31 خرداد 1401 آموزش های کاربردی بدون دیدگاه

با توسعه فناوری اطلاعات، روز به روز بر تعداد سیستم های کامپیوتری و تجهیزات ارتباطی افزوده می شود. برای اطمینان از عملکرد ایمن و عادی اتاق سرور، سیستم پشتیبان، سیستم محیطی، سیستم امنیتی و سیستم حفاظت در برابر آتش باید همیشه به صورت پایدار و هماهنگ عمل کنند. اگر برق و تجهیزات اتاق سرور از کار بیفتد، باعث از کار افتادن کامپیوترها و شبکه می شود و در بدترین حالت، عواقب جدی مانند از دست دادن اطلاعات را به همراه خواهد داشت. بنابراین وجود یک سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور که بتواند 24 ساعت شبانه روز نظارت داشته باشد بسیار مهم است.

مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور چیست؟

سیستم های مانیتورینگ شرایط  محیطی اتاق سرور شما را قادر می‌سازد تا به طور فعال شرایط را در رک، اتاق سرور، مرکز داده یا هر مکان دیگری که برای محافظت از دارایی‌های حیاتی نیاز دارید، نظارت کنید. شرایط نظارت شامل دماهای شدید، رطوبت، نوسانات برق، نشت آب، دود و مواد شیمیایی است. با نظارت مناسب محیطی، شما در مورد هر شرایطی که می تواند تأثیر نامطلوبی بر تجهیزات حیاتی سازمان شما داشته باشد، آگاه می شوید.

با توجه به نوع نرم افزاری که برای این امر تهیه می شود، اعلان می تواند از طریق ارسال پیامک، آژیر خطر و ارسال ایمیل صورت پذیرد.

مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

شماره واحدتوضیحات
Aسنسور درب
Bآژیر و فلاشر اعلان
Cدوربین
Dدود یا آتش
Eخطوط نشت آب
Fرطوبت سنج دوگانه
Gدماسنج جلو-عقب
Hهاب (کنترلر)

یک سیستم پایش محیطی از سه عنصر اصلی تشکیل شده است: یک واحد کنترلر مرکزی یا هاب، سنسور یا حسگرها، و اتصال و یکپارچگی شبکه. هاب ها ممکن است شامل یک یا چند حسگر داخلی و همچنین پورت هایی برای اتصالات خارجی باشند. آنها همچنین دارای یک پورت اترنت هستند و نرم افزاری برای پیکربندی و نمودار از راه دور دارند. این نرم افزار ممکن است با نرم افزارهای مدیریت شبکه موجود مانند سیستم های SNMP نیز کار کند.

سیستم های مانیتورینگ محیطی اتاق سرور چه چیزی را ارائه می دهند؟

اندازه گیری داده ها

سیستم پایش محیطی مقادیر اندازه گیری شده توسط پروب متصل را نمایش می دهد، مانند دما، رطوبت، دود، سیل آب، باز کردن/بستن درب، آشکارسازهای حرکت، و سنسورهای دیگر.

جمع آوری و ثبت داده ها

میزبان مانیتورینگ، داده های اندازه گیری را در زمان واقعی ثبت می کند و به طور منظم آن ها را در حافظه داخلی ذخیره می کند و آن ها را در پلتفرم نظارت از راه دور آپلود می کند تا کاربران بتوانند آن ها را در زمان واقعی مشاهده کنند.

هشدارها و اعلان ها

سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور هنگامی که مقدار اندازه گیری شده از آستانه از پیش تعریف شده فراتر رود، یک زنگ هشدار ایجاد می کند: LED چشمک‌زن روی حسگر، زنگ هشدار صدا، ایمیل، پیام متنی، و غیره. تجهیزات نظارت محیطی همچنین می توانند سیستم های هشدار خارجی مانند صدا و نور را فعال کنند.

مزایای سیستم های پایش محیطی

افزایش آپتایم و قابلیت اطمینان

وقتی اشتباهی رخ دهد و یا مشکلی اتفاق بیفتد، شما اولین کسی هستید که متوجه می شوید. با هشدار در مورد شرایطی که باعث آسیب به سرورها و سایر دستگاه های شبکه می شود، زمان خرابی را به حداقل برسانید.

حداقل زمان پاسخگویی

سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور با استفاده از اعلان‌های داخلی مانند ایمیل، تلفن، پیامک و SNMP کارمندان را قادر می سازد تا به سرعت به مسائل محیطی که ممکن است رخ دهد، پاسخ دهند.

کاهش سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات

از داده های محیطی بلادرنگ می توان برای جلوگیری یا کاهش تأثیر قطعی در تجهیزات فناوری اطلاعات استفاده کرد.

مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

انواع مانیتورینگ شرایط محیطی

مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور می تواند شامل نظارت بر دما، رطوبت، سیالات، نشتی، دود، آتش و سایر پارامترهای محیطی باشد تا از حداکثر قابلیت اطمینان و در عین حال کاهش هزینه های خنک کننده و دستیابی به فناوری اطلاعات سبزتر اطمینان حاصل شود. چنین فعالیتی به محافظت از تجهیزات حیاتی در برابر شکست و جلوگیری از کاهش عملکرد و از دست دادن داده ها کمک می کند.

مانیتورینگ دما

نظارت بر دما فرآیند خودکاری است که برای هشدار به مدیران فناوری اطلاعات در صورتی که دمای قفسه یا اتاق از حد معینی بالاتر رود، اعمال می‌شود. این یک وظیفه حیاتی سیستم پایش محیطی است که اطمینان حاصل شود که عملکرد تجهیزات توسط دمای بیش از حد مختل نمی شود.

نظارت بر رطوبت

اکثر قطعات الکترونیکی طوری طراحی شده اند که در محدوده خاصی از رطوبت کار کنند. در حالی که محیط های با رطوبت بالا می توانند باعث از کار افتادن درایوهای دیسک و از بین رفتن داده ها و خرابی شوند، محیط های با رطوبت کم خطر تخلیه الکترواستاتیکی (ESD) را افزایش می دهند که می تواند باعث خرابی فوری و فاجعه بار قطعات الکترونیکی شود.

تشخیص حرکت

بسیاری از اتاق های سرور پس از ساعت کاری یا حتی در طول روز بدون مراقبت رها می شوند. یا ممکن است کارمندان ناخواسته با باز گذاشتن دری خرابکاری کنند. نصب آشکارسازهای حرکتی یک راه ساده و مقرون به صرفه برای پرسنل فناوری اطلاعات است تا از تمام فعالیت های اتاق سرور مطلع شوند.

تشخیص دود

آشکارسازهای دود اضافی در اتاق سرور یا مرکز داده تضمین می کند که پرسنل فناوری اطلاعات در صورت بروز آتش سوزی در سریع ترین زمان ممکن مطلع شوند. این امر به آن ها اجازه می دهد تا در اولین مرحله ممکن، اجرای روش های بازیابی اضطراری را آغاز کنند و زمان قطعی کل را به حداقل برسانند.

دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته یکی از عوامل مهم مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور هستند که یک راه عالی برای تضمین امنیت در اتاق سرور یا مرکز داده می باشند. آنها نه تنها فیلم ویدیویی از رویدادهای خاص مانند باز کردن درها، حرکت فیزیکی و غیره ارائه می دهند، بلکه به عنوان یک بازدارنده بصری برای مجرمان عمل می کنند. تصاویر واضح را می توان از طریق ایمیل، FTP و MMS برای پرسنل فناوری اطلاعات در هر نقطه ای ارسال کرد یا مستقیماً به تلفن همراه پخش کرد.

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور       مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور       مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور