تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی-معرفی ابزارها تصویر 1
7 اردیبهشت 1394 آموزش های کاربردی بدون دیدگاه

آموزش رایگان

تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی – معرفی ابزارها

سلام به همه شما همراهان همیشگی هیوا

در آموزش  ”  تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی ” می خواهیم فرایند تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی را به شما دوستان آموزش دهیم. اما برای اینکه با کاربرد آن آشنا شوید 2 سناریو زیر را در نظر بگیرید:

سناریو 1:

فرض کنیم شما در شرکت خود یک سرور قدیمی مانند HP Proliant ML 150 G5 با 4 گیگ RAM دارید که بر روی آن ویندوز سرور 2003 نصب کردید و سرویس خاصی را در آن اجرا کردید و در شبکه خود استفاده می کنید. به تازگی نشانه های ناپایداری سرور را مشاهده می کنید؛ مانند هنگ کردن و کند بودن، ریستارت شدن های ناگهانی و مشکلاتی از این دست. شما نگران از کار افتادن سرور و در نتیجه از کار افتادن شبکه تان هستید.

از طرفی سرور دیگری دارید که خیلی جدیدتر از سرور قبلی است و ظرفیت های سخت افزاری بالاتری دارد. مثلا HP Proliant DL380 G7 با 16 گیگ RAM .شما با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی، یک سرویس مانند DHCP سرور را در آن راه اندازی کردید و کلی ظرفیت سخت افزاری آزاد در آن دارید. حالا در این فکر هستید که : ” کاش می تونستم یه جوری این ویندوز سرور 2003 رو با تمام سرویس هاش  همینجوری که هست بیارم روی این یکی سرور “

سناریو 2 :

می خواهید سیستم عامل فعلیتان و Application های آن را با برنامه ای خاص مورد آزمایش قرار دهید. اما از آنجایی که تست کردن روی سیستم عامل فیزیکیتان می تواند باعث از آسیب رسیدن به آن و برنامه ها و دیتای موجود در آن شود، به دنبال راهی کم خطر تر هستید تا بتوانید آزمایش خود را انجام دهید.  اگر بتوانید همین سیستم عامل و برنامه هایش را به محیط Virtual منتقل کنید عالی می شود!

سناریو 3 :

شما یک PC در خانه خود دارید با 512 مگ RAM و 128 مگ Graphic که سال ها پیش خریداری کردید. به تازگی دانشگاه گیلان قبول شده اید و پدر و مادرتان برای شما یک لپ تاپ به عنوان هدیه خریدند که بر روی آن ویندوز 8 نصب شده است. حالا باید به دانشگاه بروید و کامپیوتر خانگی، این دوست قدیمی و خسته را تنها بگذارید. اما شما می خواهید هر طوری، سیستم عامل و برنامه های کاربردی آن را با خود داشته باشید. شما در حالی که با لپ تاپ جدیدتان در حال جستجو در اینترنت هستید، مقاله ” تبدیل ویندوز فیزیکی به ماشین مجازی” را می بیبیند که به کمک آن می توانید ویندوز XP را به صورت ماشین مجازی به ویندوز 8 خود منتقل کنید.

تبدیل ویندوز یا لینوکس به ماشین مجازی برای VMware

VMware  ابزار رایگانی با نام vCenter Convertor دارد که می تواند هم ویندوز و هم لینوکس فیزیکی را به ماشین مجازی تبدیل کند. پس از Convert کردن این سیستم عامل ها به ماشین مجازی، می توانید آن ها را در VMware Player، VMware Workstation و VMware Fusion بوت کنید.

برای دانلود vCenter Converter با حجم 168 MBمی توانید به سایت VMware مراجعه کنید.

تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی - معرفی ابزارها تصویر 2

پس از دانلود VMware vCenter Convertor، باید آن را بر روی کامپیوتری که می خواهید به ماشین مجازی تبدیل کنید، نصب نمایید دکمه Convert Machine را بزنید سایر مراحل را طی کنید. در مقالات بعدی تبدیل سیستم عامل به ماشین مجازی را به کمک VMware vCenter Converter آموزش خواهیم داد.

تبدیل ویندوز به ماشین مجازی برای Hyper-V

فقط سیستم عامل های ویندوزی را می توانید به ماشین مجازی Hyper-V تبدیل کنید. برای تبدیل ویندوز به ماشین مجازی Hyper-V باید ابزار Disk2vhd را با حجم 879 KB دانلود کنید.

دانلود Disk2vhd از سایت مایکروسافت

تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی -معرفی ابزارها تصویر 3

ابزار Disk2vhd می تواند ویندوز در حال کار را به VHD یا Virtual Hard Disk تبدیل کند. VHD فرمت هارد دیسک مجازی برای مجازی ساز Hyper-V است. این ابزار را بر روی ویندوزی که می خواهید آن را تبدیل کنید اجرا کنید. شما می توانید پارتیشن ها و درایو هایی را هم که می خواهید در این فایل VHD قرار بگیرند انتخاب کنید. پس از آن که VHD ساخته شد می توانید آن را به هر کامپیوتر دیگری که خواستید انتقال دهید تحت Hyper-V آن را اجرا کنید.

تبدیل ویندوز و لینوکس به ماشین مجازی برای VirtualBox – روش Manual

از آنجایی که VirtualBox ابزار ساده ای مانند vCenter Converter و Disk2vhd ارائه نمی کند، باید به روش دستی این کار را انجام دهید که این فراید نیازمند اجرای ابزار های پیشنهادی VirtualBox ، ریستارت کردن و طی کردن سایر مراحل است(حدود 11 مرحله برای XP). برای تبدیل سیستم عامل های ویندوزی می توانید به لینک زیر از سایت VirtualBox سر بزنید.

https://www.virtualbox.org/wiki/Migrate_Windows

تبدیل ویندوز و لینوکس به ماشین مجازی برای Parallels

Parallels برای تبدیل سیستم عامل های لینوکسی و ویندوزی به ماشین های مجازی قابل اجرا در Parallels ابزاری با نام Parallels Transporter Agent را ارائه می کند. این ابزار بر روی ویندوز یا لینوکس نصب می شود و سیستم فیزیکی را به ماشین مجازی تبدیل خواهد کرد.

برای دانلود Parallels Transporter Agent با حجم 55MB برای ویندوز و 62MB برای لینوکس می توانید به صفحه زیر از سایت Parallels سر بزنید:

http://www.parallels.com/products/transporter

 تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی -معرفی ابزارها تصویر 4

امیدواریم مقاله تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی -معرفی ابزار ها برای شما دوستان مفید باشد.

با سپاس از همراهی شما

هیوا شبکه

دانلود رایگان آموزش تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی-معرفی ابزارها

                                               تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی              تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی       تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی       تبدیل ویندوز یا لینوکس فیزیکی به ماشین مجازی