15 فروردین 1401 آموزش های کاربردی بدون دیدگاه

مانیتورینگ (نظارت) شبکه چیست و چگونه کار می کند؟

مانیتورینگ (نظارت) شبکه یک نیاز ضروری برای مشاغلی است که به شدت به فناوری اطلاعات برای عملیات روزانه متکی هستند. بسیاری از کسب و کارها نظارت بر شبکه را به عنوان وسیله ای برای کاهش مشکلات زیرساخت شبکه، بهبود عملکرد شبکه و افزایش بهره وری کارکنان به کار می گیرند. هنگامی که صحبت از عملیات روزانه جاری به میان می آید، نظارت بر شبکه بخش مهمی از حفظ سلامت کلی شبکه داخلی شما است.

در این مقاله به شما درک کلی از چیستی مانیتورینگ شبکه، چرایی استفاده از آن، نحوه کارکرد و برخی از ابزارهایی که در این فرآیند استفاده می‌شوند، ارائه می‌کنیم.

مانیتورینگ شبکه چیست؟

مانیتورینگ (نظارت) شبکه سیستمی است که زیرساخت داخلی IT شما را برای مشکلات احتمالی نظارت می کند. این سیستم قادر به شناسایی تعداد زیادی از مسائل خاص است که می تواند بر عملکرد کلی زیرساخت شبکه شما تأثیر بگذارد. هنگامی که هر گونه مشکلی شناسایی شود، یک سیستم نظارت شبکه به مدیر سیستم یا سازمان خدمات فناوری اطلاعات شما هشدار می دهد، علاوه بر این ابزارهای پیشرفته ای را برای تصحیح مسائل قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ ارائه می دهد.

فرآیند نظارت شبکه از سیستمی استفاده می‌کند که می‌تواند شامل پیکربندی‌های مختلف، از جمله راه‌حل‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری یا ترکیبی از هر دو باشد. علاوه بر این، یک سیستم نظارت شبکه قادر است بر عملکردهای تقریباً هر نوع شبکه از جمله شبکه محلی، شبکه گسترده یا شبکه خصوصی مجازی نظارت کند.

سیستم‌های مانیتورینگ (نظارت) شبکه ، در ابتدایی‌ترین حالت خود، ابزارهایی هستند که به مدیران کمک می‌کنند تا شبکه‌های خود را به طور مؤثرتری نظارت کنند. با این حال، مشخصات سیستم به طور گسترده ای بر اساس اندازه و نیازهای شرکت متفاوت است. در زیر چند نمونه از نحوه تغییر سیستم های نظارت بر شبکه آورده شده است:

اندازه و مقیاس

برخی از سیستم های مانیتورینگ شبکه ساده هستند و میزبان هاست را برای بررسی در دسترس بودن پینگ می کنند. برخی از آنها حتی با استفاده از مجموعه ای از نرم افزارها و سخت افزارهای مختلف در پشت سر هم به دست می آیند. از سوی دیگر، سیستم‌های پیشرفته‌تر، تمامی مناطق حتی پیچیده‌ترین شبکه‌ها را با یک سیستم جامع نظارت می‌کنند.

سهولت استفاده

اینترفیس ها بسته به نوع و پیچیدگی سیستم مانیتورینگ (نظارت) شبکه بسیار متفاوت هستند. در حالی که برخی فقط هشدارهای ساده و رابط های مبتنی بر دستور را ارائه می دهند، برخی دیگر ممکن است یک رابط کاربری گرافیکی برای بهبود عملکرد ارائه دهند. بسیاری از ابزارهای مدرن نظارت بر شبکه دارای رابط های مبتنی بر وب و موبایل هستند.

اتوماسیون

سیستم‌های نظارتی پایه برای دیدن نتایج و عمل به آنها به یک مدیر متکی هستند، اما بسیاری از شرکت‌ها به سیستم‌های خودکار روی می‌آورند که خود رویدادها را مدیریت می‌کنند. این سیستم‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که وقتی داده‌های شبکه خارج از پارامترهای مجموعه قرار می‌گیرند، رویدادهایی را ایجاد می‌کنند، و از نظر عملکردی افراد میانی را حذف می‌کنند و زمان پاسخگویی به خطاهای شبکه را بهبود می‌بخشند.

