ایجاد لابراتوار تخصصی آموزش شبکه
14 آذر 1401 آموزش های کاربردی بدون دیدگاه

ایجاد لابراتوار تخصصی آموزش شبکه

لابراتوار تخصصی آموزش شبکه : اگر از دانشجویان هیواشبکه باشید و یا برای ثبت نام در دوره های هیوا مشاوره دریافت کرده باشید، حتما شنیده اید که تمامی دوره ها چه حضوری و چه مجازی در یک لابراتوار تخصصی آموزش داده می شود. شما می توانید این لابراتوار را در سیستم خانگی خود نیز پیاده سازی نمایید تا بتوانید تمامی آموزش ها را در خانه نیز تمرین کنید تا بطور کامل به مباحث آموزشی مسلط شوید.

برای راه اندازی این لابراتوار از سه طریق می توانید اقدام کنید:

  • نصب ویژوال باکس و سپس نصب ماشین مجازی بر روی آن
  • نصب VMware workstation و سپس نصب ماشین مجازی بر روی آن
  • نصب ESXi و سپس نصب ماشین مجازی بر روی آن

اگر سیستم چندان قوی ندارید، توصیه می شود از روش اول یعنی نصب ویژوال باکس استفاده نمایید. در ادامه روش نصب و راه اندازی هر روش را آموزش می دهیم.

مراحل نصب ویزوال باکس

نرم افزار ویژوال باکس را دانلود کنید. می توانید آن را از سایت سافت98 دانلود نمایید. فایل را از حالت زیپ خارج کنید و فایل نصبی را اجرا کنید. در ابتدا صفحه خوشامد گویی برایتان نمایش داده می شود. روی Next کلیک کنید.

در مرحله بعدی می توانید مسیر نصب را انتخاب کنید. در حالت پیش فرض روی درایو c قرار دارد. اگر بخواهید مسیر دیگری را انتخاب کنید از طریق کلیک روی گزینه Brows می توانید اینکار را انجام دهید. سپس روی Next کلیک کنید.

در صفحه بعدی برخی option ها وجود دارد که اگر نیازی ندارید می توانید تیک آن ها را بردارید. ما بطور پیش فرض قرار می دهیم و روی Next کلیک می کنیم.

ممکن است هنگام نصب یک اخطار کارت شبکه برایتان نمایش داده شود. روی Yes کلیک کنید تا در طی نصب فیچرهای لازمه را با اجازه از شما، نصب نماید. سپس روی Install کلیک کنید تا فرآیند نصب آغاز شود.

طی فرایند نصب Windows security بابت نصب فیچرهای لازم ویژال باکس از شما اجازه نصب می خواهد. روی install کلیک کنید تا فرایند نصب ادامه یابد.

مراحل نصب را می توانید از طریق ویدیوی زیر مشاهده کنید.

ساخت ماشین مجازی و نصب ویندوز 7 روی آن

اولین مرحله ایجاد لابراتوار تخصصی آموزش شبکه ساخت ماشین مجازی است. برای ساخت ماشین مجازی در ویژوال باکس ، روی گزینه New کلیک کنید و نامی را برای ماشین خود انتخاب کنید. ما نام همان ویندوزی که قصد نصب آن را داریم، می گذاریم. و سپس نوع سیستم عامل خود را از لیست کشویی پایین انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید.

در مرحله بعدی باید میزان رم ماشین خود را انتخاب کنید. این مقدار متناسب با سیستم عاملی که قصد نصب آن را دارید، و نیز متناسب با مقدار رم سیستم اصلی خودتان باید انتخاب شود. برای ویندوز 7 مقدار 1024 کفایت است. و مابقی نیز برای سیستم اصلی خودمان نگه داشته می شود تا برای اجرای برنامه های مختلف دچار کندی سرعت نشود.

در مرحله بعدی باید هارد دیسک خود را انتخاب کنید. بطور معمول نصب با استفاده از فایل iso انجام می شود. بنابراین باید یک هارد دیسک مجازی به سیستم خود اختصاص دهید. تنظیمات را  در حالت پیش فرض قرار داده و Next را کلیک می کنیم.

حالا باید نوع هارد دیسک خود را مشخص کنید. بطور پیش فرض روی Virtual disk image قرار دارد که برای نصب با فایل iso استفاده می شود. روی Next کلیک می کنیم.

در مرحله بعدی نیز در حالت پیش فرض قرار داده و روی Next کلیک می کنیم. سپس باید مقدار ظرفیت هارد خود را انتخاب کنید. پیش فرض 32گیگابایت است. اگر قصد نصب برنامه اضافی روی ماشین مجازی خود را نداشته باشید همین مقدار کافی خواهد بود. البته می توانید مقدار بیشتری نیز اختصاص دهید.

تا اینجا ماشین مجازی شما ساخته شده است.

مراحل نصب ویندوز روی ماشین مجازی

ماشین خود را Run کنید. یک پنجره کوچک نمایش داده می شود که از شما مسیر فایل ایزوی برنامه نصبی را میخواهد. برنامه مدنظر ما ویندوز 7 است. بنابراین مسیری که ایزوی ویندوز 7 قرار دارد رفته و آن فایل را انتخاب می کنیم.

سپس مراخل نصب ویندوز را پیش خواهیم رفت. برای درک بهتر می توانید ویدیوی زیر را مشاهده نمایید.

ساخت ماشین مجازی و نصب ویندوز 10 روی آن

برای اینکه لابراتوار تخصصی آموزش شبکه را کاملتر کنیم سیستم عامل های مختلفی را روی آن نصب می کنیم. مراحل ساخت ماشین مجازی برای تمامی سیستم عامل هایی که قصد نصب دارید، یکسان است تنها تفاوت در انتخاب مقدار رم، هارد و نام آن ها می باشد.

مراحل ساخت ماشین مجازی و نصب ویندوز 10 را می توانید در ویدیوی زیر مشاهده کنید.

ساخت ماشین مجازی و نصب ویندوز سرور 2022 روی آن

مراحل ساخت ماشین مجازی برای تمامی سیستم عامل هایی که قصد نصب دارید، یکسان است تنها تفاوت در انتخاب مقدار رم، هارد و نام آن ها می باشد.

مراحل ساخت ماشین مجازی و نصب ویندوز سرور 2022  را می توانید در ویدیوی زیر مشاهده کنید.

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.