24 مهر 1395 70-410 بدون دیدگاه

فصل اول : Installing and configuring servers

 مقدمه:

این فصل درباره ی پروسه ی نصب ویندوز سرور 2012 ، به صورت نصب کامل (clean) و یا ارتقا دادن سرور (server upgrade) ، پیکربندی سرور و کار هایی که باید دقیقا بعد از نصب انجام دهید آموزش می دهد. و در آخر به پیکربندی انواع مختلف هارد دیسک که به عنوان حافظه ی محلی (Local Storage) استفاده می شوند و نحوه ی عملکرد رول های مختلف سرور در سرتاسر شبکه می پردازد.

اهداف آزمون در این فصل:

 • نصب ویندوز سرور 2012
 • ارتقای نسخه های قبلی ویندوز سرور به سرور 2012 (Upgrade)
 • پیکر بندی سرور 2012
 • پیکربندی حافظه ی محلی (Local Storage)

درس های این فصل:

 • درس 1: نصب سرور
 • درس 2:پیکربندی سرور
 • درس 3:پیکربندی حافظه ی محلی

درس 1 : نصب سرور

نصب یک موضوع کلیدی ست و در آزمون های ویندوز سرور های قبلی خیلی مورد توجه قرار گرفته. دلیلی ندارد که فکر کنیم آرمون 70-410 قرار است متفاوت باشد. این درس در رابطه با نصب windows server 2012 توضیح می دهد و نگاهی دارد به موارد ضروری قبل از نصب و این که چگونه باید سخت افزارتان را آماده ی نصب کنید و رول هایی که می توانید هنگام نصب فعال کنید. این درس درباره ی نصب کامل windows server core 2012 آموزش می دهد و می گوید که چگونه Features on Demand Function شما را قادر می سازد که منابع را با حذف تمام فایل های وابسته به یک role یا feature از سرور که تصمیم به حذفشان دارید بهینه کنید.همینطور نگاهی دارد به upgrade کردن windows server 2008 یا windows server 2008 R2 به windows server 2012 و migration رول ها از سرور فعلی به سرور جدید.

˜Microsoft همه ی سیستم عامل هایش را در Edition های متفاوتی منتشر می کند که این امر باعث وجود فروشنده هایی با قیمت ها و ویژگی های متنوع می شود.˜ وقتی شما core installation را انتخاب می کنید، نسخه ای با قابلیت های کمتر در اختیارتان قرار می گیرد.

˜Minimal Server Interface ، حالتی است که بعضی از شاخص های سخت افزاری را از رابط گرافیکی حذف می کند.

˜in-place upgrade پیچیده ترین حالت نصب Windows Server 2012 است و همینطور طولانی ترین!در اکثر موارد هم باعث بروز مشکل در حین اجرا می شود.از این رو Microsoft توصیه می کند که Administrator های شبکه در صورت امکان به جای upgrade ، clean installation یا migration انجام دهند.

˜Migration یک متد ترجیح داده شده برای عوض کردن سرور قبلی با Windows Server 2012 می باشد. بر خلاف یک in-place upgrade ، migration اطلاعات حیاتی را از سرور فعلی به سرور 2012 جدید ، کپی می کند.

 درس 2: پیکربندی سرور ها

به ندرت پیش می آید که سرور دقیقا بعد از نصب آماده ی اجرای همه ی تسک هایی که شما برایش برنامه ریزی کرده اید باشد. معمولا یکسری تنظیمات بعد از نصب لازم است و ممکن است این تغییرات در حین این که سرور در حال انجام آن تسک ها است ضروری باشد.

˜Server Manager جدید ، Administrator ها را قادر ساخته که ویندوز سرور ها را بدون این که مستقیما با سرور در ارتباط باشند (چه فیزیکی چه از راه دور) به طور کامل مدیریت کنند.

˜ یک سری تسک هایی وجود دارند که ممکن است Administrator ها مجبور باشند دقیقا بعد از نصب سیستم عامل اجرا کنند که نیازمند دسترسی مستقیم به کنسول سرور است.

˜ اگر شما هنگام نصب Windows server 2012 ، مورد Server Core را انتخاب کنید ، می توانید تسک های بعد از نصب را با Command Line اجرا کنید.

˜ در Windows Server 2012 ، گزینه ی Properties در Server Manager ، دقیقا وظایف پنجره ی Initial Configuring Tasks را در ورژن قبلی ارائه می دهد.

˜ در ویندوز سرور 2012 شما می توانید یک کامپیوتر که روی آن نسخه ی کامل GUI نصب شده را به Core Installation و برعکس تبدیل کنید.

