سوئیچ شبکه چیست؟
8 آبان 1395 تجهیزات تخصصی شبکه بدون دیدگاه

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ شبکه چیست؟ یک سوئیچ شبکه Network Switch، دستگاهی است که امکان تبادل مستمر اطلاعات (دیتا) را بین چند دستگاه متصل به یک شبکه محلی LAN  فراهم می‌سازد. البته یک هابNetwork Hub  نیز تقریباً همین کار را می‌کند با این تفاوت که هاب، تمامی دیتا و اطلاعات را بصورت یکسان و بدون غربال‌گری برای تمام دستگاه‌های متصل به شبکه، ارسال می‌کند و در واقع یک هاب (بر خلاف سوئیچ)، نمی تواند یک دیتای اختصاصی را فقط برای یک دستگاه خاص موجود در شبکه، ارسال کند. ولی یک سوئیچ با اختصاص یک مک‌آدرس MAC address منحصر به فرد به هر دستگاه (پورت) متصل شده، امکان ارسال اطلاعات به هر دستگاه متصل را به صورت مجزا و اختصاصی فراهم می‌سازد.

پس با استفاده از یک سوئیچ:

می‌توان یک بسته‌ی دیتا (data packet) را فقط و فقط به یک دستگاه متصل به شبکه ارسال کرد.

بار ترافیکی شبکه کاهش یافته و در نتیجه موجب افزایش عمکرد آن می‌شود.

همچنین موجب ارتقای امنیت می‌گردد زیرا، دیتای ارسال شده به یک دستگاه خاص، از سوی سایر دستگاه‌های متصل به شبکه، قابل ردیابی و مشاهده نمی‌باشند.

سوئیچ‌ها در توسعه کارایی شبکه تاثیر به‌سزایی دارند. به عنوان نمونه برای اتصال همزمان چندین دستگاه به اینترنت، می‌توانید ابتدا اینترنت را وارد یک سوئیچ کرده و سپس به کمک آن سوئیچ، اینترنت را بین دستگاه‌های مختلف به اشتراک بگذارید. در واقع، اکثر مودم‌های وایرلس ADSL موجود در بازار امروز، مجهز به یک سوئیچ نیز می‌باشند و از طریق آن سوئیچ است که امکان اتصال همزمان به اینترنت از دستگاه‌‌های مختلف فراهم می‌شود.

Switch 01

اینترنت از یک روتر وارد سوئیچ شده و بعد بین دستگاه‌ها توزیع می‌شود

سوئیچ‌ها همچنین از نظر تعداد پورت اتصالی و سرعت انتقال اطلاعات دارای انواع مختلفی هستند. سوئیچ‌های عادی و خانگی به طور متوسط دارای ۴ تا ۸ پورت هستند و سوئیچ‌های صنعتی که بین ۳۲ تا ۱۲۸ پورت اتصالی را پشتیبانی می کنند. از نظر سرعت هم آنهایی که در شبکه‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا 1Gbps و انواعی که به طور مثال در دیتا‌سنتر‌ها کاربرد دارند امکان انتقال دیتا تا 10Gbps را دارا هستند.

Switch 03

پس می توان گفت با توجه به این نکته که اکثر مودم‌های وایرلس ADSL موجود در بازار به صورت پیش‌فرض مجهز به سوئیچ (و حتی روتر) هم هستند، ما تقریبا هیچ‌گاه در خانه به یک دستگاه مستقل سوئیچ نیازی نداریم.

 برای بخش مهم آموزشی بر روی همین لینک کلیک کنید

هیواشبکه

ما در مجموعه هیواشبکه شامل :
شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.