19 آذر 1399 آموزش های کاربردی بدون دیدگاه

حذف نرم افزار در حالت Safe mode

حذف نرم افزار در حالت Safe mode: شاید شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که نرم افزاری را نصب کرده اید و پس از نصب آن سیستم عامل شما قادر به نمایش صفحه دسکتاپ نباشد. چه در ویندوز سرور و چه در ویندوز کلاینت ممکن است دچار خطاهایی شویم و یا نرم افزاری درست نصب نشده باشد و در هنگام لاگین ویندوز ناگهان با صفحه آبی یا مرگ مواجه شوید. در این صورت باید از طریق Safe mode نرم افزار خراب را حذف کنید. اما برای اینکار باید نکات مهمی را رعایت کنید که در ادامه به آن می پردازیم.

دلایل نمایش صفحه آبی

فرض کنید در یک مثلا ویندوز سرور 2016 که سروریس مهمی مثل اکتیو دایرکتوری روی آن قرار دارد، با صفحه آبی یا همان صفحه مرگ روبرو شدید. و با هر بار ریست شدن و هنگام بالا آمدن به شما نمایش داده می شود.
نمایش صفحه آبی علل مختلفی می تواند داشته باشد اولین و مهمترین اقدام این است که به چیزی دست نزنید و با توجه به ناگهانی بودن و یا آخرین تغییراتی که قبل از نمایش این صفحه انجام داده اید، موارد زیر را بررسی کرده و پیگیری های لازم را انجام دهید.

 1. مشکلات سخت افزاری

  مشکلات سخت افزاری غالبا با پیغام خطای “IRQL_NOT_LEE_OR_EQUAL” نمای داده می شوند. به عنوان مثال ممکن است مشکل از CPU باشد و خارهای زیر CPU که روی مادربرد قرار دارند، شکسته شده یا خم شده باشند.

 2. داغ کردن اجزای سیستم

  اگر به هر دلیلی سیستم شما دارای حرارت بیش از حد معمول باشد احتمال مواجه شدن با این خطا وجود دارد. همواره سعی کنید سیستم خود را تمیز و خنک نگه دارید.

 3. وجود مشکل در رم

  مشکلات رم سیستم با پیغام “BAD_POOL_HEADER” گزارش می شود و با احتمال بسیار زیاد می توان گفت اتصالات رم سیستم مشکل پیدا کرده است که در این صورت یا اتصال قطعه شل شده است یا قطعه دارای مشکل است و باید تعویض شود.

 4. مشکل در تنظیمات بایوس

  اگر اخیرا روی بایوس خود تغییراتی را اعمال کرده باشید یا بایوس سیستم را اورکلاک کرده اید می توانید با ورود به بایوس از طریق F2 و یا DEL تنظیمات بایوس را به حالت پیش فرض برگردانید.

 5. خطاهای مرتبط با نصب درایور

  ممکن است بروز صفحه آبی به دلیل نصب درایور نامناسب سیستم رخ داده باشد. بهتر است درایورهای سیستم را آپدیت کنید و یا درایوری که اخیرا نصب کرده اید را حذف کنید و نسخه دیگری را نصب کنید.

 6. جدا کردن حافظه ها و قطعات جانبی

  گاهی ممکن است با اتصال یک قطعه سخت افزاری جدید مثل کارت گرافیک و یا فلش مموری، با صفحه آبی روربرو شوید. بروز چنین حالتی ممکن است بخاطر این باشد که یا سخت افزار با نسخه ویندوز سازگار نیست، یا سخت افزار خراب است، و یا سیستم به هردلیلی سعی در نصب درایور اشتباه دارد. بنابراین هر سخت افزار جانبی مثل پرینتر، کابل شبکه، فلش مموری و … را جدا کنید.

 7. سنگین بودن بازی یا برنامه اجرایی

 8. وجود مشکل در منبع تغذیه یا همان پاور

 9. وجود ویروس در ویندوز

در اینجا اینطور فرض می کنیم که پس از تحقیق در مورد علت نمایش صفحه مرگ، متوجه شدید که مشکل به دلیل نصب نادرست یک نرم افزار که به تازگی بر روی سرور نصب شده بود، است. حال برای اینکه مشکل را برطرف کنید پس از ریست کردن سیستم با زدن کلید F8 از طریق Safe mode وارد ویندوز شوید.

اگر برای Uninstall کردن نرم افزار به Control panel و Program and feature مراجعه کنید و نرم افزار مربوطه را انتخاب کرده و Uninstall را بزنید با خطای زیر مواجه می شوید:

حذف نرم افزار در حالت Safe mode

دلیل Error فوق این است که سرویس Windows installer که مسئولیت حذف و نصب نرم افزارها را بر عهده دارد، در حالت Safe mode غیرفعال می باشد و شما قادر به حذف نرم افزار نخواهید بود. بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که این سرویس را در حالت Safe mode فعال کنید.

فعال کردن سرویس Windows installer در Safe mode

برای فعال کردن این سرویس در Safe mode باید تغییر کوچکی در رجیستری بدهیم. برای این کار cmd را بازکنید و دستور زیر را در آن وارد کنید:

REG ADD "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SafeBoot\Minimal\MSIServer" /VE/T REG_SZ/F /D "Service"

سپس اینتر بزنید تا سرویس فعال شود.

حذف نرم افزار در حالت Safe mode

سپس باید دستور زیر را وارد کنید تا سرویس Windows installer را به حالت اجرا درآورید:

net start msiserver

حالا مجددا به سراغ نرم افزار مربوطه از طریق Control panel می رویم و آن را uninstall می کنیم. می بینید که به راحتی اینکار انجام می شود.

مجموعه هیواشبکه آماده ارائه هرگونه خدمات در زمینه های ذیل می باشد؛
شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان