آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart - تصویر 8
13 مهر 1393 آموزش های کاربردی یک دیدگاه
آموزش رایگان

آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart

 سلام به شما دوستان و همراهان همیشگی هیوا شبکه.

 در این آموزش قصد داریم تا راه حلی برای رفع مشکل Write Protect شدن فلش مموری ارائه کنیم. این مشکل ممکن است برای هر فرد دارنده فلش ، اتفاق بیفتد. فلش هایی که در آن ها فایل های مهمی قرار داده ایم و از آن فایل ها مهمتر ، خود فلش مموری گران قیمت ماست که ممکن است 32 گیگ باشد! و USB 3 !! اما قبل از شروع بهتر است کمی بیشتر با فلش مموری Write Protect آشنا شویم.

فلش مموری Write Protect چیست ؟

 همان طور که از معنای Write Protect بر می آید ،به فلش مموری گفته می شود که در برابر نوشتن محافظت شده باشد. برای مثال وقتی می خواهیم فایلی را در فلش مموری Write Protect کپی کنیمو یا فایلی را از آن پاک کنیم با پیغام خطای Write Protect روبرو می شویم. این مشکل ممکن است از طریق یک ویروس بوجود آمده باشد. ویروسی که دوست ندارد به راحتی پاک شود و به همین دلیل برای حفاظت از خود ، فلش را Write Protect می کند. برعکس این قضیه هم ممکن است اتفاق بیفتد و یک نرم افزار برای جلوگیری از آلوده شده فلش مموری، اقدام به Write Protect کردن آن بکند. همچنین ممکن است این مشکل در هنگام جدا کردن ناصحیح فلش مموری از کامپیوتر اتفاق بیفتد. برای شناخت بیشتر فلش مموری Write Protect به تصاویر زیر دقت کنید :

1–      ابتدا یک فایل zip را به فلش مموری انتقال دادیم. با پیغام زیر روبرو شدیم!

آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart - تصویر 1

 2-   سپس وارد فلش مموری شدیم و تصمیم گرفتیم که محتویات فلش مموری را پاک کنیم. اما هر چه به دنبال گزینه Delete گشتیم آن را ندیدیم!!

آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart - تصویر 2

دکمه Delete صفحه کلید هم کارساز نبود !

البته به این نکته توجه کنید که در بعضی از مواقع در راست کلیک گزینه Delete وجود دارد اما پس از Delete کردن با پیغامی مشابه تصویر اول روبرو خواهید شد.

 3-      در اقدام بعدی به Format کردن فلش مموری روی آوردیم که با پیغام زیر روبرو شدیم:

آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart - تصویر 3

4-   دست از تلاش برنداشتیم و از طریق دستورات قدرتمند Diskpart اقدام به فرمت کردن فلش مموری کردیم . دستورات زیر را در Diskpart وارد کردیم:

 List disk

Sel disk 1

Sel Partition 1

Format fs=fat32 quick

🙁

 آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart - تصویر 4

 5-      اما باز هم دست از تلاش بر نداشتیم و از روش دیگری در Diskpart اقدام به Format کردن فلش مموری کردیم؛ دستورات زیر را در Diskpart وارد کردیم:

List Volume

Sel Volume 6

Format fs=fat32 quick

🙁

آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart - تصویر 5

همانطور که دیدید نتوانستیم فلش مموری را Format کنیم. پس واقعا فلش مموری ما Write Protect شده است!

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که ممکن است فلش مموری فقط در یک کامپیوتر خاص Write Protect شود ولی در سایر کامپیوتر ها به درستی کار کند. به همین دلیل است که ممکن است وقتی فلش مموری را به کامپیوتر دیگری متصل کنید ، بتوانید فلش مموری را Format کنید و یا حتی بتوانید فایل به آن انتقال دهید . اما در کامپیوتری که در آن Write Protect شده ، غیر قابل دسترسی باشد. پس این نکته را هم مد نظر داشته باشید.

 حل مشکل Write Protect

برای حل مشکل Write-Protect روش های گوناگونی وجود دارد به عنوان مثال استفاده از رجیستری ، دستکاری تنظیمات و یا استفاده از نرم افزارهای جانبی و سایر روش ها !! در این آموزش ما فقط به یک روش می پردازیم. در این روش ما همچنان دست از تلاش بر نمی داریم و دستورات Diskpart برای حل مشکل Write Protect کمک می گیریم و مشکل Readonly بودن را از فلش مموری پاک می کنیم (برای آشنایی با دستورات Diskpart ، آموزش کامل دستورات Diskpart را بخوانید. ) . برای حل این مشکل، دستورات زیر را در Diskpart وارد کردیم :

List Disk

Select Disk 1

Attribute Disk Clear Readonly

🙂

آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart - تصویر 6

همانطور که در تصویر بالا مشاهده کردید ، توانستیم با استفاده از دستور Attribute خاصیت Readonly بودن را از فلش مموری پاک کنیم. حالا باید فلش مموری را چک آپ کامل کنیم. ابتدا یک بار فلش مموری را از کامپیوتر جدا کرده و دوباره وصل کردیم. سپس محتویات فلش مموری را پاک کردیم ( قبلا Backup تهیه کرده بودیم ! )

آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart - تصویر 7

همانطور که می بینید گزینه Delete هم به راست کلیک ما اضافه شد ( قبلا نبود )

 و در نهایت فلش مموری را Format کردیم :

آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart - تصویر 8

امیدواریم آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart برای شما دوستان مفید واقع شده باشد و امیدواریم هم شما و هم فلش مموریتان همیشه سالم و سلامت باشید.

دانلود رایگان PDF آموزش حل مشکل Write Protect به روش Diskpart

                                              twitter.com/hivanetwork