سرویس های ویندوز سرور 2022
28 فروردین 1401 آموزش های کاربردی بدون دیدگاه

معرفی سرویس های ویندوز سرور 2022

معرفی سرویس های ویندوز سرور 2022: ویندوز سرور ۲۰۲۲ یک سیستم عامل از خانواده بزرگ مایکروسافت است که در حال حاضر جدیدترین و آخرین نسخه از مجموعه ویندوزهای سروری است. رول ها و فیچرهای مختلف و متعدد ویندوز سرور به مدیران شبکه کمک میکند تا راحت تر بتوانند شبکه را کنترل و مدیریت نمایند و همین امر موجب افزایش محبوبیت ویندوز سرورها شد.
شرکت مایکروسافت به طور مداوم و هر چند سال یک بار نسخه جدیدی شامل ویژگی های جدید از ویندوز سرور را ارائه میکند. هر نسخه جدید از ویندوز سرور شامل رول و فیچرهای جدیدی است که قابلیت های جدیدی را در اختیار مدیران شبکه قرار می دهد. همچنین ممکن است برخی از رول و یا فیچرها که در نسخه های قبلی وجود داشت، در نسخه جدید به عنوان منسوخ شده در نظر گرفته شود.

نصب ویندوز سرور 2022

برای نصب ویندوز سرور 2022 میتوان کافی است Image آن را دانلود کرده و با توجه به ساختاری که مد نظر دارید نسبت به نصب آن  اقدام کنید. ویندوز سرور 2022 را میتوان به صورت مستقیم بر روی یک سرور مانند سرور  HPE نصب کرد ولی این پلن برای نصب ویندوز سرور 2022 و سرویسهایی که بر روی آن وجود دارد و میتوان راه اندازی کرد توصیه نمیشود. بهتر است ابتدا سرور با یکی از ابزارها مانند Hypervisor ESXi  که جدید ترین نسخه ی ارائه شده ی آن ورژن 7 است مجازی سازی کرده و سپس ماشین مجازی ایجاد کنیدو بر روی آن سیستم عامل ویندوز سرور 2022 را نصب و راه اندازی نمایید.

در زیر میتوانید نحوه ی نصب ویندوز سرور 2022 را بر روی ESXi7 که بر روی سرور HPE DL 380 G9 است مشاهده کنید. در قسمتی از ویدئو انتخاب سیستم عامل 2019 بوده ولی از Image ویندوز سرور 2022 برای نصب استفاده شده است. برای اینکه این مشکل رخ ندهد نیاز است که ورژن مجازی سازی را به روز رسانی کرده و نسخه ی 7 آپدیت 3 را نصب و راه اندازی کنید.

معروفترین سرویس های مورد استفاده ویندوز سرور در سازمان ها

برخی سرویس های ویندوز سرورها در سازمان ها و ادارات پرکاربرد هستند و برخی سرویس ها بر حسب نیاز خاص یک سازمان ممکن است راه اندازی گردد. در ادامه چند سرویس ویندوز سرور 2022 که بیتشرین کاربرد را در اکثر ادارات و سازمان ها دارند، معرفی می کنیم.

Active Directory Domain Services

یکی از موارد مهمی که در هر سازمانی به طور ویژه مورد توجه قرار می گیرد، احراز هویت اعضای سازمان و نیز افرادی که با آن در ارتباط هستند، می باشد. هر موجودیت (object) در شبکه، دارای هویت است و برای استفاده از سرویس های شبکه، باید مرحله احراز هویت را طی کنند. سرویس اکتیو دایرکتوری یک راهکار مناسب برای ایجاد ساختار احراز هویت در سازمان هاست. این سرویس تمام objectها را در یک بخش واحد ذخیره می نماید و با یک ساخار سلسله مراتبی داده ها را مرتب سازی می نماید. برای اطلاعات کامل تر می توانید به مقاله نحوه نصب اکتیودایرکتوری در ویندوز سرور 2022 مراجعه نمایید.

