مجازی سازی
14 مرداد 1392 سایر دوره های شبکه بدون دیدگاه

مجازی سازی

مجازی سازی

در علم کامپیوتر  مجازی سازی  به ساخت یک ساختار مجازی  بر روی یک پلت فروم سخت افزاری ، سیستم عامل ، شبکه ، وسایل ذخیره سازی  گفته میشود ، علم مجازی سازی باعث پیشرفت زیادی شد .
در این ساختار هریک از ماشین های مجازی که بر روی یک هاست قرار دارد دقیقا مانند یک کامپیوتر واقعی عمل می کند ، بر روی هر یک از ماشین های مجازی میتوان سیستم عامل نصب کرد . در حقیقت بر روی هاست یا ماشین حقیقی تعداد زیادی سیستم عامل خواهیم داشت با پلتفرم ها و قابلیت های مختلف .

استفاده از مجازی سازی مزایای زیادی دارد .

1. کاهش هزینه ی خرید تجهیزات سخت افزاری زیاد
2. متمرکز سازی
3. کاهش هزینه های جاری مثل هزینه برق و انرژی  ، نگهداری و تعمیرات
4.عدم نیاز  به فضای زیاد نسبت به حالت سنتی
5.استفاده از بیشترین ظرفیت  تجهیزات سخت افزاری
6. جابه جایی راحتتر

7. کاهش گرمای تولیدی توسط دستگاهها
8. پشتیبان گیری راحت از اطلاعات
9. تسریع امور به خاطر وجود بالقوه دستگاهها و عدم نیاز به صرف زمان برای خرید و نصب و راه اندازی
10.امکان تنظیم  و نصب سرور و تجهیزات مجازی با استفاده از الگو و کپی برداری

مجازی سازی

با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی در هزینه ها صرفه جویی زیادی خواهد شد ، با توجه به گرانی سرورهای فیزیکی همانند DELL  ، HP ، EMC ، sun و … استفاده از تکنولوژی مجازی سازی بهترین راه کار برای صرفه جویی در هزینه ، زمان ، نیروی انسانی و .. است .

بحث پشتیبانی از سرور ها بخصوص در دیتا سنتر ها موضوع بسیار پر اهمیتی است ، با افزایش تعداد سرورهای فیزیکی ، خرابی در هارد ، رم ، CPU و … و رفع خطاهای سرور انرژی و زمان زیادی میخواهد ، با مجازی سازی بخصوص در سطح کلان مشکلات کمتری برای پشتیبانی و مدیریت دیتا سنتر ها پیش رو خواهد بود.
به علاوه اینکه با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی از هدر رفت منابع سخت افزاری جلوگیری میشود ، بر فرض وقتی ما مجبوریم سیستم عاملی که به منابع کمی احتیاج دارد را بر روی سرور فیزکی با منابع سخت افزاری بالایی نصب میکنیم در هارد ، رم و … هدر رفت منابع خواهیم داشت .

 سردمداران عرصه ی مجازی سازی

شرکتهای زیادی هستند که در عرصه ی تکنولوژی مجازی سازی گام برداشته اند اما امروزه از سرویسهای تمامی این شرکتها استفاده نمیشود
معروفترین شرکتهای فعال در حوزه ی مجازی سازی :

مایکروسافت

مجازی سازی مایکروسافت hyper-v

مایکروسافت یکی از شرکتهای قدرتمند در حوزه ی تکنولوژی مجازی سازی است که با ارائه ی HYPER-V در سال 2006  توانست یکی از مدعیان این عرصه باشد ، البته hyper-v در ویندوز سرور 2012 ارتقا چشمگیری داشته و قابلیت های فراوانی به این سرویس افزوده شده است .


VMware

مجازی سازی vmware

یکی از بهترین شرکتهای فعال در حوزه مجازی سازی شرکت vmware است ، به خصوص با ارائه ی سرویس ESXI توانست جایگاه قابل توجهی برای خود کسب کند . در بحث امنیت ، کلاسترینگ ، جابه جایی ماشینهای مجازی ، HIGH availability ، تحمل پذیری خطا و … دارای امتیازات بسیار بالایی است .
شرکت VMWARE در 3 حوزه ی زیر سرویسهای خود را ارائه کرده است .

