اتاق سرور استاندارد
16 مهر 1399 آموزش های کاربردی بدون دیدگاه

اتاق سرور استاندارد

اتاق سرور استاندارد: اتاق سرور یک منطقه مهم برای بسیاری از مشاغل (و حتی برخی از خانه ها) است که برای قرار دادن سرورهای رایانه و سایر تجهیزات راه اندازی شده است. این اتاق ها ممکن است در ابتدا به طور خاص برای این منظور طراحی شده باشند ، یا ممکن است در صورت نیاز به اتاق ایجاد شده باشند. به هر صورت ، یک اتاق سرور مناسب محیطی را فراهم می کند که تجهیزات رایانه ای بتوانند با خیال راحت در یک مکان کار کنند تا شبکه سازی و سایر فعالیت ها راحت تر و موثرتر شوند. درک راه اندازی و پیکربندی مناسب اتاق سرور به ایجاد و نگهداری موثر آن کمک می کند.

حتما در کنار نام اتاق سرور، نام مرکز داده یا دیتا سنتر را نیز شنیده اید. برخی تفاوت را فقط در ابعاد می دانند در حالی که چنین نیست و این دو با هم تفاوت های زیادی دارند. برای دانستن این تفاوت ها پیشنهاد می کنم مقاله مقایسه اتاق سرور و مرکز داده را حتما مطالعه کنید.

اندازه یک اتاق سرور

اتاق سرور استاندارد

در جوامع IT ، اکثر مردم اتاق سرور را منطقه نسبتاً کوچکی می دانند که از چند ده تا چند صد متر مربع مساحت دارد. وقتی یک اتاق به طور قابل توجهی بزرگتر از آن شود و شروع به جای دادن تجهیزات رایانه ای کند، می تواند به یک مرکز داده تبدیل شود. به هر حال از نظر فنی، یک اتاق سرور می تواند تقریباً هر اندازه ای داشته باشد.

اتاق های سرور می توانند تقریباً به هر شکلی باشند. در بسیاری از مواقع، یک اتاق سرور احتمالاً هدف دیگری مانند فضای ذخیره سازی، چاپخانه یا فضای اداری را داشته است. به همین دلیل، ممکن است اتاق به روشی غیراستاندارد چیده شود. دلیل اهمیت این امر این است که می تواند بر برنامه ریزی برای مدیریت محیط از جمله جریان هوا و خنک کننده تأثیر بگذارد.

جنبه های طراحی منحصر به فرد یک اتاق سرور استاندارد

هنگامی که مشاغل کوچک در حال رشد هستند و به سرورهای رایانه ای و سایر تجهیزات نیاز دارند، طبیعی است که یک منطقه خاصی را برای قرار دادن آنها تعیین کنند. در بیشتر موارد، این مکان، کوچک و موقتی است که در واقع فقط قادر به نگهداری مقدار کمی از تجهیزات است.

وقتی مکانی را به اتاق سرور در نظر گرفته می شود، باید بر اساس استاندارد طراحی شود تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

کنترل دقیق محیط

یک اتاق سرور استاندارد باید دارای حسگرهایی در سراسر محیط باشد که دما و رطوبت را اندازه گیری کند. سیستم های کنترل محیط همچنین باید بتوانند وضعیت کل اتاق سرور را به خوبی گزارش دهد.

برنامه ریزی جریان هوا

سرورها و سایر تجهیزات رایانه ای گرمای زیادی تولید می کنند. در یک طرح استاندارد اتاق سرور جریان هوا به گونه ای مدیریت می شود تا گرما از منطقه ای خارج شود تا به تجهیزات آسیبی نرسد.

سیستم مهار آتش

در صورت بروز آتش سوزی ، نمی خواهید که اتاق سرور را آب بپاشید! این آب به همه تجهیزات آسیب می رساند ، و در نتیجه یک فاجعه بزرگ رخ می دهد. چند گزینه برای این نوع سیستم وجود دارد از جمله سیستم های Inergen ، سیستم های Novec و سیستم های FM-200. اینها همه برای اطفا حریق و در عین حال ایمن نگه داشتن تجهیزات رایانه ای طراحی شده اند.