هنگام نصب این سرویس برخی از رول ها و فیچرهایی که این سرویس همراه خود لازم دارد، نیز نصب می شوند، از جمله DNS Server. البته در برخی سازمان ها بنا به لزوم سرور DNS جداگانه نصب می شود که ان نیز به نوبه خود یکی از سرویس های پرکاربرد ادارات است. ناگفته نماند که وقتی DNS Server به صورت یکپارچه با اکتیودایرکتوری نصب می شود، DNS Zone نیز ایجاد می گردد.

DNS Server

Domain Name System یا به اختصار DNS یک سرویس اساسی است که نام‌ها یا سرویس‌ها را به آدرس‌های IP و گاهی بالعکس تبدیل می‌کند. DNS یک سرویس کلیدی است که باید در هر شبکه ای اجرا شود. اولین تنظیمات مربوط به این موضوع نصب این سرویس بر روی سرور است. سپس، مجموعه‌ای از تنظیمات برای درک و مراقبت وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با این سرویس و نیز طریقه نصب آن می توانید به مقاله نحوه نصب DNS Server در ویندوز سرور 2022 مراجعه کنید. در این مقاله مراحل نصب به دو روش و با استفاده از هر دو ابزار Server Manager و PowerShell ادائه شده است.

سرویس های ویندوز سرور 2022به عنوان یک جزء اصلی از سرور DNS، یک DNS Zone سوابق منابع DNS را ایجاد و ذخیره می کند. این بدان معناست که DNS Zone ها تمام رکوردهای منبع فضای نام DNS را در خود ذخیره می کنند و با توجه به آن سوابق، سرور DNS نام ها را به آدرس های IP بر اساس پرس و جوهای DNS توسط مشتریان تبدیل می کند. سرورهای DNS، یک DNS Zone را مدیریت می کنند. این پیکربندی بسیار مهم است و باید بلافاصله پس از نصب سرویس DNS انجام شود. از این رو، شما می توانید اطلاع ات جامع تری را در مقاله نحوه ایجاد و پیکربندی یک DNS Zone در ویندوز سرور 2022 مشاهده و مطالعه نمایید.

DHCP Server

DHCP سرور یکی از سروهای تخصیص آدرس Ip در شبکه است که با توجه به محدوده ای که در آن تنظیم شده است به تمامی دیوایس های نیازمند، آدرس IP اختصاص می دهد. توجه به این نکته مهم است که اگر سرور شما برای نصب DHCP یک سرور مستقل است، پیکربندی با حساب Administrator محلی می تواند انجام شود. اما اگر سرور شما در Active Directory Domain است، مجوز AD برای پیکربندی سرور DHCP به عنوان سرور معتبر لازم است. بنابراین برای پیکربندی با کاربری که کاربر دامنه AD در گروه مدیریت دامنه است، وارد شوید.

جهت یادگیری نصب و پیکربندی یک DHCP Server می توانید مقاله نصب سرویس DHCP در ویندوز سرور 2022 را مطالعه نمایید که علاوه بر نصب مراحل پیکربندی یک سرور DHCP را در ویندوز سرور و کلاینت توضیح می دهد. اینجا تمامی تنظیمات با IPv4 صورت گرفته است.

Hyper-V

این سروس برای Windows Server 2022 و Windows Server 2016 و Windows Server 2019 کاربرد دارد.

Hyper-V محصول مجازی سازی سخت افزار مایکروسافت است. به شما این امکان را می دهد که یک نسخه نرم افزاری از یک کامپیوتر به نام ماشین مجازی ایجاد و اجرا کنید. هر ماشین مجازی مانند یک کامپیوتر کامل عمل می کند و یک سیستم عامل را می توان روی ان نصب کرد و برنامه ها را اجرا نمود. هنگامی که به منابع محاسباتی نیاز دارید، ماشین های مجازی به شما انعطاف پذیری بیشتری می دهند، به صرفه جویی در زمان و هزینه کمک می‌کنند و روش کارآمدتری برای استفاده از سخت‌افزار نسبت به اجرای یک سیستم عامل روی سخت‌افزار فیزیکی است.

Hyper-V هر ماشین مجازی را در فضای ایزوله خود اجرا می کند، به این معنی که می توانید همزمان بیش از یک ماشین مجازی را روی یک سخت افزار اجرا کنید. ممکن است بخواهید این کار را انجام دهید تا از مشکلاتی مانند خرابی که بر بارهای کاری دیگر تأثیر می گذارد جلوگیری کنید یا به افراد، گروه ها یا سرویس های مختلف دسترسی به سیستم های مختلف بدهید.

