آموزش دستور Net View تصویر 2
28 تیر 1393 دستورات کاربردی خط فرمان بدون دیدگاه
آموزش رایگان

آموزش دستور Net View

دستور Net View برای مشاهده منابع Share شده (فولدرها، پرینترها، و…) در شبکه بسیار کارآمد است.  با فرمان Net View می توانید منابع Share شده یا کامپیوتر های داخل شبکه را مشاهده کنید . در برخی موارد قبل از استفاده از دستور Net View باید از فرمان های دیگر مثل Net Use استفاده کنید.

اگر فرمان Net View را بدون هیچ گزینه دیگری در CMD تایپ کنید ، بسته به نوع شبکه که در آن قرار دارید فرمان Net View لیست کامپیوترهای آن شبکه را به شما نشان می دهد، مثلا اگر در یک شبکه تحت Domain هستید فرمان Net View فقط کامپیوتر های آن Domain را نشان می دهد.

اگر می خواهید منابع Share شده یک کامپیوتر خاص را ببینید پس از فرمان Net View نام آن کامپیوتر را وارد کنید:

Net View \\NoSignal

آموزش دستور Net View تصویر 1

حتی می توانید پرینتری که توسط این کامپیوتر Share شده را هم ببینید.

نکته جالب: می توان فولدر ها را به گونه ای Share کرد که نمایش داده نشوند و فقط افرادی که از وجود آن با خبرند بتوانند از آن استفاده کنند.(برای یادگیری این نوع Share کردن، آموزش دستور Net Share را از همین سری آموزشی مطالعه کنید)

دیدن منابع که به صورت مخفیانه Share شده اند (Hidden Shared Folders)

جهت مشاهده این فولدرها در فرمان Net View پس از نام کامپیوتر /All را اضافه کنید:

Net View \\NoSignal /All

آموزش دستور Net View تصویر 2

مواردی که با فلش مشخص شده اند به صورت عادی قابل مشاهده نیستند.

با استفاده از قابلیت Cache ، حتی پس از خاموش شدن کامپیوتری که آن فولدرها را شِیر کرده هم می توان به آنها دسترسی داشت(البته به تنظیمات Cache هم بستگی دارد) نحوه کار آن به این صورت است که اگر کامپیوتری که آن را Share می کند Cache آنرا فعال کند فولدر مورد نظر میتواند روی کامپیوتر های دیگر Cache شود. برای مشاهده چگونگی وضعیت Cache فولدرهای Share شده از /Cacheدر فرمان Net View استفاده کنید:

Net View \\NoSignal /Cache

آموزش دستور Net View تصویر 3

اگر در یک شبکه تحت Domain هستید و می خواهید لیست منابع Share شده را ببینید دستور Net View از /Domain:<domain name> استفاده کنید. فرض کنید Domain name=Hiva.Local

Net View /Domain:Hiva.Local

دستور بالا فقط لیست منابع را نشان می دهد. برای مشاهده منابع با اطلاعات کامل تر با فرمان Net View ، به صورت زیر عمل کنید:

Net View /All /Domain:Hiva.Local

ویدئوی آموزش دستور net view را می توانید در زیر مشاهده کنید:

دانلود رایگان PDF آموزش کامل دستور Net View

                                           آموزش کامل دستور Net View           آموزش کامل دستور Net View         آموزش کامل دستور Net View         آموزش کامل دستور Net View