راه حل های مدیریت کابل

اتاق سرور استاندارد

اتاق های سرور با هزاران کابل همراه است. طراحی اتاق برای عبور مناسب کابل ها از سقف یا زیر کف ، به جلوگیری از خرابکاری های عظیم کمک می کند. به این منظور در یک اتاق سرور استاندارد از کف کاذب، سقف کاذب و دیوار کاذب استفاده می شود.

منابع اضافی برق

داشتن منابع برق مازاد نه تنها برای اطمینان از کار و پایدار ماندن تجهیزات همیشه مهم است، بلکه همچنین برای جلوگیری از افزایش جریان برق که می تواند به سرورها و سایر موارد موجود در اتاق آسیب برساند ، مهم است.

امنیت فیزیکی

اتاق سرور استاندارد هزاران یا حتی میلیون ها دلار تجهیزات با ارزش دارد. علاوه بر این ، داده های ذخیره شده در این اتاق ها می توانند بسیار ارزشمند باشند. داشتن امنیت فیزیکی لازم برای ایمن نگه داشتن آن ضروری است.

مکان DMARK

اتاق های سرور معمولاً دارای چندین مدار داده هستند که اغلب از چندین شرکت تلفنی مختلف است. داشتن یک مکان (نقطه DMARK) در جایی که مسئولیت ارتباط تلفنی به پایان می رسد و به تجارت منتقل می شود مهم است.

چه تجهیزاتی در اتاق سرور استاندارد وجود دارد؟

هنگامی که یک اتاق سرور از نظر جسمی آماده استفاده می شود، وقت آن است که نصب تجهیزات واقعی را می توانید شروع کنید. البته ، هر اتاق سرور استاندارد بنا به نیاز شرکتی که در حال راه اندازی آن است ، چیزهای مختلفی را در خود جای داده است. موارد زیر از جمله موارد مختلفی است که امروزه در بیشتر اتاقهای سرور پیدا خواهید کرد:

  •     Server Racks – رک های سرور در یک اتاق سرور نصب می شوند و از آنها برای قرار دادن تجهیزات فیزیکی استفاده می شود. این رک ها محافظت فیزیکی ، کنترل بهتر دما و بسیاری از مزایای دیگر را فراهم می کنند.
  • سرورهای رایانه ای – البته این اتاق قرار است سرورهایی را در خود جای دهد. اینها می توانند سرورهای مستقل ، سرورهای تیغه ای یا حتی تجهیزات سرورهای مجازی باشند. مسکن مناسب همه آنها برای اطمینان از عملکرد صحیح آنها بسیار مهم است.
  •     روترها و سوییچ ها – روترها ، سوئیچ ها و سایر تجهیزات شبکه برای ارسال ، دریافت و مسیریابی داده های داخل و خارج از اتاق سرور ضروری هستند.
  •     کابل کشی شبکه – اتاق های سرور اغلب دارای چندین نوع کابل کشی شبکه شامل کابل های CAT-5 و فیبر نوری هستند.
  •     تجهیزات مدیریت کابل – با شروع از رک سرور و در کل مسیری که کابل ها اجرا می شوند ، مهم است که کابل ها در محل خود ایمن شوند. تجهیزات مدیریت کابل شامل زیپ بند ، چاله های نصب شده و انواع موارد دیگر برای هدایت و محافظت از کابل ها است.

سخن پایانی:

طراحی یا مقاوم سازی اتاق برای کار به عنوان اتاق سرور یک کار اساسی است. با این وجود ، اگر به درستی انجام شود ، مکانی متمرکز به کسب و کار شما می بخشد تا طیف وسیعی از تجهیزات را ایمن نگه دارد. همچنین مدیریت تجهیزات رایانه ای و نرم افزاری مورد استفاده برای تأمین انرژی تجارت شما آسان تر می شود.

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.