آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه
27 دی 1392 آموزش های کاربردی بدون دیدگاه

آموزش ساخت WinPE

ساخت WinPE – امروز می خواهیم ساخت ابزاری را به شما دوستان عزیز آموزش دهیم که بسیار مفید هست. و در خیلی از مواقع به ما کمک شایانی می کند. به علاوه اینکه ساخت این ابزار هم با خود شما خواهد بود. یک بار این ابزار را می سازید و همیشه استفاده می کنید و در خیلی از موارد نیاز شما به استفاده از نرم افزار های 3rd party  را مرتفع می کند.

این ابزار WinPE نام دارد و بسیار پرکاربرد است. این ابزار کاربردهای زیادی دارد از جمله پارتیشن بندی هاردها، image گرفتن از ویندوز، اپلای کردن ایمیج و … . برای ساخت این ابزار از یک برنامه کمکی که در سایت مایکروسافت قرار دارد باید استفاده نمود. اما نکته مهم اینجاست که با روی کار آمدن ویندوزهای جدیدتری همچون 8 و 10 و 11 و ویندوزهای جدید سرور، برنامه کمکی نیز آپدیت شده است و در سایت مایکروسافت نیز دو برنامه با نام های WAIK برای ساخت WinPE ویندوز 7 و برنامه دیگری به نام ADK برای ساخت WinPE ویندوز 8 و 10 و … قرار دارد. در ادامه این مقاله ساخت WinPE با هر دو برنامه کمکی را آموزش می دهیم. زیرا همچنان سازمان هایی هستند که از ویندوزهای قدیمی تری همچون 7 استفاده می نمایند.

از کاربردهای این ابزار :

1-      پارتیشن بندی هارد خام، یا تغییر در پارتیشن هاردی که پارتیشن بندی شده شاید شما بخواهید قبل از نصب ویندوز هارد خود را پارتیشن بندی کنید. می توانید به جای استفاده از نرم افزارهای سنگین از این ابزار سبک استفاده کنید.

2-       یا اینکه بر روی هارد شما در حال حاضر ویندوزی وجود ندارد و شما قصد دارید در هارد خود فایل هایی را از طریق شبکه کپی کنید، با این ابزار می توانید به کارت شبکه خود در حالی که هیچ  سیستم عاملی ندارید IP تنظیم کنید و به این ترتیب از منابع شبکه استفاده کنید.

3-      یا اینکه می توانید ویندوز را برروی هارد نصب کنید ، نرم افزارهایی که نیاز دارید را هم بر روی سیستم عامل نصب کنید و بعد از آن image  بگیرید، و در پارتیشن دیگری از هارد کپی کنید و زمانی که برای سیستم عامل شما مشکل غیر قابل حلی پیش آمد از این روش استفاده کنید تا image  را با تمام نرم افزار ها بر گردانید.

4-      ممکن است برای شما پیش آمده باشد که ویندوز شما دچار مشکل شده و load  نمی کند ، اما شما قبل از نصب ویندوز و فرمت به فایل هایی که درون پارتیشن نیاز دارید ، WinPE می تواند به شما کمک کند.

5-      یا سیستم شما موقع load شدن به شما error داده که نمی تواندload  کند و شما دنبال راه حلی می گردید که مشکل را برطرف کنید و …

….

این موارد تنها بخشی از عملکرد این ابزار کم حجم است.

ساخت WinPE با استفاده از برنامه ADK

برای ساخت WinPE با استفاده از ADK لازم است ایتدا به سایت مایکروسافت مراجعه نمایید و این برنامه را دانلود و سپس نصب نمایید. نصب آن ساده است و با دابل کلیک روی Setup آن مراحل نصب شورع می شود. در اولین مرحله مسیر نصب را نمایش می دهد که می توانید در حالت پیش فرض قرار دهید و روی Next کلیک کنید.

ساخت winpe

مرحله بعدی را با همان حالت پیش فرض روی Next کلیک کنید.

