UAC یا User Account Control
31 فروردین 1400 آموزش های کاربردی بدون دیدگاه

UAC یا User Account Control چیست؟

UAC یا User Account Control چیست؟ : سیستم عامل ویندوز همواره در حال کامل کردن نقص های خود است. و در هر ورژن جدید برخی از مواردی که به عنوان مزیت به آن افزوده شده و نیز بهبود ایرادات ورژن های قبلی معرفی می شود. این بهبودها همگی در راستای تامین امنیت سیستم عامل ویندوز است که بتواند به تنهایی در یک سیستم به درستی کار کند. یکی از ابزارهای امنیتی ویندوز که در راستای همین بهبود ها به این سیستم عامل اضافه شد، UAC یا همان User Account Control است که در این مقاله به مطالعه جزییات بیشتری از آن می پردازیم.

UAC چیست؟

UAC یا User Account Control یکی از ابزارهای امنیتی ویندوز است که از ویندوز ویستا به بعد در ویندوز به کار گرفته شده است. این ابزار امنیتی به جلوگیری از تغییرات غیرمجاز در سیستم عامل کمک می کند. این تغییرات به طور معمول توسط برنامه ها، کاربران، ویروس ها یا باگ های دیگر نرم افزارهای مخرب آغاز می شود. کنترل حساب کاربری این امکان را فراهم می آورد که هر گونه تغییرات خاص فقط با تایید و اجازه Administrator انجام شود.

بنابر گفته شرکت مایکروسافت زمانی که کاربر در حال کار کردن با ویندوز است، دلیلی ندارد کهبا سطح دسترسی ادمین کارهایش را انجام دهد. در واقع تمامی کاربران حتی ادمین و تمام زیر مجموع های آن در زمان کار با ویندوز در پایین ترین سطح دسترسی هستند و زمانی که یک عملیات مهم همچون باز کردن Group Policy یا Computer Management، صورت می پذیرد، در آن هنگام دسترسی ها به اندازه موقعیت کاربر بالا می رود تا کاربر بتواند بر اساس دسترسی تعریف شده از طرف مدیر ویندوز، بکار خود ادامه دهد.

بر این اساس هنگام کار با ویندوز و اجرای عملیات مهم، یک اعلان به شما نمایش داده می شود. اگر اکانت شما دارای دسترسی ادمین باشد، اعلانی به شکل زیر نمایش داده می شود که برای تایید کافیست روی Yes کلیک کنید.

اما اگر اکانت شما دارای دسترسی ادمین نباشد، اعلانی به شکل زیر نمایش داده می شود که از شما نام کاربری و پسورد ادمین را تقاضا می کند. با ورود پسورد ادمین، شما خواهید توانست به کار خود ادامه دهید.

سطوح امنیت UAC

در حال حاضر UAC یا User Account Control دارای چهار سطح امنیتی می باشد که به وسیله اسلایدر می توان آن را تغییر داد.

UAC یا User Account Control1-Always Notify

این گزینه که اولین گزینه هم هست، بالاترین سطح امنیت خواهد بود. با انتخاب این گزینه هر برنامه ای که قصد تغییر در کامپیوتر شما را داشته باشد و هر تنظیماتی که نیازمند سطح دسترسی بالایی باشد، شما با اعلان UAC Prompt روبرو می شوید. در این حالت هنگام اخطار صفحه دسکتاپ تیره می شود و دلیل این امر Secure Desktop می باشد. و شما برای ادامه کار باید به آن پاسخ دهید و در صورت عدم پاسخ تا 150 ثانیه، ویندوز آن درخواست را رد می کند.

2-Notify me only when program try to make change to my computer

گزینه دوم UAC یا User Account Control، در زمانی که شما برنامه ای را انتخاب می کنید که قصد تغییر در کامپیوتر شما را داشته باشد و یا هر تنظیماتی که نیاز به سطح دسترسی بالایی داشته باشد، به شما اخطار می دهد. این اخطار نیز همچون مورد اول در حالت Secure Desktop اتفاق می افتد.

3-Notify me only when program try to make change to my computer (do not dim my desktop)

با انتخاب گزینه سوم UAC یا User Account Control، تنها زمانی که شما با برنامه ای کار کنید که برای اعمال تغییر نیاز به افزایش سطح دسترسی دارد، با UAC مواجه خواهید شد. تفاوت دیگری که با دو گزینه فوق دارد، در این است که در این حالت Secure Desktop اتفاق نمی افتد.

4-Never Notify

در این حالت اگر شما با اکانت کاربری ادمین Log on کنید، در هیچ حالتی شما با اعلان UAC مواجه نخواهید شد. و اگر شما با کاربری معمولی Log on نمایید هر تغییراتی که نیاز به افزایش سطح دسترسی داشته باشد، آن درخواست شما رد خواهد شد.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید که UAC یا User Account Control یکی از ابزارهای امنیتی ویندوز است و برای برقراری امنیت لازم است حتما از آن استفاده گردد. این نکته زمانی اهمیت خود را نایان می کند که در یک شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که در صورت غیرفعال بودن UAC کلاینت ها، شبکه با مشکلات زیادی روبرو می شود.

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.