یک نکته مهم برای سیستم های مانیتورینگ (نظارت) شبکه این است که آنها لزوماً سیستم های امنیتی نیستند. در حالی که نظارت شبکه می تواند به عنوان یک ابزار مفید برای محافظت در برابر شکاف ها و کاهش سرعت شبکه که می تواند منجر به رخنه شود، عمل کند، سیستم های نظارت شبکه، سیستم های تشخیص نفوذ یا سیستم های پیشگیری از نفوذ نیستند. در حالی که این سیستم‌های دیگر دسترسی غیرمجاز را شناسایی کرده و از آن جلوگیری می‌کنند، سیستم‌های مانیتورینگ شبکه به شما اطلاع می‌دهند که سیستم در طول عملیات منظم چقدر خوب کار می‌کند.

مانیتورینگ شبکه چه چیزی را تماشا می کند؟

انتخاب آنچه که باید با یک نرم افزار مانیتورینگ (نظارت) شبکه ، نظارت شود به همان اندازه مهم است که تصمیم به پیاده سازی آن در کسب و کار خود، دارید. شما می توانید از مانیتورینگ شبکه برای ردیابی مناطق مختلف در یک شبکه استفاده کنید، اما نظارت معمولاً بر چهار حوزه زیر متمرکز است:

استفاده از پهنای باند:

نظارت بر ترافیک شبکه، میزان پهنای باندی که شرکت شما استفاده می کند و میزان استفاده موثر از آن کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به خوبی اجرا می شود. دستگاه ها یا برنامه هایی که پهنای باند شما را افزایش می دهند ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

عملکرد برنامه:

برنامه هایی که در شبکه شما اجرا می شوند باید به درستی کار کنند، و سیستم های مانیتورینگ (نظارت) شبکه می توانند آزمایش کنند تا مطمئن شوند که این کار را انجام می دهند. سیستم‌های مانیتورینگ شبکه می‌توانند زمان پاسخگویی و در دسترس بودن پایگاه‌های داده مبتنی بر شبکه، ماشین‌های مجازی، سرویس‌های ابری و موارد دیگر را آزمایش کنند تا مطمئن شوند که سرعت شبکه شما را کاهش نمی‌دهند.

عملکرد سرور:

سرورهای ایمیل، سرورهای وب، سرورهای DNS و موارد دیگر هسته اصلی بسیاری از عملکردها در کسب و کار شما هستند، بنابراین آزمایش زمان کار، قابلیت اطمینان و سازگاری هر سرور ضروری است.

پیکربندی شبکه:

سیستم‌های مانیتورینگ شبکه می‌توانند بر انواع دستگاه‌ها، از جمله تلفن‌های همراه، دسکتاپ و سرورها نظارت کنند. برخی از سیستم‌ها شامل کشف خودکار هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا دستگاه‌ها را به‌طور پیوسته در حین افزودن، تغییر یا حذف آن‌ها ثبت و ردیابی کنند. این ابزارها همچنین می‌توانند دستگاه‌ها را بر اساس نوع، خدمات، آدرس IP یا موقعیت فیزیکی آن‌ها تفکیک کنند، که به بروز نگه داشتن نقشه شبکه و برنامه‌ریزی برای رشد آینده کمک می‌کند.

نظارت به هیچ نوع شبکه ای محدود نمی شود. هر شبکه با هر سطح از پیچیدگی را می توان با یک سیستم نظارت شبکه کافی مانیتور کرد. برخی از رایج ترین انواع شبکه عبارتند از: بی سیم یا سیمی، LAN شرکتی، VPN و WAN ارائه دهنده خدمات.

پروتکل های VoIP، VOD و IPTV نیز افزوده‌های متداول به شبکه‌های مدرن هستند که می‌توانند به مانیتورینگ (نظارت) شبکه ، پیچیدگی دهند. اما با نظارت، مدیران می توانند بدون توجه به پیچیدگی های شبکه خود، منابع را به درستی تخصیص دهند.

نظارت بر شبکه چگونه کار می کند؟

مانیتورینگ (نظارت) شبکه از تکنیک های مختلفی برای آزمایش در دسترس بودن و عملکرد شبکه استفاده می کند. برخی از تکنیک‌های عمومی رایج‌تر مورد استفاده برای جمع‌آوری داده‌ها برای نرم‌افزار مانیتورینگ در زیر فهرست شده‌اند:

مانیتورینگ (نظارت) شبکه

پینگ:

پینگ یکی از اساسی‌ترین تکنیک‌هایی است که نرم‌افزار مانیتورینگ برای آزمایش میزبان‌ها در شبکه استفاده می‌کند. سیستم مانیتورینگ (نظارت) شبکه سیگنالی را ارسال می‌کند و داده‌هایی مانند دریافت سیگنال، مدت زمان دریافت سیگنال توسط میزبان، از بین رفتن داده‌های سیگنال و موارد دیگر را ثبت می‌کند. سپس از داده ها برای تعیین فعال بودن میزبان، میزان کارآمدی میزبان، زمان انتقال و از دست دادن بسته های ارسالی هنگام برقراری ارتباط با میزبان و سایر اطلاعات استفاده می شود.

