سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)
12 آبان 1399 آموزش های کاربردی بدون دیدگاه

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) چیست؟

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) چیست؟ : پیشرفت سریع و هر لحظه در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث شده است نیاز به استقرار امنیت بیشتر از هر زمانی آشکار شود. همانقدر که فناوری های نوینی روی کار می آیند، اگر به امنیت آن توجه نشود، منجر به بروز خطرات و حوادث غیر قابل جبرانی خواهد شد. آیا تاکنون به امنیت اطلاعاتی که دارید فکر کرده اید؟ این اطلاعات ممکن است مسندات کاغذی، ایمیل ها، فیلم ها، مکالمات جلسات و یا هر چیزی باشد. سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) به شما کمک می کند تا بتوانید در بالاترین سطح امنیت را برقرار کنید.

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)

ISMS مخفف “Information Security Management System” است. ISMS یک سیستم مدیریت یکپارچه است که شامل مجموعه ای از کنترل های امنیتی است که از محرمانه بودن، در دسترس بودن و یکپارچگی دارایی ها در برابر تهدیدها و آسیب پذیری ها محافظت می کند. با طراحی ، پیاده سازی ، مدیریت و نگهداری یک ISMS ، یک سازمان می تواند از اطلاعات محرمانه ، شخصی و حساس خود در برابر نشت ، آسیب ، تخریب یا قرار گرفتن در معرض عناصر مضر محافظت کند. ISMS شامل چگونگی شناسایی افراد، سیاست ها، کنترل ها، سپس رسیدگی به فرصت ها و تهدیدهای حول اطلاعات ارزشمند و دارایی های مرتبط است.

سازگاری سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) با سایر سیستم های مدیریتی

ISMS از استاندارد خانواده بزرگ استاندارد ISO 27000 پیروی می کند. در واقع این استاندارد راهنمای جامعی برای پیاده سازی ISMS است. در راستای پشتیبانی از پیاده سازی و اجرای یکپارچه و سازگار با استانداردهای مدیریتی مرتبط، ISMS با سایر سیستم های مدیریتی همچون ISO 9001 و ISO 14001 تطبیق داده شده است. بنابراین یک سیستم مدیریتی که به گونه ای مناسب طراحی شده باشد، می تواند الزامات تمامی این استانداردها را برآورده سازد. و ISMS این توانایی را در خود ایجاد کرده است.

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)

پیاده سازی ISMS

روشهای بی شماری برای دستیابی به اجرای ISMS وجود دارد. متداول ترین روش برای دنبال کردن ، فرآیند “Plan Do Check Act” است. خانواده استاندارد ISO 27000 یک راهنمای کامل و جامع برای اجرای ISMS است. ISO / IEC 27001 یک استاندارد امنیتی بین المللی است که جزئیات نیازهای ISMS را بیان می کند. ISO 27001 ، به همراه بهترین دستورالعمل های عملی موجود در ISO 27002 ، به عنوان دو راهنمای عالی برای شروع کار با اجرای ISMS عمل می کنند. قدرت سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) بر اساس قدرت ارزیابی ریسک امنیت اطلاعات است که برای هرگونه پیاده سازی، کلیدی است.

مراحل طراحی و پیاده سازی ISMS

مراحل طراحی و پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) شامل موارد زیر می شود که زمان هر یک از این مراحل با توجه به اهداف یک سازمان، نقطه شروع، روش کار سازمان، میزان مستندات و اطلاعات سازمان و محدوده ای که می خواهید در ISMS خود قرار دهید، متفاوت است.

 1. درک نیازها و انتظارات ذینفعان
 2. تعیین دامنه و محدوده سیستم مدیریت امنیت اطلاعات
 3. کسب تعهد و پشتیبانی مدیریت
 4. تعریف خط مشی و اهداف سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)
 5. تعیین و تدوین متدولوژی ارزیابی مخاطرات
 6. شناسایی دارایی ها
 7. شناسایی مخاطرات و مالکان آن ها، آسیب پذیری ها، تهدیدات و احتمال وقوع
 8. تحلیل و ارزیابی مخاطرات
 9. شناسایی و ارزیابی راهکارهای برطرف سازی مخاطرات
 10. انتخاب کنترل های مناسب برای کاهش مخاطرات و تهیه و تدوین SOA و RTP
 11. آموزش، تحصیل و آگاه سازی امنیت
 12. تدوین مستندات موردنیاز سیستم
 13. انجام فرآیند اندازه گیری و ایش امنیت، ممیزی داخلی و بازنگری مدیریت
 14. بهبود مستمر و اقدامات اصلاحی و رفع عدم انطباق ها

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.