DDNS or DynamicDNS 00
16 تیر 1395 آموزش های کاربردی 3 دیدگاه ها
آموزش رایگان

DDNS یا DynamicDNS چیست و چه کاربردی دارد؟

در  آموزش DDNS یا DynamicDNS چیست و چه کاربردی دارد؟ می خواهیم به مبحث جالب و جذاب DDNS یا DynamicDNS بپردازیم و با کاربردهای و پیکربندی های آن بیشتر آشنا شویم. به طور کلی در این آموزش موارد زیر را پوشش خواهیم داد:

 1. DNS چیست؟
 2. DNS چطور کار می کند؟
 3. اصلا چرا از نام استفاده می کنیم که به DNS نیاز داشته باشیم؟
 4. DDNS یا DynamicDNS چیست؟
 5. DDNS در کجا کاربرد دارد؟
 6. سرویس دهنده های DDNS
 7. تنظیمات DDNS در مودم کجاست و چطور انجام می شود؟

DNS چیست؟

DNS سرنامِ Domain Name System است و وظیفه سرویس DNS، تبدیل اسم به IP است.

DNS چطور کار می کند؟

اگر IP را معادل شماره تلفن در نظر بگیریم، آنگاه DNS مانند سامانه 118 مخابرات است! شما نام مخاطب را دارید ولی شماره تماس او را ندارید؛ بنابراین با 118 تماس می گیرید و نام مخاطب را داده و شماره تحویل می گیرید! نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که هدف ما تماس با 118 نبوده بلکه هدف ما ارتباط با مخاطب است! و ارتباط ما پس از گرفتن شماره تلفن از 118 و برقرای تماس با مخاطب آغاز می شود.

هنگامی که برای اولین بار به یک وب سایت سر می زنید و نام آن وب سایت را در مرورگر Opera (یا سایر مرورگرها !!) وارد می کنید، عملا از سرویس DNS استفاده می کنید. شما نام وب سایت را دارید اما IP سایت را ندارید. به ناچار یک درخواست یا Query به سرور DNS فرستاده می شود و DNS در پاسخ به سیستم شما، IP را برمی گرداند و سیستم شما پس از داشتن آدرس IP درخواست های خود را به آن آدرس IP می فرستد و تماس برقرار می کند.

تصویر: تماس با 118 و درخواست شماره تلفن شرکت هیوا شبکه + لطفا منتظر بمانید!

چرا از نام استفاده کنیم که به DNS نیاز داشته باشیم؟

دلایل قانع کننده و خوبی برای استفاده از نام ها وجود دارد:

1-       ما انسان هستیم و حافظه ما نام ها را راحتر از اعداد به یاد می آورد.

2-      نام ها قبلیت شخصی سازی دارند.

3-     آدرس های IP محدود هستند و زیاد تغییر می کنند.

4-      می توان برای یک آدرس IP چندین نام اختصاص داد.

به همین دلایل ما نام ها را به شماره ها ترجیح می دهیم و برای تبدیل آن ها DNS را راه اندازی کرده ایم.

DDNS یا DynamicDNS چیست؟

DDNS یا DynamicDNS، حالتی از DNS است که اجازه Update کردن اطلاعات را تحت شرایط خاصی به صاحب آن اطلاعات می دهد. یعنی قابلیت Dynamic Update دارد.

فرض کنیم DNS همان 118 باشد. شما شماره تلفن شرکت هیوا را از 118 می گیرید. اما وقتی تماس می گیرید فردی پاسخ می دهد و می گوید این شماره واگذار شده و متعلق به آقای بهره مند است. نتیجه؟ DNS کار خود را درست انجام داده و به شما شماره تلفن را داده است اما اطلاعات آن قدیمی است و آپدیت نشده است و به درد شما نمی خورد. در اینجا اگر 118 به جای 118 بودن، یک Dynamic 118 یا D118 بود به شرکت هیوا این امکان را می داد تا بلافاصله پس از این که شماره اش تغییر کرد شماره ی جدیدش را در سامانه 118 آپدیت کند، در این صورت اطلاعات صحیح و تازه از 118 دریافت می کردید.

پس DynamicDNS یا DDNS، نوعی DNS است که به هر Host (یا کلاینت یا نود) اجازه می دهد تحت شرایط خاصی آدرس IP اش را آپدیت کند.

DDNS در کجا کاربرد داد؟

شبکه های تحت Domain

یکی از کاربرد های DDNS در شبکه های تحت Domain یا دارای Active Directory است. در این شبکه ها همه کلاینت ها و سرور ها (مثل DNS و DHCP) به دامین Join شده اند و تحت مدیریت مرکزی Active Directory هستند، DNS به کلاینت های Join به Domain شده این امکان را می دهد تا در صورتی که IP آن ها تغییر کرد بتوانند رکورد مربوط به خود را در DNS آپدیت کنند. البته کلاینت به این شرط می تواند IP خود را در DNS آپدیت کند که join to Domain باشد در غیر این صورت نمی تواند. (البته این شرط پیش فرض است و می تواند غیر فعال یا آسان تر شود). تصویر زیر تنظیمات مربوط به Dynamic Update را در DNS Server نشان می دهد.

DDNS یا DynamicDNS چیست و چه کاربردی دارد؟

کمبود Static Public IPv4 !!!

یکی از دلایل پرطرفدار بودن DDNS، کمبود Public IPv4 از نوع Static است. مثلا در زمان استفاده از اینترنت ADSL، بسته به سیستم اکانتینگی که ISP از آن استفاده می کند، تا مدت زمان خاصی یک Dynamic Public IPv4 به مودم اختصاص می دهد و در صورتی که مودم را خاموش و روشن کنید، این IP تغییر می کند. این تغییر IP برای کاربران خانگی و کاربرانی که استفاده عادی از اینترنت انجام می دهند مشکلی ایجاد نمی کند. مشکل زمانی آغاز می شود که شما می خواهید:

 • از خانه، دوربین های محل کار را چک کنید و برای این کار نیاز به Static Public IPv4 دارید اما ISP به دلیل محدودیت هایی که دارد نمی تواند به تعداد کافی Static Public IPv4 در اختیارتان بگذارد و IP هایی که دارید مدام تغییر می کند.
 • می خواهید از طریق Router ها چندین محل را به هم متصل کنید اما Static Public IPv4 ندارید
 • می خواهید از محل کار به سیستم خانگیتان دسترسی ثابت داشته باشید یا از خانه به سرور خاصی دسترسی پیدا کنید.
 • و مواردی از این دست!

یکی از راه حل ها استفاده پرطرفدار برای مشکلات بالا استفاده از DynamicDNS یا DDNS است. اما سوال بعدی که مطرح می شود این است که از کجا DDNS بیاوریم؟

سرویس دهنده های DDNS

سایت هایی هستند که می توانید در آن ها ثبت نام کنید و سرویس DDNS آن ها بهره مند شوید. لیست 4 مورد از سرویس دهنده های DDNS عبارتند از:

 1. https://www.noip.com
 2. http://www.changeip.com
 3. http://www.dnsexit.com
 4. https://www.dynu.com

سبک کاری سرویس دهنده های DDNS معمولا شبیه هم است. به طور خلاصه به صورت زیر است:

1-       در سایت سرویس دهنده DDNS ثبت نام می کنید و یک اکانت می سازید.

2-      پس از لاگین در سایت، یک Host Name برای خودتان ایجاد می کنید.

3-     Host name ای که ایجاد کردید را در Device مورد نظرتان استفاده می کنید، مثلا در دوربین یا مودم.

4-      تنظیمات نهایی Port Forwarding را انجام می دهید.

برای مثال روال استفاده از سرویس DDNS در سایت noip.com به صورت زیر است:

1-       انتخاب یک Host Name در سایت noip.com

انتخاب host name

2-      تکمیل فرآیند ثبت نام و ساخت User و Pass

ثبت نام Dynamic Dns

3-     پس از Activate کردن اکانتی که در سایت noip.com ساختیم، وارد اکانت می شویم و می توانیم Host Name ای که ساختیم را مدیریت کنیم یا Host Name جدید ایجاد کنیم.

DDNS یا DynamicDNS چیست و چه کاربردی دارد؟

4-      پیکربندی بخش مربوط به DDNS در Device مورد نظرمان (در اینجا مودم TP-Link).

پیکربندی DDNS در مودم

تنظیمات بالا حداقل تنظیمات است. در صورت نیاز باید تنظیمات Port Forwarding یا هر تنظیمات دیگری را Device مان انجام دهیم. پس از گذشت مدتی، IP مودم در DDNS ثبت می شود و می توانیم با استفاده از Host Name به Device مان دسترسی داشته باشیم.

ping گرفتن

امیدواریم که آموزش “DDNS یا DynamicDNS چیست ؟” برای شما دوستان مفید باشد.

با سپاس از همراهی شما

مطالعه بیشتر دوره های تخصصی در آموزشگاه هیواشبکه

سایت علمی آموزشی هیواشبکه

سایت طراحی و بهینه سازی سایت هیواشبکه

هیواشبکه

ما در مجموعه هیواشبکه شامل :
شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

 با سپاس از همراهی شما همراهان همیشگی هیوا

دانلود رایگان PDF آموزش DDNS یا DynamicDNS چیست و چه کاربردی دارد؟

                                                  DDNS یا DynamicDNS چیست و چه کاربردی دارد؟       DDNS یا DynamicDNS چیست و چه کاربردی دارد؟        DDNS یا DynamicDNS چیست و چه کاربردی دارد؟       Telegram.me/HivaNetwork