خاموش کردن کلاینت های شبکه
20 شهریور 1398 آموزش های کاربردی 3 دیدگاه ها

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر

سلام به همه شما همراهان همیشگی هیوا شبکه. با مقاله ی آموزشی خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر در خدمت شما هستیم.

در آموزش پیش رو می خواهیم به معرفی یک پالسی مفید در Group Policy بپردازیم. فرض کنید در سازمانی به عنوان مدیر IT مشغول بکار هستید و شبکه ی شما یک شبکه ی دامین بوده و کلاینت ها تنظیمات خود را از سرور دریافت می کنند. متوجه می شوید که برخی از کارمندان بعد از پایان وقت اداری بدون اینکه سیستم خود را خاموش کنند سازمان را ترک می کنند که این ممکن است به دلیل فراموش کردن یا از روی عمد مثلاً به دلایل زیر باشد:

  • استفاده از اینترنت سازمان برای دانلودهای شخصی مانند دانلود فیلم و سریال
  • استفاده از منابع سیستم برای کارهای شخصی مثلاً تبدیل فایل های ویدئویی
  • و…

در نتیجه باعث می شود منابع سازمان شما نظیر اینترنت و برق بیهوده مصرف شود و همچنین از نظر امنیتی ممکن است سایر افرادی که به سازمان رفت و آمد دارند با دیدن روشن بودن سیستم، از اطلاعات موجود در آن سوءاستفاده کنند. بنابراین باید اقداماتی را انجام دهید که سیستم ها بعد از ساعت اداری بطور خودکار خاموش شوند تا جلوی این سوءاستفاده ها گرفته شود.

از کجا شروع کنیم؟

برای شروع کار به Group Policy Management در ویندوز سرور می رویم. (نسخه ی ویندوز سروری که در این آموزش از آن استفاده شده Windows Server 2012 R2 می باشد. برای سایر نسخه های ویندوز سرور نیز روال به همین صورت است) سپس بر روی OU ای که می خواهیم این تنظیمات بر روی آن اعمال شود راست کلیک می کنیم و گزینه ی Create GPO in this domain را می زنیم.

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرریک نام دلخواه و ترجیحا مرتبط با پالسی مورد نظر در قسمت نام وارد می کنیم.

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر 2

بر روی gpo ای که ساختیم راست کلیک کرده و گزینه ی Edit را می زنیم.

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر 3

در کنسول Group Policy Management Editor وارد مسیر زیر می شویم:

User Configuration>Preferences>Control Panel Setting>Scheduled Tasks

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر 4در اینجا باید یک تسک تعریف کنیم تا به وسیله ی آن بتوانیم کامپیوترها در ساعتی که می خواهیم خاموش کنیم.

در صفحه ی سمت راست در فضای خالی راست کلیک می کنیم منویی ظاهر می شود از این منو گزینه ی New و سپس Scheduled Task را انتخاب می کنیم.

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر 5پنجره ی New Task Properties برای ما باز می شود در تب  Task در قسمت Action گزینه ی Update را انتخاب می کنیم در قسمت نام باید یک نام برای Task مان انتخاب کنیم چون task ما مربوط به خاموش شدن سیستم هاست نام shutdown (یا هر نام دلخواه دیگر) را انتخاب می کنیم. در قسمت Run باید برنامه یا فایل اجرایی که باید در زمان مقرر اجرا شود را انتخاب کنیم بر روی دکمه ی سه نقطه کلیک می کنیم.

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر 6

فایل shutdown.exe را که در مسیر زیر قرار دارد، انتخاب کنیم:

C:\Windows\System32\Shutdown.exe

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر 7

خب تا الان اگر برنامه ی shutdown.exe در زمان مقرر اجرا شود هیچ اتفاقی نمی افتد! برای اینکه این برنامه منجر به خاموش شدن سیستم ها شود نیاز به تعریف پارامترهایی داریم که آنها را در قسمت Arguments وارد می کنیم:

پارامتر s/ :

از این پارامتر برای خاموش کردن کامپیوتر استفاده می شود. با وارد کردن این پارامتر سیستم بطور پیشفرض بعد از 30 ثانیه shutdown می شود.

پارامتر t/:

با استفاده از این پارامتر می توانیم برای عملیات shutdown زمان تعیین کنیم. زمانی که جلوی این پارامتر وارد می شود برحسب ثانیه می باشد. مثلا /s /t 60 منجر به خاموش شدن کامپیوتر بعد از 60 ثانیه می شود.

پارامتر f/:

گاهی ممکن است موقع اجرای دستور shutdown برنامه های زیادی در حال اجرا باشند و مانع اجرای دستور shutdown شوند! در اینجا باید به زور (force) متوسل شویم! با وارد کردن این پارامتر تمام برنامه های در حال اجرا به زور بسته خواهند شد و کامپیوتر به طور حتمی خاموش می شود.

پارامتر c/:

با استفاده از این پارامتر می توانیم در هنگام اجرای shutdown پیغامی به کاربر نشان دهیم برای استفاده از این پارامتر متن پیام را باید درون دابل کوتیشن قرار دهیم.برای آشنایی با تمام پارامترهای دستور shutdown می توانید آموزش کامل دستور Shutdown را مطالعه نمایید.لازم به ذکر است که سه پارامتر c/ و f/ و t/ پارامترهای مستقلی نیستند و بصورت ترکیبی با s/ بکار می روند. بنابراین در اینجا با وارد کردن پارامترهای زیر، سیستم ها پس از 60 ثانیه با نمایش پیغامی روی صفحه به زور خاموش خواهند شد.

/s /s /f /t 60 /c “Computer Shoma Ta 1 Min Digar Khamoosh Khahad Shod.

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر 8

بعد از انجام تنظیمات فوق نوبت به انجام تنظیمات زمانبندی می رسد که بدین منظور به تب Schedule می رویم.

چون ما در اینجا می خواهیم کامپیوترها هر روز در ساعات مشخصی خاموش شوند بنابراین از قسمت Scheduled Task گزینه ی Daily را انتخاب می کنیم و در قسمت Start time ساعت مورد نظر را تنظیم می کنیم. در صورتی که بخواهیم زمانبندی های پیچیده تری انجام دهیم از دکمه ی Advanced.. استفاده می کنیم. پس از انجام تنظیمات بر روی Apply و سپس OK کلیک می کنیم.

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر 10در تصویر زیر مشاهده می کنید که تسک ما ساخته شده و در لیست قرار گرفته است. حال می توانیم با بستن پنجره ها از Group Policy خارج شویم.

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر 9

از آنجایی که کلاینت ها هر 90 دقیقه پالسی را آپدیت می کنند برای اینکه این پالسی بطور سریع بر روی کلاینت ها اعمال شود از دستور زیر استفاده می کنیم:

Gpupdate /force

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر 11

و به این صورت کلاینت ها در ساعت مشخص شده خاموش می شوند.

خاموش کردن کلاینت های شبکه در زمان مقرر 12

امیدوارم این آموزش مفید باشد.
با تشکر
گروه آموزشی هیوا شبکه