SNMP:

پروتکل مدیریت شبکه ساده (SNMP) دستگاه های فردی را در یک شبکه از طریق نرم افزار مانیتورینگ شبکه، نظارت می کند. در این سیستم، هر دستگاه نظارت شده دارای نرم افزار نظارتی است که اطلاعات مربوط به عملکرد دستگاه را به یک مدیر SNMP مرکزی ارسال می کند. مدیر این اطلاعات را در یک پایگاه داده جمع آوری می کند و آن را برای خطاها تجزیه و تحلیل می کند. این پروتکل پرکاربردترین پروتکل برای سیستم های مدیریت شبکه مدرن است.

Syslog:

یک سیستم پیام رسانی خودکار است که وقتی رویدادی روی دستگاه شبکه تأثیر می گذارد، پیام ارسال می کند. تکنسین‌ها می‌توانند دستگاه‌ها را طوری تنظیم کنند که وقتی دستگاه با خطا مواجه می‌شود، به‌طور غیرمنتظره خاموش می‌شود، با نقص پیکربندی مواجه می‌شود و موارد دیگر، پیام ارسال کند. این پیام ها اغلب حاوی اطلاعاتی هستند که می توانند برای مدیریت سیستم و همچنین سیستم های امنیتی استفاده شوند.

اسکریپت ها:

در شبکه های دارای شکاف در عملکرد نرم افزار مانیتورینگ (نظارت) شبکه، ممکن است از اسکریپت ها برای پر کردن شکاف های کوچک استفاده شود. اسکریپت ها برنامه های ساده ای هستند که اطلاعات اولیه را جمع آوری می کنند و به شبکه دستور می دهند تا یک عمل را در شرایط خاص انجام دهد.

یک مثال معمول می تواند یک کار برنامه ریزی شده مانند بازنشانی و پیکربندی مجدد یک کامپیوتر دسترسی عمومی هر شب باشد. همچنین می توان از اسکریپت ها برای جمع آوری داده ها برای نظارت بر شبکه استفاده کرد.

هنگامی که این داده ها جمع آوری شد، نرم افزار مانیتورینگ (نظارت) شبکه هشداری را در صورتی که نتایج در آستانه های خاصی قرار گیرند ارسال می کند. مدیران شبکه معمولاً این آستانه‌های عملکرد قابل قبول را تنظیم می‌کنند و نرم‌افزار شبکه را طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که در صورتی که داده‌های آن نشان‌دهنده سرعت پایین، نرخ خطای بالا، دستگاه‌های در دسترس یا زمان پاسخ کند باشد، هشدار ارسال کند.

به محض ارسال هشدار، یکی از دو مورد ممکن است رخ دهد:

1- اگر سیستم یک سیستم دستی باشد، مدیر شبکه داده ها را تجزیه و تحلیل کرده و خطا را خود رسیدگی می کند.

2- با این حال، تعداد فزاینده‌ای از سیستم‌های مانیتورینگ شبکه به سطحی از اتوماسیون مجهز هستند. در این موارد، خطاهای سطح پایین ممکن است به طور خودکار توسط نرم افزار مانیتورینگ شبکه برطرف شود، اما مشکلات سطح بالا به مدیر شبکه ارائه می شود.