˜ یک ویزگی جدید 2012 است که administrator های شبکه را قادر می سازد که پهنای باند های مختلف از رابط های شبکه های مختلف را با هم ترکیب کنند که این امر باعث بالا رفتن کارایی و خطا پذیری شبکه می شود.

˜ برای Administrator های شبکه های سازمانی ، ممکن است لازم باشد که سرور های زیادی را به Server Manager اضافه کنند. برای این که با یک لیست بلند از سرور ها سرو کار نداشته باشند ، می توانند گروه های متشکل از سرور ها بر اساس مکان سرور ، وظایف ، یا هر دسته بندی که می خواهند درست کنند.

˜ علاوه بر نصب کردن roleها و featureها روی سرور های شبکه ، Server Manager این امکان را برای Administrator ها فراهم کرده تا بتوانند آن ها را روی ماشین های مجازی ای که در حالت Offline قرار دارند نیز نصب کنند.

درس 3 : پیکربندی حافظه ی محلی

با این که Windows Server 2012 برای بهره بری از Remote Storage و Cloud Computing طراحی شده ، پیکربندی حافظه ی محلی (Local Storage) هنوز نیازمند ملاحظات خاصی است.

˜Windows Server 2012 ، از 2 نوع پارتیشن hard disk : MBR و GPT ؛ 2 نوع disk : basic و dynamic ؛ 5 نوع volume : simple , striped , spanned , mirrored , RAID-5 ؛ و 3 file system : FAT , NTFS , ReFS را پشتیبانی می کند.

˜کنسول Disk Management می تواند دیسک ها را روی Local Machine تنظیم ، پارتیشن بندی و فرمت کند. Server Manager می تواند تعداد زیادی از این تسک ها را برای همه ی سرور های شبکه انجام دهد.

˜ یک Windows Server در صورت امکان می تواند تسک هایش را با استفاده از همان نوع حافظه ی کامپیوتر متصل به شبکه اجرا کند.

˜Windows Server 2012 شامل یک تکنولوژی جدید مجازی سازی دیسک به نام Storage Space است که سرور را قادر وی سازد که فضای حافظه از دیسک های فیزیکی تکی را با هم یکی کند و آن فضا را برای ساختن دیسک های مجازی با هر اندازه ای که سخت افزار پشتیبانی می کند اختصاص می دهد.

˜ همه ی نوع های نصب Windows Server 2012 شامل رول File And Storage Service هستند که باعث می شود Server Manager یک زیرمنو را وقتی روی آیکون در قسمت مسیردهی کلیک می کنید ، نمایش می دهد. این زیر منو اجازه ی دسترسی به صفحه ی اصلی را می دهد که Administrator را قادر می سازد که Volumeها ، Diskها ، Storage Poolها ، Shareها و iSCSI Deviceها را مدیریت کند.

˜ کنسول Disk Management در Windows Server 2012 این امکان را به شما می دهد که فایل های VHD بسازید و آن ها را روی کامپیوتر خود اجرا کنید.

˜ بعد ار یکبار که شما Virtual Disk خود را نصب کردید ، می توانید فضای آن ها را با هم در Storage Pool یکی کنید. که بعد می توانید Virtual Disk با هر سایزی که می خواهید بسازید.یکبار که Storage Pool ساختید ، می توانید از فضای آن برای ساختن تعداد زیادی Virtual Disk که نیاز دارید استفاده کنید.

**خلاصه ی فصل**

 • وقتی شما core installation را انتخاب می کنید ، نسخه ای با قابلیت های کمتر در اختیار شما قرار می گیرد.
 • Minimal Server Interface ، حالتی است که بعضی از شاخص های سخت افزاری را از رابط گرافیکی حذف می کند.
 • Migration متدی ترجیح داده شده برای عوض کردن سرور فعلی با ویندوز سرور 2012 می باشد. بر خلاف یک in-place Upgrade ، Migration اطلاعات حیاتی را از سرور فعلی به سرور 2012 جدید کپی می کند.
 • در ویندوز سرور 2012 شما می توانید یک کامپیوتر که روی آن نسخه ی کامل GUI نصب شده را به Core Installation و برعکس تبدیل کنید.
 • NIC teaming یک ویژگی جدید 2012 است که administrator های شبکه را قادر می سازد که پهنای باند های مختلف از رابط های شبکه های مختلف را با هم ترکیب کنند که این امر باعث بالا رفتن کارایی و خطا پذیری شبکه می شود.