Web Services (IIS)

سرور وب (IIS) در ویندوز سرور یک بستر ایمن ، آسان برای مدیریت ، ماژولار و گسترده برای میزبانی قابل اطمینان وب سایت ها، خدمات و برنامه ها فراهم می کند. با IIS 8 می توانید اطلاعات را با کاربران در اینترنت ، اینترانت یا اکسترانت به اشتراک بگذارید. IIS 8 یک بستر وب یکپارچه است که IIS ، ASP.NET ، FTP Services ، PHP و Windows Communication (WCF) را ادغام می کند. لیست زیر فقط برخی از مزایایی را که با استفاده از IIS 8 به دست می آورید نشان می دهد:

  • یک سرور وب IIS درخواست های رایانه های مشتری از راه دور را می پذیرد و پاسخ مناسب را برمی گرداند. این قابلیت های اساسی به سرورهای وب اجازه می دهد تا اطلاعات را در شبکه های محلی (LAN) مانند اینترانت های شرکت و شبکه های گسترده (WAN) مانند اینترنت به اشتراک گذاشته شود.
  • یک سرور وب می تواند اطلاعات را به چندین شکل ، مانند صفحات وب استاتیک کدگذاری شده در HTML ، به کاربران ارائه دهد. از طریق مبادلات پرونده به عنوان بارگیری و بارگذاری. و اسناد متنی ، پرونده های تصویری و موارد دیگر. سرورهای وب پورتال ها را ارائه می دهند.
  • سرورهای وب مدرن می توانند عملکرد بسیار بیشتری را برای یک تجارت و کاربران آن فراهم کنند. سرورهای وب اغلب به عنوان پورتال برای برنامه های پیشرفته ، بسیار تعاملی و مبتنی بر وب استفاده می شوند که میانی افزارهای سازمانی و برنامه های پشتی را با هم گره می زنند تا سیستم های کلاس سازمانی را ایجاد کنند. به عنوان مثال ، خدمات وب آمازون به کاربران امکان می دهد منابع ابری عمومی را از طریق پورتال مبتنی بر وب اداره کنند.

Windows Deployment Services

سرویس استقرار ویندوز یک فناوری سرور مایکروسافت برای نصب سیستم عامل ویندوز مبتنی بر شبکه است. WDS برای نصب از راه دور ویندوز ویستا ، ویندوز 7 ، ویندوز 8 ، ویندوز 10 و ویندوزهای سرور طراحی شده است ، اما از سایر سیستم عامل ها نیز پشتیبانی می کند. Microsoft WDS در رابطه با PXE (محیط اجرای قبل از بوت) برای بارگیری نسخه مینی ویندوز به نام Windows PE برای انجام کارهای نصب و نگهداری استفاده می شود. WDS هم به عنوان یک مخزن ذخیره سازی برای تصاویر بوت شبکه PXE و به عنوان یک مخزن برای image سیستم عامل واقعی که در رایانه هدف نصب می شوند، استفاده می شود.

امتیازات سرویس WDS:

  • روند نصب را تسهیل کنید.
  • به شما امکان می دهد یک سیستم عامل مبتنی بر شبکه نصب کنید.
  • از استقرار رایانه ها بدون هیچ سیستم عاملی پشتیبانی کنید.
  • می توانید از فن آوری های موجود، مانند ویندوز PE ، فایلهای image ویندوز (.WIM) و هارد دیسک مجازی (.VHD و .VHDX) و استقرار مبتنی بر image استفاده کنید.

ویندوز سرور ۲۰۲۲ شامل رول و فیچرهای متعددی است. درجدول زیر رول های (سرویس های) مربوط به هر نسخه ویندوز سرور 2022 آورده شده است.