چرا به مانیتورینگ شبکه نیاز دارید؟

بسیاری از شرکت ها نسبت به مانیتورینگ (نظارت) شبکه تردید دارند. اگر شبکه شرکت شما به خوبی کار می کند، ممکن است تعجب کنید که آیا کسب و کار شما اصلاً به نظارت بر شبکه نیاز دارد یا خیر؟!مانیتورینگ (نظارت) شبکه

نظارت بر شبکه همه چیز در مورد بهینه سازی و حفظ سلامت شبکه شما است. در حالی که هدف اصلی این است که مطمئن شوید که شبکه شما در حال اجرا است، نظارت بر شبکه می تواند راهی عالی برای بهبود عملکرد شبکه شما باشد. در زیر تنها چند نمونه از آنچه نظارت شبکه می تواند برای کسب و کار شما انجام دهد آورده شده است:

دریافت هشدارهای فوری

در حالی که سیستم‌های سنتی ممکن است به یک مدیر نیاز داشته باشند که وارد سیستم شده و به‌صورت دستی بررسی‌ها را برای مشاهده هرگونه خطای شبکه اجرا کند، سیستم‌های مدیریت شبکه می‌توانند به محض بروز خطا، هشدار ارسال کنند. به این ترتیب، زمان خرابی به حداقل می رسد و خطاهای شبکه تا حد امکان سریع برطرف می شود.

الگوهای هدف

سیستم های مانیتورینگ (نظارت) شبکه در شناسایی الگوهای عملکرد عالی هستند. به عنوان مثال، آنها می توانند به شناسایی گروه های خاصی از تجهیزات که عملکرد ضعیفی دارند کمک کنند تا مدیران شبکه بتوانند علت را تعیین کنند و راه حل موثری را پیشنهاد کنند.

پیوندهای ضعیف را شناسایی کنید

نظارت بر شبکه می تواند مدیران را از وجود تجهیزات بیش از حد بارگذاری شده یا پیوندهای WAN ضعیف قبل از اینکه مشکلی ایجاد کنند، آگاه کند، و به مدیران اجازه می دهد تا پیکربندی شبکه را در صورت لزوم تنظیم کنند تا بار را کاهش دهند و گلوگاه ها را از بین ببرند.

ضایعات دقیق

درست مانند نظارت شبکه می تواند استفاده بیش از حد از تجهیزات را شناسایی کند، همچنین می تواند به شناسایی تجهیزات کم استفاده که می توانند حذف شوند یا به طور متفاوت استفاده شوند کمک کند.

از دست دادن داده ها را به حداقل برسانید

شبکه های مستعد خطا می توانند داده های ضروری کسب و کار شما را از دست بدهند. از فایل های خراب گرفته تا جلسات ایمیل حذف شده، این خطاها می توانند به شدت بر بهره وری و کارایی شرکت شما تأثیر بگذارند. مدیریت شبکه می تواند با شناسایی خطاها و منابع آنها، این امر را به حداقل برساند و به مدیران اجازه دهد تا مشکل را برطرف کنند.

حفظ انطباق

سیستم های مانیتورینگ (نظارت) شبکه پایگاه داده عظیمی از اطلاعات را گردآوری می کنند که می تواند برای اهداف انطباق بسیار مفید باشد. مشکلات احتمالی انطباق را می توان به سرعت شناسایی کرد و پایگاه داده شما می تواند اطلاعات گسترده ای را برای استفاده در گزارش های انطباق ارائه دهد.

همه عوامل ذکر شده در بالا به سود یک کسب و کار کمک می کند. شرکت‌ها با به حداقل رساندن خرابی‌ها و خطاها و اجتناب از مسائل مربوط به انطباق، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند، اما با اطمینان از اینکه شبکه‌هایشان تا حد امکان سریع و در دسترس هستند، سطح کارایی و بهره‌وری بیشتری به دست می‌آورند. شرکت ها می توانند حتی بهتر از سخت افزار و نرم افزار خود استفاده کنند و خریدهای غیر ضروری را به حداقل برسانند و از منابع موجود حداکثر استفاده را ببرند.

چگونه نرم افزار مانیتورینگ شبکه را انتخاب کنید؟

قبلاز انتخاب نرم افزار مانیتورینگ شبکه بهتر است بررسی جامعی در مورد ابزارهای آن داشته باشید. مقاله معرفی 5 نرم افزار مانیتورینگ شبکه می توان در این زمینه کمک زیادی به شما نماید. اگر آماده اجرای مانیتورینگ (نظارت) شبکه در کسب و کار خود هستید، هنگام بررسی نرم افزار نظارت بر شبکه به این نکات نیز توجه کنید:

چه داده هایی را جمع آوری می کند:

هر نرم افزار نظارت بر شبکه باید با شبکه شما سازگار باشد و اطلاعات را از عناصر مختلف در شبکه شما جمع آوری کند. مطمئن شوید که هر نرم‌افزاری که انتخاب می‌کنید، نوع داده‌هایی را که برای کسب‌وکارتان مهم است و با انواع شبکه‌ها، سرورها و دستگاه‌هایی که کسب‌وکارتان استفاده می‌کند سازگار است، کنترل می‌کند.

