پیکربندی volume shadow copy service (VSS)
 •  پیکربندی NTFS quata

خلاصه ی درس:

˜ ایجاد کردن فولدر های share شده ، اطلاعات ذخیره شده روی File Server دیسک ها را برای کاربران شبکه قابل دسترس می کند.

˜NTFS Permission ها این امکان را برای شما فراهم می کنند که دسترسی به فایل ها و فولدر ها را با مشخص کردن وظایفی که هر یک از کاربران شبکه می توانند روی آن ها اجرا کنند کنترل کنید. Share Permission ها کنترل دسترسی اولیه را برای همه ی فایل های موجود در Network Share ارائه می دهند. کاربران شبکه باید Permission های مناسب NTFS و Share داشته باشند تا به فایل هایی که سرور Share می کند دسترسی داشته باشند.

˜ABE یک سری فیلتر ها را روی فولدرهای Share شده ، بر اساس Permission هر کاربر نسبت به فایل ها و زیرفولدر های Share شده اعمال می کند. پس کاربرانی که به یک سری منابع Share شده ی خاص دسترسی ندارند نمی توانند آن منابع را روی شبکه ببینند.

˜Offline Files یک Feature از ویندوز است که کامپیوتر ها را قادر می سازد یک کپی از فایل هایی که سرور Share می کند را نگه دارند. ( البته در صورت داشتن دسترسی به آن ها! )

˜Volume Shadows Copies یکی از Feature های Windows Server 2012 است که این امکان را برای شما فراهم می کند که ورژن های قبلی از فایل های سرور را نگه دارید. در این صورت اگر کاربران تصادفا فایل ها را پاک کردند یا تغییر دادند ، می توانند از کپی آن ها استفاده کنند.

NTFS quata، ادمینیستریتور ها را قادر می سازد که برای هر کاربر یک حافظه ی محدود تعریف کنند.

{tab درس دوم}

درس 2 :پیکربندی Print And Document Services

با توجه به وظایف File-Sharing که در بخش قبل در موردش توضیح داده شد ، Print Device Sharing یکی از پایه ای ترین Application ها برای شبکه ی محلی طراحی شده است.

بعد از گذراندن این دوره قادر خواهید بود که :

 •  پیکربندی پرینت درایور Easy Print
 •  پیکربندی Enterprise print Management
 •  پیکربندی درایورها
 •  پیکربندی Printer Pooling
 •  پیکربندی Printer Priorities
 •  پیکربندی Printer Permissions

خلاصه ی درس :

˜ پرینت در ویندوز مایکروسافت معمولا شامل این 4 مولفه است : Print DevicePrinterPrint ServerPrint Driver

˜ ساده ترین نوع معماری پرینت تشکیل شده از یک Print Device متصل به یک Computer است که با نام Locally attached Print Device شناخته می شود. شما می توانید این Printer ( و Print Device ) را در شبکه با کاربران دیگر به اشتراک بگذارید.˜با Print Device های متصل به شبکه ، تصمیم ابتدایی Administrator این می باشد که کدام کامپیوتر نقش Print Server را اجرا کند.

˜Remote Desktop Easy Print یک درایور است که کار های پرینتی کاربرانی که از طریق Remote Desktop ، از برنامه های روی سرور استفاده می کنند را به Print Device محلی خود هدایت کند.

˜Printer Permission ها خیلی از NTFS Permission ها ساده تر هستند. آن ها مشخص می کنند که آیا کاربران اجازه ی استفاده از Printer و مدیریت اسناد ارائه شده توسط Printer را دارند ، یا خود مدیریت خصوصیات Printer را انجام می دهد.

˜ کنسول Printer Management برای MMC یک Administrative Tool است که کنترل اجزا ی Printing را از سرتاسر سازمان به یک کنسول تنها به شکل یکپارچه در می آورد.

{tab درس سوم}

درس 3 : پیکربندی سرور ها برای Remote Management

Windows Server 2012 برای تسهیل Remote Management سرور ها طراحی شده تا Administratorها به ندرت مجبور شوند به صورت مستقیم با سرور کار کنند. این امر از منابع سرور ها محافظت می کند و باعث می شود که منابع به شکل بهتری بین Application ها تقسیم شوند.

بعد از گذراندن این دوره قادر خواهید بود که :

 •  پیکربندی WinRM
 •  پیکربندی down-level Server Management
 •  پیکربندی سرور ها برای day-to-day Management tasks
 •  پیکربندی Multiserver Management
 •  پیکربندی Server Core
 •  پیکربندی Windows Firewall

خلاصه ی درس :

˜Windows Server 2012 برای تسهیل Remote Management سرور ها طراحی شده تا Administratorها به ندرت مجبور شوند به صورت مستقیم با سرور کار کنند. این امر از منابع سرور ها محافظت می کند و باعث می شود که منابع به شکل بهتری بین Application ها تقسیم شوند.

˜ وقتی شما سرور هایی که Windows Server 2012 اجرا می کنند را به Server Manager ، Add می کنید می توانید از همان لحظه استفاده از Role And Feature Wizard را شروع کنید و roleها و featureهای مورد نظر را روی هر سروری که دارید نصب کنید.

˜Rule هایی که شما باید برای Windows Firewall در Windows Server 2012 ، Enable کنید روی کامپیوتر هایی که ورژن های قبلی از Windows Server را اجرا می کنند به صورت پیش فرض Disabled هستند. پس شما باید آن ها را هم Enable کنید.

˜ برای Administrator های شبکه های سازمانی ، ممکن است لازم باشد که سرور های زیادی را به Server Manager اضافه کنند. برای این که با یک لیست بلند از سرور ها سرو کار نداشته باشند ، می توانند گروه های متشکل از سرور ها بر اساس مکان سرور ، وظایف ، یا هر دسته بندی که می خواهند درست کنند.

˜ شما می توانید Remote Server ها را از هر کامپیوتری که Windows Server 2012 اجرا می کند مدیریت کنید. همه ی ابزار های لازم به صورت پیش فرض نصب شده هستند. متود های مدیریتی ای که مایکروسافت ارائه می کند ، به Administrator ها پیشنهاد می کند که سرور ها را به صورت فقل نگه دارند و از یک workstation برای مدیزیت سرور از یک Remote Location استفاده کنند.

{/tabs}