در مرحله بعدی Feature های ADK را مشاهده می کنید که در سایت مایکروسافت در مورد کاربرد هر یک توضیحاتی ارائه شده است. در صورت نیاز به هر یک می توانید آن گزینه را تیک دار نمایید. و سپس روی Install کلیک کنید.

ساخت winpe

پس از نصب ADK فایل Cmd در مسیر نصب ADK ایجاد می شود. که باید آن را باز نمایید. برای دسترسی به آن کافیست عبارت deployment and imaging tools environment را در بخش Search ویندوز تایپ نمایید.

ایجاد WinPE

در CMD مربوطه دستور زیر را وارد کنید. در دستور زیر آدرس یک بچ فایل را می دهیم که در مسیر درایو c قرار دارد. با زدن کلید Enter می بینید که مجموعه ای از دستورات اجرا می شود و در نهایت فایل Winpe ساخته می شود.

Copype amd64 c:\winpe

ساخت winpe

حالا کافیست فایل ساخته شده را به ایزو تبدیل کنید. برای اینکار می توانید از روش های مختلفی استفاده نمایید. در اینجا با زدن کد زیر در CMD می توان فایل Winpe را به iso تبدیل کرد.

MakeWinPEMedia /ISO C:\WinPE C:\WinPE\WinPE.iso

ساخت winpe

ابزار WinPE برای شما ساخته می شود. حالا کافیست آن را به صورت ایزو درآورید و در یک فلش بوتیبل شده قرار دهید. به راحتی می توانید از آن استفاده نمایید و هر کاری که در یک محیط بوت بخواهید انجام دهید، با کمک Winpe  ساده تر خواهد شد.

ما این ابزار را ساخته ایم و حالا شما می توانید ابزار WinPE را برای ویندوز 8 و 10 و 11 و … از لینک زیر دانلود نمایید.

دانلود WinPE-10

ساخت WinPE با استفاده از WAIK

برای ساخت این ابزار شما نیاز به WAIK  دارید ، می توانید این ابزار را از سایت مایکروسافت به راحتی دانلود کنید که به صورت رایگان در سایت مایکروسافت قرار دارد ، حجمش در حدود 1.7G است.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

1-      بعد از دانلود می بایستی نرم افزار را بر روی سیستم عامل خود نصب کنید. می توانید بر روی یک DVD رایت کنید یا در هارد ذخیره کنید و از روی هارد عملیات نصب را انجام دهید.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

2-      فایل را باز کرده و بر روی گزینه ی start CD  دوبار کلیک می کنیم   

 

3-      ویزارد نصب برنامه باز می شود و بر رویwindows AIK setup  کلیک می کنیم.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

4-      منتظر می شویم تا مراحل نصب برنامه شروع شود.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

5-      پروسه نصب شروع می شود next  می کنیم.

6-      I agree  را انتخاب می کنیم.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

7-      مکان ذخیره سازی برنامه را تعیین می کنیم.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

8-      مرحله confirm  را next  می کنیم.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

9-      نرم افزار شروع به نصب می کند.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

10-   بعد از نصب close  می کنیم.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

11-   در تصویر می بینید که برنامه به درستی نصب شده است.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

12-   می توانید به مکان ذخیره سازی برنامه بروید و در پوشه DOCS  اطلاعاتی در خصوص این برنامه را کسب کنید ، از جمله موارد استفاده از این برنامه ساخت WinPE  ، ساخت anwer file  برای نصب اتوماتیک مراحل ویندوز و …

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

13-    در تصویر شماره 11  مشاهده نمودید که با نصب برنامه command prompt  هم ایجاد شد، که شامل دستور هایی هست که در CMD  پیشفرض نمی توانیم اجرا کنیم، به دلیل اینکه این دستورات در سیستم عامل به صورت پیش فرض وجود ندارند.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

وارد مراحل ساخت WinPE می شویم

1-       اولین دستور برای ایجاد فایل WinPE  است. دستور copype x86 را وارد میکنیم. و در انتها مسیری که برای ذخیره کردن این فایل درنظر گرفته ایم را وارد میکنیم ، شما به جای x86  میتوانید amd64  را وارد کنید، اما با x86  هم میتوانید WinPE  بسازید که بر روی پردازنده های 64 بیتی کار میکند .

Copype X86 C:\hiva-winpe

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

2-      میبینیم که پوسه hiva-winpe  در مسیری که در نظر گرفته بودیم ساخته شد .

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

3-      در تصویر قبلی دیدید که فایلی به نام winpe.wim هم ایجاد شده است ، شما میتوانید این فایل را mount  کنید و تغیراتی را در آن ایجاد کنید و یا از روشی که ما به شما پیشنهاد میکنیم استفاده کنید (در آموزش های بعدی در مورد mount کردن هم صحبت می کنیم). فایل imagex را از مسیری که مشاهده میکنید کپی میکنیم و در پوشه ISO  که در hiva-winpe  وجود دارد کپی میکنیم.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

4-      و در نهایت فایل winpe.wim  را در مسیر شکل زیر کپی می کنیم.

 Copy Winpe.wim C:\hiva-winpe\iso\sources\boot.wim

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

5-      و در نهایت با دستوری که در تصویر مشاهده می کنید پوشه iso  را تبدیل به image با پسوند iso  می کنیم.

oscdimg –n –betfsboot.com C:\hiva-winpe\iso C:\hiva-winpe.iso

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

6-      می بینید که فایل iso ساخته شد ، شما می توانید این فایل را در یک cd  write  کنید و یا در flash  یا هارد دیسکی که bootable شده کپی کنید و از آن استفاده کنید.

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

7-      ما این فایل را بر روی cd رایت کردیم و تنظیمات سیستم را برروی boot  from CD  قرار دادیم

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

8-      منتظر load شدن می شویم

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

9-      می بینیم که WinPE یک خط فرمان است ، به عبارتی یک windows  سبک است که فقط دارای خط فرمان است

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

10-   در این مرحله چند تا کاری که می توانیم با WinPEانجام دهیم را به شما عزیزان نشان می دهیم:

استفاده از دستور diskpat

کارهای زیادی می توان با این خط فرمان انجام داد ، ازجمله پارتیشن بندی هارد .

 Diskpart

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

11-    برای مشاهده اینکه چند هارد دیسک داریم از دستور زیر استفاده می کنیم.

List disk

12-    یک هارد داریم، آن را انتخاب می کنیم.

Select disk 0

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

13-   List volume  می کنیم تا ببینیم چند درایو داریم چون ما معمولا یه درایو به عنوان system reserve  داریم که در computer explorer  آن را نمی توانیم ببینیم ، بنابراین ردیف volume   ها در این قسمت ممکن است با آنچه که در پنجره کامپیوتر می بینید تفاوت کند .

List volume

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

14-  در تصویر قبلی دیدیم درایو D  همان درایو ویندوز است ، می توانیم این پارتیشن را فرمت کنیم و … . با دستور exit  از diskpart  خارج می شویم .

Exit

آموزش ساخت winpe - هیوا شبکه

15-   وارد درایو D  می شویم و با Dir  محتویات این volume  را مشاهده می کنیم.

 Dir

16-  فرض بگیرید ویندوز شما قابلیتbootable  خود را به هر دلیلی از دست داده و boot  نمی کند اگر ویندوز شما 64 بیتی باشد وارد مسیر زیر می شود (اگر 32 بیتی باشد به جای syswow64 ، system32  را می نویسید)

 Cd windows\syswow64

17-   برای bootable کردن دستور زیر را وارد کنید.

bcdboot d:\windows

برای راحتی شما WinPE ساخته شده با ابزار WAIK را برای دانلود قرار داده ایم.

دانلود WinPE


امیدوارم این ابزار رو بسازید، چون کاربرد زیادی داره ، در آموزش های آینده بیشتر راجع به کاربرد این ابزار با شما دوستان عزیز صحبت می کنیم ، برای شما عزیزان آرزوی موفقیت می کنم.

دانلود رایگان PDF آموزش ساخت winpe

                                 twitter.com/hivanetwork