نحوه ارائه داده ها:

هر نرم افزار نظارتی باید داده هایی را که جمع آوری می کند به گونه ای پردازش و ارائه کند که قابل استفاده باشد. فرمت های کاربر پسند برای استفاده حداکثری از مانیتورینگ (نظارت) شبکه ضروری هستند. به دنبال نرم‌افزار نظارتی باشید که سیستم‌های هشدار قابل تنظیم را ارائه می‌دهد و آمارهای مربوطه را به گونه‌ای ارائه می‌کند که مدیران شبکه شما بتوانند به راحتی درک کنند و از آن استفاده کنند.

چه میزان پشتیبانی ارائه می دهد:

اگر نتوانید مانیتورینگ شبکه خود را به طور مؤثر پیکربندی کنید، مزایای نظارت بر شبکه را تجربه نخواهید کرد. در صورت امکان، به دنبال نرم‌افزار و سرویس‌های نظارت بر شبکه باشید که خدمات پشتیبانی عالی و در حالت ایده‌آل، خدمات پیکربندی و راه‌اندازی را ارائه می‌دهند.

برخی از بهترین روش های نظارت بر شبکه چیست؟

وقتی نوبت به اجرای مانیتورینگ (نظارت) شبکه می رسد، بهترین شیوه های ضروری را در ذهن داشته باشید:

شبکه خود را بشناسید:

مطمئن شوید که نقشه شبکه شما به روز است. در حالی که برخی از نرم افزارهای نظارت بر شبکه به طور خودکار تغییرات شبکه را ردیابی می کنند، هنوز هم برای تیم شما ضروری است که خودشان آن را ردیابی کنند تا مطمئن شوند که همه مناطق تحت پوشش هستند. این نقشه باید شامل انواع شبکه هایی باشد که نیاز به نظارت دارند، سرورها و سخت افزارهای درگیر، هر دستگاه راه دور و سایر عوامل. این آگاهی یافتن راه حل مناسب برای مانیتورینگ شبکه را آسان تر می کند و به شناسایی شکاف ها و نیازهای بالقوه کمک می کند.

ایجاد خطوط مبنا:

شما نمی توانید به طور دقیق تعیین کنید که چه چیزی در شبکه شما غیر طبیعی است بدون اینکه بدانید چه چیزی طبیعی است. به طور مرتب شبکه خود را بررسی کنید تا خطوط پایه شبکه خود را تعیین کنید و آستانه های هشدار خود را مجدداً ارزیابی کنید.

برنامه‌های هشدار ایجاد کنید:

مانیتورینگ (نظارت) شبکه زمانی که هشدارها به افراد مناسب نمی‌رسند به یک موضوع بحث‌انگیز تبدیل می‌شود. هنگام راه‌اندازی سیستم نظارت بر شبکه، به‌طور محکم مشخص کنید که چه کسی مسئول جنبه‌های مختلف شبکه است و سیستم‌هایی را راه‌اندازی کنید تا اطمینان حاصل کنید که هشدارها به افراد صحیح ارسال می‌شوند.

علاوه بر این، خط‌مشی‌های سازمانی مربوط به هشدارها را ایجاد کنید. برای مثال، اگر هشداری پس از ساعت‌ها رخ دهد، چه کسی آن را مدیریت می‌کند؟

مرتباً ارزیابی مجدد کنید:

شرکت ها و شبکه ها دائماً تغییر می کنند و نظارت بر شبکه شما باید با آن تغییر کند. هر بار که تغییر عمده ای در کارکنان، پیکربندی شبکه، خط مشی شرکت یا ساختار شرکت رخ می دهد، شبکه، سیستم مانیتورینگ شبکه و همه مسائل مرتبط را مجددا ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز تحت پوشش است.

چرا با یک متخصص کار کنیم؟

هنگامی که برای اولین بار یک برنامه مانیتورینگ (نظارت) شبکه را اجرا می کنید، این کار می تواند دلهره آور باشد. با این حال، کار با یک متخصص می تواند فرآیند را ساده کند. چرا که متخصصین می توانند به شما کمک کنند نیازهای خود را تعیین کنید، به دنبال چه چیزی باشید و چگونه شروع کنید. بهترین شرکت ها حتی می توانند پشتیبانی مستمر را در طول همکاری شما ارائه دهند.

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.