سرویس های ویندوز سرور 2022

WINDOWS SERVER 2022 ROLES
Windows Server 2022 DatacenterWindows Server 2022 StandardRole servicesWindows Server roles available
YesYesActive Directory Certificate Services
YesYesActive Directory Domain Services
YesYesActive Directory Federation Services
YesYesAD Lightweight Directory Services
YesYesAD Rights Management Services
YesYesDevice Health Attestation
YesYesDHCP Server
YesYesDNS Server
YesYesFax Server
YesYesFile ServerFile and Storage Services
YesYesBranchCache for Network FilesFile and Storage Services
YesYesData DeduplicationFile and Storage Services
YesYesDFS NamespacesFile and Storage Services
YesYesDFS ReplicationFile and Storage Services
YesYesFile Server Resource ManagerFile and Storage Services
YesYesFile Server VSS Agent ServiceFile and Storage Services
YesYesiSCSI Target ServerFile and Storage Services
YesYesiSCSI Target Storage ProviderFile and Storage Services
YesYesServer for NFSFile and Storage Services
YesYesWork FoldersFile and Storage Services
YesYesStorage ServicesFile and Storage Services
YesYesHost Guardian Service
Yes; including Shielded Virtual MachinesYesHyper-V
YesNoNetwork Controller
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceNetwork Policy and Access Services
YesYesPrint and Document Services
YesYesRemote Access
YesYesRemote Desktop Services
YesYesVolume Activation Services
YesYesWeb Services (IIS)
YesYesWindows Deployment Services
NoNoWindows Server Essentials Experience
YesYesWindows Server Update Services

فیچرهای (Features) ویندوز سرور 2022

WINDOWS SERVER 2022 FEATURES
Windows Server 2022 DatacenterWindows Server 2022 StandardWindows Server Features available
YesYes.NET Framework 3.5
YesYes.NET Framework 4.8
YesYesBackground Intelligent Transfer Service (BITS)
YesYesBitLocker Drive Encryption
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceBitLocker Network Unlock
YesYesBranchCache
YesYesClient for NFS
YesYesContainers
YesYesData Center Bridging
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceDirect Play
YesYesEnhanced Storage
YesYesFailover Clustering
YesYesGroup Policy Management
YesNoHost Guardian Hyper-V Support
YesYesI/O Quality of Service
YesYesIIS Hostable Web Core
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceInternet Printing Client
YesYesIP Address Management (IPAM) Server
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceLPR Port Monitor
YesYesManagement OData IIS Extension
YesYesMedia Foundation
YesYesMessage Queueing
InstalledInstalledMicrosoft Defender Antivirus
YesYesMultipath I/O
YesYesMultiPoint Connector
YesYesNetwork Load Balancing
YesYesNetwork Virtualization
YesYesPeer Name Resolution Protocol
YesYesQuality Windows Audio Video Experience
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceRAS Connection Manager Administration Kit (CMAK)
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceRemote Assistance
YesYesRemote Differential Compression
YesYesRemote Server Administration Tools (RSAT)
YesYesRPC over HTTP Proxy
YesYesSetup and Boot Event Collection
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceSimple TCP/IP Services
InstalledInstalledSMB 1.0/CIFS File Sharing Support
YesYesSMB Bandwidth Limit
YesYesSMTP Server
YesYesSNMP Service
YesYesSoftware Load Balancer
YesYesSoftware Migration Service
YesYesSoftware Migration Service Proxy
YesYesStorage Replica
YesYesSystem Data Archiver
YesYesSystem Insights
YesYesTelnet Client
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceTFTP Client
YesYesVM Shielding Tools for Fabric Management
YesYesWebDAV Redirector
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceWindows Biometric Framework
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceWindows Identity Foundation 3.5
YesYesWindows Internal Database
InstalledInstalledWindows PowerShell 5.1
YesYesWindows PowerShell 2.0 Engine
YesYesWindows PowerShell Desired State Configuration Service
YesYesWindows PowerShell Web Access
YesYesWindows Process Activation Service
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceWindows Search Service
YesYesWindows Server Backup
YesYesWindows Server Migration Tools
YesYesWindows Standards-Based Storage Management
YesYesWindows Subsystem for Linux
Yes, when installed as Server with Desktop ExperienceYes, when installed as Server with Desktop ExperienceWindows TIFF IFilter
YesYesWinRM IIS Extension
YesYesWINS Server
YesYesWireless LAN Service
InstalledInstalledWoW64 support
Installed with Server with Desktop ExperienceInstalled with Server with Desktop ExperienceXPS Viewer

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.