1.  server virtualization :

بر روی ماشین های مجازی که در سرور فیزیکی ایجاد کرده ایم میتوانیم سرورهای مختلفی از شرکتهای مختلف نصب کنیم ، از جمله ویندوز سرور ، دبین ، رد هت و …
2. desktop virtualization : در این تکنولوژی لازم نیست که تجهیزات و سخت افزارهای سنگینی برای کلاینت ها اختصاص داده شود زیرا تمامی پردازش ها در سرور اصلی در مرکز داده انجام میشود و تنها کافی است تین کلاینتها با سرور اصلی ارتباط برقرار کرده و احراز هویت انجام شود ، در این صورت کاربر حتی خارج از سازمان نیز میتواند به فعالیتهای خود بپردازد .

3.  cloud computing :  در این تکنولوژی به جای خرید نرم افزارهای متعدد می توانیم با پرداخت هزینه ای به مراتب پایین تر با خرید اکانت از نرم افزارها استفاده کنیم ، نرم افزار ها بر روی سرورهای نصب و راه اندازی شده و از طریق یک سایت می توانیم به آنها دسترسی داشته باشیم و خروجی را در سیستم خود ذخیره کنیم.

1. VSphere ESXi :

این نرم افزار خود یک نوع سیستم عامل محسوب میشود و به طور مستقیم بر روی سرور فیزیکی نصب می شود و از مجموعه نرم افزارهای Hostless محسوب میشود ، پس از نصب سیستم عامل میتوانیم ماشین های مجازی را ایجاد کرده و بر روی هریک سیستم عامل موردنظر را نصب کنیم . این محصول قابلیت های زیادی دارد که در بخش های بعدی به طور مشخص به تشریح مباحث پیشرفته تری از آن خواهیم پرداخت.

2.Vcenter :

نرم افزار vmware vsphere vcenter server  یک سرور قدرتمند است که بر روی ویندوز سرور و یا سرور لینوکسی نصب می گردد و به صورت متمرکز بر امکان مدیریت ESXi هایی که بر روی سروری های فیزیکی نصب شده است را میدهد و قابلیتهای زیادی از جمله : Vmware HA ، DRS ، vmotion و …دارد . vsphere client بر روی یک کلاینت نصب می شود و امکان مدیریت یک ESX که بر روی سرور فیزیکی نصب شده است را به کاربر می دهد.

3. vmware view :

نرم افزاری مجازی سازی در حوزه ی desktop virtualization است . یکی از مزایای استفاده از این نرم افزار امکان  استفاده از Desktop در هر جایی به کلاینت را میدهد ، کاربر با استفاده از thin client ، MAC ، tablet ، PC و … میتواند به دستکاپ خود متصل شود . با استفاده از نرم افزار view connection server که یک واسط بین کاربر و سرور عمل می کند و از طریق اکتیو دایرکتوری اعتبار سنجی میشود . اطلاعات تکمیلی این نرم افزار در بخش های بعدی در قرار خواهد گرفت.

4. Vcloude :

نرم افزاری است که برای برپا سازی یک زیر ساخت ابری به آن نیاز است و مجموعه ای از نرم افزارهاست .

ابزارها و نرم افزارهای زیادی توسط شرکت VMware  تولید شده که در مقالات دیگری به طور کاملتری به آن خواهیم پرداخت .


citrix

مجازی سازی

citrix شرکتی بین المللی در عرصه های مجازی سازی ، سرور  و همچنین سرویسهای ابری است ، XEN محصول مهم و شناخته ای شده ای از citrix است .

oracle

oracle virtualization

شرکت اوراکل نیز یکی از مهم ترین شرکتهایی است که در حوزه ی مجازی سازی نرم افزارهای کاربردی را تولید کرده که از جمله پرکاربرد ترین آنها میتوان به virtual BOX اشاره کرد ، نرم افزار بسیار سبک و کاربردی است با حجم بسیار پایین که منابع بسیار کمی از هاست را اشغال می کند اما این نرم افزار نیاز به سیستم عامل بر روی هاست دارد .


HP

hp virtualization

 شرکت HP یکی از مهم ترین شرکتهایی است که در حوزه ی دیتاسنتر به صورت پیشرفته و حرفه ای فعالیت می کند ، در حوزه ی مجازی سازی نیز اقداماتی انجام داده که بیشتر در دیتاسنترهای HP مورد استفاده قرار می گیرد. در زمینه application virtualzation و … اقدامات ارزنده ی را انجام داده است.

                                                    مجازی سازی          مجازی سازی          https://www.instagram.com/Hiva.Network/        مجازی سازی